پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فتح بازارهای جهانی نیازمند توسعه تجارت هوایی سمنان

تاریخ خبر: // کد خبر: 103355 // // //


فتح بازارهای جهانی نیازمند توسعه تجارت هوایی سمنان

سالانه 2 میلیون تُن انواع محصولات کشاورزی در استان سمنان تولید می شود که گذر از کشاورزی سنتی و فتح بازار جهانی نیازمند توسعه مبادله ها و تجارت هوایی فرودگاه های مرکز استان و شهرستان شاهرود است.


فتح بازارهای جهانی نیازمند توسعه تجارت هوایی سمنان

سالانه 2 میلیون تُن انواع محصولات کشاورزی در استان سمنان تولید می شود که گذر از کشاورزی سنتی و فتح بازار جهانی نیازمند توسعه مبادله ها و تجارت هوایی فرودگاه های مرکز استان و شهرستان شاهرود است.
کشور ایران با برخورداری از اقلیم متناوب از کشورهای ممتاز جهان در تولید محصولات کشاورزی است که باید از این ظرفیت علاوه بر تامین بازار داخلی برای صادرات محصولات کشاورزی گام برداشت.
از کل وسعت 165 میلیون هکتاری کشور نزدیک به 10 درصد آن ظرفیت کشاورزی دارد که حدود 18.5 میلیون هکتار است.
این در حالی است که در همین اراضی کم دارای قابلیت کشاورزی محصولاتی تولید می شود که شاید در جهان به عنوان نماد مطرح بوده و بسیاری از کشورها خواهان آن هستند.
محصولاتی همچون زعفران، زرشک، پسته، خاویار، انار، خرما، زردآلو، خشکبار و همچنین محصولات سبزی و صیفی ایرانی، بازار خوب خوب جهانی دارند.
در این میان محصولات تولید شده در استان سمنان مانند زردآلو، پسته، سیب، زیتون، انار، انگور و دیگر محصولات باغی ظرفیت صادرات به کشورهای اروپایی و منطقه را دارند که به باور کارشناسان از این ظرفیت تاکنون به دلیل فراهم نبودن برخی زیرساخت ها بهره چندانی برده نشده است.
کشاورزان استان سمنان یکی از عوامل مهم در صادر نشدن محصولات کشاورزی را نبود امکانات برای صادرات کالا از طریق مرزهای هوایی عنوان کرده و معتقدند اگر به فرودگاه مرکز استان و همچنین فرودگاه شاهرود مجوز مرز هوایی اعطا شود اشتغال و توسعه در این بخش از اقتصاد استان افزایش چشمگیری خواهد یافت.
مسوولان امر معتقدند نبود مرز هوایی و صادرنشدن محصولات راهبردی در بخش های مختلف اقتصادی سمنان سالانه حدود 10 میلیون دلار به اقتصاد استان ضرر وارد می کند که آثار مخرب آن در بی میلی کشاورزان برای ادامه تلاش و تولید کالا نمایان است.
فرودگاه مرکز استان در 10 کیلومتری جاده سمنان – مشهد واقع شده است و سابقه تاسیس آن به سال 1355 بر می گردد که هنوز راه اندازی نشده است.
فرودگاه شاهرود دارای قدمت زیاد در زمینی به مساحت 720 هکتار در 15 کیلومتری شرق شهرستان در مجاورت جاده شاهرود – مشهد احداث شده و سال 1367 برای توسعه فرودگاه، ساخت ساختمان های پایانه مسافری و توسعه باند پرواز آغاز شد و اواخر سال 1380 با فرود اولین هواپیمای مسافری، بهره برداری از فرودگاه به نقطه آغاز خود رسید.
براساس آمار، حداقل 198 هزار هکتار زراعت و باغ در استان سمنان وجود دارد که 23 هزار هکتار باغ پسته است و از این میزان 18 هزار هکتار در دامغان قرار دارد.
45 هزار نفر در استان سمنان بهره بردار بخش کشاورزی هستند، بخش کشاورزی 17 درصد اشتغال و 20.5 درصد ارزش افزوده استان را تامین می کند.
کل تولیدات جهاد کشاورزی در این استان سالانه یک میلیون و 460 هزار تن است که 825 هزار تن محصولات زراعی، 360 هزار تن محصولات باغی و 275 هزار تن محصولات دامی است.

** توسعه تجارت هوایی مکمل زنجیره تولید و صادرات
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان ابراز داشت: توسعه بخش کشاورزی این استان نیازمند افزایش صادرات و راه اندازی مرز هوایی است.
سید حسن میرعماد گفت: سالانه 20 درصد از محصولات کشاورزی تولیدی این استان به دلیل نبود مرز هوایی برای صادرات آن ها به ضایعات تبدیل می شود.
وی خاطر نشان کرد: تکمیل زنجیره تولید و صادرات محصولات کشاورزی برای افزایش اشتغال و رونق کسب و کار در استان ضروری است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سمنان ادامه داد: راه اندازی دفتر گمرک و مرز هوایی از حلقه های اصلی تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی است و مرز هوایی، کشاورزی استان را از بن بست اقتصادی نجات می دهد و رونق کسب و کار و راه اندازی واحدهای بسته بندی و فرآوری محصولات را به همراه دارد.
میرعماد اضافه کرد: یکی از دلایل احداث فرودگاه، ارسال صادرات محصولات کشاورزی به نقاط مختلف کشور و جهان بود که اکنون باید مجوز مرز هوایی در 2 فرودگاه استان برای توسعه بخش کشاورزی ارایه شود.
وی تصریح کرد: با تصویب مرز هوایی، فرودگاه های استان می توانند محصولات تازه باغی و کشاورزی را به خارج از کشور صادر کند.

** انتظار یکساله شاهرودی ها برای دریافت مجور مرز هوایی
نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایرنا ابراز داشت: فرودگاهی که 25 سال پیش در شاهرود احداث شد اکنون برای صادرات محصولات کشاورزی در انتظار تصویب مرز هوایی توسط دولت است.
سید حسن حسینی شاهرودی افزود: بیش از یک سال در انتظار مرز هوایی هستیم و می دانم مشکل کجاست اما امیدواریم دولت نگاهش متوازن و فراملی و نه منطقه ای و شهرستانی باشد.
وی ادامه داد: تکمیل زنجیره تولید و صادرات محصولات کشاورزی برای رونق این بخش در شرق استان سمنان و به ویژه شاهرود ضروری است.
حسینی شاهرودی با بیان اینکه راه اندازی دفتر گمرک و مرز هوایی از حلقه های اصلی تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی است، ادامه داد: مرز هوایی، شهرستان شاهرود را از بن بست اقتصادی نجات می دهد و رونق بخش کشاورزی و صنایع تکمیلی را در پی خواهد داشت.
به گفته وی، با تصویب مرز هوایی، فرودگاه شاهرود قادر خواهد بود محصولات تازه باغی و کشاورزی را به خارج از کشور صادر کند تا همه مردم شرق استان سمنان از مزایای آن برخوردار شوند.

** بدون نگاه صادرات محور توسعه استان سمنان امکان پذیر نیست
استاندار سمنان نیز اظهار داشت: توسعه ناوگان هوایی علاوه بر ایجاد مزیت اقتصادی به تکمیل زنجیره فروش و رونق کسب و کار در هر منطقه می انجامد.
سید شهاب الدین چاوشی گفت: یکی از مسایلی که باید جدا از نگاه سیاسی به آن توجه شود، مقوله توسعه اقتصادی است که این امر در استان با طرح بزرگ شامل فرودگاه و مرز هوایی امکان‌پذیر است.
وی خاطر نشان کرد: این طرح‌ ها در سایه همراهی و همدلی در استان عملیاتی می شود و با تصویب مرز هوایی زنجیره صادرات در بخش کشاورزی، صنعتی و معدنی استان سمنان تکمیل می شود.
چاوشی با بیان اینکه فرودگاه های استان سمنان با نگاه توسعه صادرات محور راه ‌اندازی شده است، ادامه داد: توسعه ناوگان هوایی علاوه بر ایجاد مزیت اقتصادی در کنار تکمیل زنجیره فروش به رونق کسب و کار در استان می انجامد.

** خام فروشی مانع توسعه کشاورزی سمنان است
رییس سازمان جهاد کشاورزی سمنان گفت: خام فروشی به دلیل نبود واحدهای فرآوری و بسته بندی معضل جدی در توسعه بخش کشاورزی استان است.
سید حسن میرعماد افزود: 80 درصد محصولات زراعی استان به صورت خام در بازارهای هدف عرضه می شود و ادامه این روند به کاهش رغبت کشاورزان برای کشت محصولات می انجامد.
وی خاطر نشان کرد: براساس آمار موجود وزارت جهاد کشاورزی، به ازای هر 200 واحد تولیدی یک واحد فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی در سمنان فعال است.
میر عماد تصریح کرد: سالانه بیش از 30 درصد از محصولات کشاورزی استان مانند سیب، انگور و پسته به دلیل نبود واحدهای فرآوری و مرزهوایی از بین می رود که باید برای رفع این مشکل در کمترین زمان ممکن اقدام کرد.
وی خاطر نشان کرد: در میامی که بیش از 30 درصد محصولات کشاورزی استان را تامین می کند هیچگونه واحد بسته بندی و فرآوری محصولات تولیدی وجود ندارد و این امر در کاهش رغبت مردم شهرستان به ادامه کار در بخش کشاورزی و تفکر صادرات محور موثر است.
میرعماد ادامه داد: باید ساختار کشاورزی در سمنان اصلاح شود و راه اندازی واحدهای تبدیلی نیاز فوری در این بخش اقتصادی استان است.
به گفته کارشناسان، سالانه بیش از 20 درصد از محصولات باغی و زراعی استان سمنان به دلیل نبود واحدهای فرآوری و بسته بندی به ضایعات تبدیل می شود که می توان با توسعه تجارت هوایی برای تازه خوری و صادرات این محصولات کشاورزی گام های موثری برداشت.
توسعه تجارت هوایی به عنوان تکمیل کننده زنجیره تولید و بازار فروش باید مدنظر مسئولان امر قرار گیرد و ایجاد خطوط هوایی واردات و صادرات کالا در بخش های مختلف اقتصادی در فرودگاه های استان سمنان آمار بیکاری در این منطقه از کشور را به میزان قابل توجه ای کاهش می دهد.
می توان ساختارعرضه کالا در بخش های مختلف اقتصادی استان سمنان را با توسعه تجارت هوایی تغییر داد و اجرای این طرح مهم اشتغال آفرین نیازمند نگاه ملی و حمایت همه جانبه نهادهای اجرایی مربوط است.

منبع : خبرگزاری آریا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو