پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آمریکا مانع پرواز هواپیمای روسی برفراز این کشور شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 103278 // // //


آمریکا مانع پرواز هواپیمای روسی برفراز این کشور شد

آمریکا مانع پرواز هواپیمای جدید نظارت هوایی توپولف-214 او.ان روسیه بر فراز این کشور در چارچوب پیمان آسمان باز شد.


آمریکا مانع پرواز هواپیمای روسی برفراز این کشور شد

سرگئی ریژکوف رئیس مرکز ملی کاهش خطرات هسته ای روسیه در مصاحبه با روزنامه کراسنایا زویوزدا وابسته به وزارت دفاع روسیه، گفت: آمریکا با پرواز هواپیمای جدید نظارت هوایی توپولف-214 او.ان بر فراز آن کشور بر اساس پیمان آسمان باز بدون هرگونه توضیحی موافقت نکرد.
وی افزود: روسیه در چارچوب اجرای پیمان آسمان باز از دوم تا 11 ماه سپتامبر (از یکشنبه هفته گذشته تا روز گذشته) اقداماتی را برای آشنایی بین المللی با هواپیمای توپولف-214 او.ان مجهز به دوربین فیلمبرداری دیجیتالی روسی انجام داد.
مقام روس خاطرنشان کرد: روسای هیات های 22 کشور سند مربوط به موافقت با پرواز نظارتی هواپیمای توپولف-214 او.ان بر فراز کشور خود بر اساس پیمان آسمان باز را امضا کردند.
ریژکوف گفت: اما هیات آمریکایی بدون توضیح و بیان علت، از امضای سند موافقت با پرواز این هواپیما بر فراز کشور خود خودداری کرده و گفتند که دستور در این مورد را از واشنگتن گرفته اند.
به گزارش ایرنا، در متن بودجه نظامی سال 2019 آمریکا که ترامپ به تازگی آن را امضا کرده، آمده است که آمریکا همکاری با روسیه در چارچوب پیمان آسمان باز را تا زمانی که مسکو به رعایت آن نپردازد، متوقف می کند.
کلینتسویچ در عین حال تصریح کرد: روسیه قصد ندارد وارد مسابقه تسلیحاتی و تشدید تنش ها شود. مقام پارلمانی روس خاطرنشان کرد که در بودجه دفاعی آمریکا بنظر می رسد که صنایع نظامی این کشور بر ترامپ فشار وارد آورده اند که بودجه آن 18 میلیارد دلار افزایش یافته است.
در همین حال، یوگنی سربرنیکوف معاون اول کمیسیون امور دفاعی و امنیت شورای فدراسیون روسیه گفت که روسیه مفاد پیمان آسمان باز را بطور کامل اجرا می کند و ادعای آمریکا علیه روسیه در این پیمان بی اساس است.
سربرنیکوف خاطرنشان کرد که روسیه به تعلیق مشارکت آمریکا در پیمان آسمان باز پاسخ متقابل می دهد.
به گزارش تاس، رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون روسیه نیز گفت که کمیسیون مشورتی پیمان آسمان باز باید مفاد قانون بودجه نظامی آمریکا در بخش مربوط به اجرای این پیمان را بررسی کند.
کنستانتین کاساچیف خاطرنشان کرد: در پیمان آسمان باز امکان خروج از آن و خودداری از بازرسی های معین پیش بینی شده است اما در مورد تعلیق همکاری با دیگر شرکت کنندگان در پیمان چیزی نیامده است بنابراین خودداری آمریکا از مشارکت در این پیمان با تعهدات این کشور مغایرت دارد.
پیمان آسمان باز در سال 1992 با ابتکار جرج بوش رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا پیشنهاد و 34 کشور عضو آن هستند.
بر اساس این پیمان، پروازهای نظارتی غیرنظامی بر فراز آسمان کشورهای عضو این معاهده صورت می‌ گیرد تا گستردگی و شفافیت فعالیت‌ های نیروهای نظامی کشور های عضو مورد بررسی قرار گیرد.


منبع : ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو