پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بی‌سرانجامی فرودگاه سفارشی قم

تاریخ خبر: // کد خبر: 106378 // // //


بی‌سرانجامی فرودگاه سفارشی قم

آقای صالحی منش، استاندارد سابق قم: بنده اعتقاد دارم آن حمایت‌هایی که قرار بود توسط آقای لاریجانی و دوستانشان از این پروژه انجام بگیرد عملیانی نشد و در زمان استانداری بنده نیز مسئولان محلی قم برای پایان این پروژه همکاری نکردند.


بی‌سرانجامی فرودگاه سفارشی قم

 

در قم فرودگاه خصوصی ساخته می‌شود که تحت نظارت سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاه‌ها خواهد بود؛ این سخنان رحمت الله مه‌آبادی، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران است که حدود دو هفته هفته گذشته آن را بیان کرد. این خبر در حالی توسط مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها مطرح شد که ساخت این فرودگاه در قم یکی از پرفرازونشیب‌ترین پروژه‌های فرودگاهی در کشور است که با گذشت بیش از هفت سال از کلنگ‌زنی، این پروژه همچنان متوقف است.

 کلنگ فرودگاه قم در سال ۸۹ با حمایت مسئولان استان قم، نمایندگان مجلس به ویژه علی لاریجانی نماینده مردم قم و رئیس مجلس شورای اسلامی در راستای ساخت پروژه شهر فرودگاهی و فرودگاه بین‌المللی قم به زمین زده شد.

پس از کلنگ‌زنی این پروژه، ساخت این فرودگاه در سال ۹۰ به شرکت ارم کیش به مدیرعاملی محمدعلی شفیعی سپرده شد. پس از آغاز به کار ساخت این فرودگاه و سرمایه‌گذاری حدود هزارنفری مردم، در اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ اعلام شد که ساخت فرودگاه قم به دلیل یک معارض ملکی با حکم قضایی متوقف شد. از همین‌رو مدیر حقوقی وقت پروژه فرودگاه بین‌المللی قم این موضوع را تایید و اعلام کرد که با تعدادی از شاکیان در دفتر اجرای احکام جلسه داشتیم و حتی با پیشنهاد قانونی سرپرست اجرای احکام مبنی بر این‌که عرصه و عیان مطابق قیمت کارشناسی خریداری شود موافقت کردیم و حتی حاضر شدیم ۷‌درصد بالاتر از قیمت تعیین شده توسط کارشناس را بپردازیم اما شاکیان که هم حقیقی و هم حقوقی هستند، قبول نکردند.

در حالی هنوز مشکلات قانونی معارضان ملکی حل نشده بود که حسین معصوم، مشاور وزیر راه‌وشهرسازی در اواخر سال ۹۵ از غیرقانونی بودن احداث فرودگاه بین‌المللی قم خبر  داد و گفت: براساس نص صریح قانون، هیچ‌گونه اجازه‌ای به استانداران جهت واگذاری زمین به غیر داده نشده و اقدامی که در قم برای احداث فرودگاه رخ داده غیرقانونی است.

او در این رابطه گفته بود که طبیعتا کسی که می‌خواهد فرودگاه احداث کند باید بر اساس ماده ۵‌قانون اصلاح از سازمان هواپیمایی کشور مجوز بگیرد که این مجوزها تاکنون در مورد این فرودگاه صادر نشده است و ما آن را به رسمیت نمی‌شناسیم.

پس ‌از این موضوع محمدعلی شفیعی در گفتگو، خبرگزاری دولت نسبت به عدم‌حمایت دولت برای ساخت این فرودگاه انتقاد کرد و گفت: با وجود تمایل روس‌ها برای سرمایه‌گذاری در فرودگاه بین‌المللی قم، تعطیلی دو ساله این طرح مانع استفاده از این فرصت سرمایه‌گذاری شده است.

او در این گفتگو عنوان کرده بود که اخیرا شرکت روسی «رگیون ترانس نفت» برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های مختلف از جمله فرودگاه بین‌المللی قم و هتل و هواپیمایی ارم متعلق به شرکت ارم کیش اعلام آمادگی کرده است اما متاسفانه این مسئله مانع سرمایه‌گذاری شرکت روسی در این طرح شده است، با این وجود آن‌ها علاقه‌مند هستند در صورت برطرف شدن موانع کار و فراهم شدن شرایط مساعد در فرودگاه سرمایه‌گذاری کنند.

شفیعی حتی اعلام کرده بود که علاوه بر شرکت روسی چند شرکت چینی، ترکیه‌ای و شرکت‌هایی از برخی کشورهای دیگر نیز برای سرمایه‌گذاری در هتل‌سازی ابراز تمایل کرده‌اند. وی با انتقاد از حمایت نکردن مسئولان از جذب سرمایه خارجی گفته بود که متاسفانه نظر مسئولان استان قم نسبت به احداث فرودگاه و در نتیجه حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در این طرح مساعد نیست و همین مسئله موجب مسکوت ماندن میلیاردها تومان سرمایه شده است.

 چندی بعد در اواخر سال ۹۶ مسعود منصور، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از نهایی شدن حکم خلع‌ید شرکت ارم کیش برای ادامه ساخت فرودگاه قم خبر داد و اظهار کرده بود که مدیرعامل این شرکت با جلب نظر استاندار وقت قم در سال ٨٩، اقدام به تصرف اراضی ملی و ساخت فرودگاه و شهرک تفریحی در حاشیه آن کرده است. او مشابه پروژه پدیده شاندیز، بدون این‌که دنبال کسب مجوز قانونی برای احداث فرودگاه از وزارت راه‌و‌شهرسازی باشد، اقدام به جذب سرمایه‌گذار کرده و با تبلیغ در تلویزیون، سرمایه‌های مردم را جذب کرد.

در این رابطه در این شماره از هفته‌نامه «حمل‌ونقل» گفتگویی با حجت‌الاسلام محمدصادق صالحی‌منش، استاندار سابق قم که در دوره او پروژه ساخت فرودگاه قم متوقف شده بود داشتیم و از او در خصوص چرایی متوقف شدن این پروژه سؤال کردیم.

آقای صالحی منش ساخت فرودگاه قم یکی از پر‌چالش‌ترین پروژه‌های فرودگاهی تا به امروز بوده است. دلیل متوقف ماندن و طولانی شدن پروسه ساخت فرودگاه قم در دوره شما چه بود؟

همان‌طور که شما گفتید ساخت فرودگاه قم داستان بسیار مفصلی دارد اما بنده اعتقاد دارم آن حمایت‌هایی که قرار بود توسط آقای لاریجانی و دوستانشان از این پروژه انجام بگیرد عملیانی نشد و در زمان استانداری بنده نیز مسئولان محلی قم برای پایان این پروژه همکاری نکردند و از سمت دیگر آقای شفیعی، مدیرعامل شرکت ارم کیش نیز به‌عنوان سرمایه‌گذار ساخت این فرودگاه، کوتاهی و کم‌کاری‌هایی داشت و به تعهدات خود پایبند نبود. دولت و آقای لاریجانی قرار بود برای ساخت فرودگاه در قم حمایت و کمک‌های لازم را انجام بدهند اما کمکی نکردند، بنابراین ساخت این فرودگاه به حاشیه رفت.

یکی از مشکلات ساخت این فرودگاه که باعث توقف آن شد بحث تصرف اراضی بود. درست است؟

بله، در دوره استانداری بنده ما به آقای شفیعی خیلی برای حل این مشکل اصرار کردیم و جلسات متعددی گذاشتیم تا ایشان بیایند و مشکلات را حل کنند اما متاسفانه ایشان زیر بار نمی‌رفتند.

دقیقا موضع آقای شفیعی در این رابطه چه بود؟

ایشان توقع داشتند تمام کارها توسط دولت برای ایشان حل شود این موضوع عملا ممکن نبود و از سوی دیگر دولت هم کاستی‌هایی نسبت به آقای شفیعی داشت و هر دو طرف یعنی دولت و آقای شفیعی به‌عنوان سرمایه‌گذار مشکلاتی داشتند و آقای لاریجانی می‌توانست با حمایت خود به این ماجرا فیصله بدهد اما ایشان در این رابطه کاری نکردند.

اخیرا اعلام شده که قرار است ساخت فرودگاه قم توسط یک بخش خصوصی از سر گرفته شود. آیا شرکت ارم کیش به ساخت فرودگاه ادامه خواهد داد؟

خیر ایشان خلع‌ید شده‌اند و سرمایه‌گذار جدیدی قرار است برای ساخت فرودگاه قم قرارداد ببندد.

سرمایه‌گذاری شرکت ارم کیش در فرودگاه قم چه خواهد شد؟

به‌احتمال بسیار زیاد دادگاه سرمایه‌گذار جدید را موظف می‌کند پول‌هایی که شرکت ارم کیش در فرودگاه سرمایه‌گذاری کرده، پرداخت کند.

بنده در حال حاضر در جریان ریز موضوعات نیستم و در دوران بنده از هر دو طرف درخواست کردم این موضوع به‌صورت کدخدامنشانه حل شود اما متاسفانه در نهایت کار قضایی شد و همین مسئله باعث طولانی شدن پروسه ساخت فرودگاه در قم شد. به اعتقاد بنده آقای شفیعی نباید می‌گذاشت کار به اینجاها می‌کشید.

استانداری بعدی هم تلاشی برای حل مشکلات انجام داد؟

بله استانداری جدید هم تلاش خودشان را کردند اما کار پیچ‌ بسیاری خورده بود.

شما در زمان استانداری خودتان ترجیح‌تان این بود که ساخت فرودگاه توسط بخش خصوصی انجام بگیرد؟

بله تصمیم ما بر ساخت این فرودگاه توسط بخش خصوصی بود و ترجیح می‌دادم ساخت فرودگاه قم توسط شرکت ارم کیش به پایان برسد اما همان‌طور که خدمتتان عرض کردم کارشکنی‌هایی توسط بخش خصوصی و دولت وجود داشت.

وضعیت سرمایه‌گذاران مردمی در این پروژه به کجا رسید؟

یک اشتباهی که در این پروژه صورت گرفت و این موضوع برای قبل از استانداری بنده بود، این بود که نباید دولت اجازه می‌داد شرکت ارم کیش سرمایه‌گذاری بخش مردمی در این پروژه داشته باشد. آقای شفیعی از بیش از هزار نفر برای مشارکت در بخش خدماتی فرودگاهی پول گرفته است و هم‌چنان این مردم مالباخته و سرگردان هستند. برای مثال کسی که در سال ۹۰ حدود ۱۰ تا ۲۰ ‌یلیون تومان برای ساخت این فرودگاه پول داده حتی اگر امروز این پول را به او پس بدهند بازهم سرمایه خود را از دست داده است.

من به‌عنوان کسی که جزو مسئولان کشوری و نظامی بوده‌ام می‌دانم که ساخت فرودگاه به چه میزان سخت و پیچیده است که تنها یک پروژه امنیتی در فرودگاه دو تا سه سال وقت می‌گیرد و نیازمند کلی پیگیری و جلسات متعدد است حال چه برسد باندسازی، خرید و نصب تجهیزات ناوبری و راداری، برقراری پرواز و…؛ آقای شفیعی فکر این مسائل را نکرده بودند و دولت هم ‌فکر این‌که آیا این شخص می‌تواند این پروژه را به پایان برساند نکرده بود. ایشان تجربه ساخت هیچ فرودگاهی را نداشت، ساخت فرودگاه را باید به اهلش سپرد. بنده امیدوار هستم این فرودگاه که نیاز ضروری استان قم است با حمایت‌های آقای لاریجانی به پایان برسد.


منبع : تین نیوز


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو