پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تدوین هشت دستورالعمل تخصصی عملیات آتش نشانی فرودگاهی در یک سال اخیر

تاریخ خبر: // کد خبر: 107326 // // //


تدوین هشت دستورالعمل تخصصی عملیات آتش نشانی فرودگاهی در یک سال اخیر

معاون آموزش و دستورالعمل ها و نیروی انسانی مدیرکل آتش نشانی و هدایت زمینی هواپیما با اشاره به تایید دستورالعمل های محلی آتش نشانی و نجات فرودگاه ها توسط این معاونت از تدوین هشت دستورالعمل تخصصی و سه راهنمای فنی استفاده از تجهیزات در یک سال اخیر خبر داد.


تدوین هشت دستورالعمل تخصصی عملیات آتش نشانی فرودگاهی در یک سال اخیر
معاون آموزش و دستورالعمل ها و نیروی انسانی مدیرکل آتش نشانی و هدایت زمینی هواپیما با اشاره به تایید دستورالعمل های محلی آتش نشانی و نجات فرودگاه ها توسط این معاونت از تدوین هشت دستورالعمل تخصصی و سه راهنمای فنی استفاده از تجهیزات در یک سال اخیر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، فرا رسیدن سالروز آتش نشانی و ایمنی بهانه ای شد تا دقایقی در گفت و گو با رامین بابازاده، مروری بر فعالیت ها و برنامه های معاونت آموزش و دستورالعمل ها و نیروی انسانی اداره کل آتش شانی و هدایت زمینی هواپیما داشته باشیم.

لطفا در زمینه حوزه کاری معاونت آموزش و دستورالعمل ها و نیروی انسانی توضیح دهید.

این معاونت شامل دو اداره آموزش و دستورالعمل ها و اداره نیروی انسانی است. در اداره آموزش و دستورالعمل ها، امور مربوط به آموزش کارکنان و نگارش و ویرایش دستورالعمل های کاربردی و راهنماهای فنی انجام می شود و اداره نیروی انسانی نیز به امور مربوط به نیروی انسانی و بویژه موضوع صلاحیت شغلی کارکنان می پردازد.

 رویکرد شما در بحث آموزش چگونه است و در این حوزه چه افقی را پیش روی خود می بینید؟

آموزش در سازمان ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در علم مدیریت از آن به عنوان نوعی سرمایه گذاری یاد می شود. افزایش بازدهی سازمان ها بویژه در بحث نیروی انسانی با آموزش رابطه مستقیمی دارد و این مساله در صنعت هوانوردی به عنوان صنعتی با سرعت تغییرات و پیشرفت زیاد، دارای اهمیتی خاص است. از جمله فعالیت های اداره آموزش در یکسال گذشته می توان به برگزاری بیش از 40 هزار نفر ساعت آموزش های تخصصی و بیش از 960 نفر ساعت آموزش تخصصی در حوزه آمادگی جسمانی با توجه به اهمیت ویژه این موضوع در حرفه آتش نشانی فرودگاهی و نیز برگزاری دوره های امداد و نجات در پایگاه های اورژانس هفت استان کشور اشاره کرد. در تقویم آموزشی سال 97 بیش از 40 هزار نفر ساعت آموزش را بر مبنای نیازسنجی هدفمند گنجانده ایم و تلاش داریم که با تحمیل کمترین هزینه های ممکن برنامه های آموزشی با کیفیت و موثری را اجرا کنیم. خوشبختانه اداره کل آتش نشانی و هدایت زمینی هواپیما طلایه دار انجام فرایند اثربخشی آموزشی در سطح شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران است و توانسته ایم رتبه برترین واحد آموزش در حوزه ستادی را کسب کنیم.

در یک سال اخیر چه اقداماتی در حوزه دستورالعمل ها انجام شده است؟

سند ICAS 114 سازمان هواپیمایی کشوری ما را موظف به تهیه دستورالعمل های شغلی می کند. همچنین موفقیت در این شغل به عنوان یک حرفه کاملا تخصصی نیازمند به کارگیری دستورالعمل های دقیق و به روز رسانی شده است. در این راستا علاوه بر اصلاح و تایید موارد متعدد از دستورالعمل های محلی آتش نشانی و نجات فرودگاه ها  که بر اساس CAD3514  سازمان هواپیمایی تهیه می شود، در سالی که گذشت بیش از هشت دستورالعمل تخصصی و سه راهنمای فنی استفاده از تجهیزات از سوی اداره آموزش و دستورالعمل ها تهیه شد و در دسترس عموم قرار گرفت.

 در حوزه نیروی انسانی چه اقداماتی انجام شده است؟

سرمایه های اصلی هر سازمان، نیروی انسانی کارآمد و آموزش دیده آن سازمان است. ما با کمبود آتش نشان در برخی از فرودگاه های کشور مواجه هستیم و در این راستا تلاش زیادی برای جذب نیروی واجد شرایط  از میان نیرو های مازاد سایر بخش های شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران داریم. در یک سال اخیر تعدادی از نیروهای واجد شرایط از سایر اداره ها را جذب و 7650 نفر ساعت آموزش مقدماتی را برای آنها در قالبCourse 111  برگزار کرده ایم. همچنین از جمله سایر فعالیت های اداره نیروی انسانی می توان به انجام هماهنگی های لازم برای افزایش طبقه بندی آتش نشانی و نجات فرودگاهی برای پروازهای حج و پروازهای غیر برنامه ای فرودگاه های کشور با توجه به نیاز عملیاتی و نیز بررسی دارا بودن شرایط لازم فرودگاه های مورد نظر اشاره کرد.  از سوی دیگر برنامه ریزی و سازماندهی اعزام مامور به فرودگاه خلیج فارس و اعمال اصلاحات لازم در قرارداد راهبری عملیاتی فرودگاه خلیج فارس نیز توسط این اداره صورت انجام می شود. این اداره همچنین راهبری کمیته آمادگی جسمانی اداره کل را هم برعهده دارد و در یک سال اخیر 750 نفر ساعت تست آمادگی جسمانی را برگزار کرده است.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو