ایرلاین پرس | برنامه‎ریزی برای تجهیز فرودگاه‎ها به خودروهای آتشنشانی جدید با استفاده از توان داخلی

تاریخ خبر: // کد خبر: 109494 // // // //


برنامه‎ریزی برای تجهیز فرودگاه‎ها به خودروهای آتشنشانی جدید با استفاده از توان داخلی

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران در مراسم گرامیداشت روز آتشنشانی و ایمنی از برنامه‎ریزی برای تجهیز تمام فرودگاه‎ها به خودروها و امکانات آتشنشانی جدید با همکاری شرکت‎های داخلی خبر داد.


برنامه‎ریزی برای تجهیز فرودگاه‎ها به خودروهای آتشنشانی جدید با استفاده از توان داخلی
معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران در مراسم گرامیداشت روز آتشنشانی و ایمنی از برنامه‎ریزی برای تجهیز تمام فرودگاه‎ها به خودروها و امکانات آتشنشانی جدید با همکاری شرکت‎های داخلی خبر داد.

سعید اکبری در این مراسم که پیش از ظهر امروز، هفتم مهرماه، با حضور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره، معاونان، مدیران کل و همچنین کارشناسان و پیشکسوتان حوزه ایمنی و آتشنشانی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران برگزار شد، گفت: هفتم مهر به نام آتشنشانی و ایمنی نامگذاری شده و بهانه‎ای است تا به گرامیداشت انسان‎هایی بپردازیم که از جان و آسایش خود در راه حفظ جان و آسایش ما می‎گذرند تا بتوانیم در فضایی ایمن زندگی کنیم.

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: ایمنی به معنای مصونیت در برابر آسیب‎های ناشی از حوادث طبیعی و غیرطبیعی است و در این عرصه مهمترین نقش را کسانی ایفا می‎کنند که شغل اصلی آنها آتشنشانی است و به همین دلیل کلمه ایمنی را در کنار آتشنشانی به کار می‎بریم.

وی با بیان اینکه در سال‎های اخیر در حوزه‎های تأمین تجهیزات، تدوین دستورالعمل‎ها و نیز تأمین نیروی انسانی حوزه آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما فعالیت‎های خوبی انجام شده است، گفت: ایمنی و آتشنشانی نمونه‎ای از تلفیق تجربه و انرژی است و باید همراه با دانش روز باشد.

اکبری افزود: در یک سال اخیر 15 دستگاه خودروی آتشنشانی panther2 خریداری شده است که البته به 12 خودروی دیگر نیز نیاز داریم و در تلاش برای خرید و تجهیز 24 خودروی ولوو و تجهیزات مورد نیاز کتگوری هستیم. البته این تجهیزات بدون نیروی انسانی کاربرد ندارد و 70 درصد توان اداره کل آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما به نیروی انسانی وابسته است.

معاون عملیات هوانوردی شرکت  فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران در ادامه از راه‎اندازی نخستین شبیه‎ساز عملیات آتشنشانی و نجات هواپیما در آینده نزدیک خبر داد و با بیان اینکه این شبیه‎ساز در فرودگاه اصفهان راه‎اندازی و تجهیز می‎شود، عنوان کرد: در تلاشیم چنین شبیه‎سازی را در سایر فرودگاه‎ها نیز راه‎اندازی کنیم.

وی همچنین از برنامه ریزی برای به روز رسانی خودروهای برف روب و نیز تامین تجهیزات انتقال سریع هواپیما از باند و محوطه پروازی موردنیاز فرودگاه های کشور خبر داد.

انعقاد تفاهمنامه صدور گواهینامه رانندگی در سطوح پروازی

همچنین در این مراسم، حمید حاجی‎بیگی،‌ مدیرکل آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما در سخنانی به ارائه گزارش عملکرد یک سال اخیر این اداره کل پرداخت و عنوان کرد: در یک سال اخیر توانسته‎ایم 67 دستگاه خودروی ولوو 460 را برای کاربری آتشنشانی، عملیات زمستانی و آبرسانی خریداری کنیم. ضمن اینکه قرارداد تجهیز 22 دستگاه از این خودروها به امکانات آتشنشانی را با شرکت‎های داخلی منعقد کرده‎ایم و قرارداد مابقی خودروها نیز تا پایان پاییز امسال نهایی می‎شود.

وی ادامه داد: برای بهبود عملیات زمستانی فرودگاه‎های اردبیل و تبریز با صرف اعتبار چهار میلیارد ریالی دو دستگاه خودروی یخزدای سطوح پروازی (DE-Icing) را خریداری و تجهیز کرده‎ایم. ضمن اینکه تا یک ماه دیگر 60 دستگاه تیغه برفروبی را با صرف اعتبار 100 میلیارد ریالی خریداری و به فرودگاه‎های مختلف کشور ارسال می‎کنیم.

حاجی‎بیگی با بیان اینکه مناقصه خرید هشت دستگاه برف‎خوار نیز برگزار شده است، گفت: پیگیر تجهیز تمام خودروهای ولووی خریداری شده به تجهیزات آتشنشانی هستیم. ضمن اینکه امیدواریم در یک سال آینده شرایط ساخت و تجهیز شبیه‎ساز آتشنشانی هواپیما در داخل فرودگاه اصفهان فراهم شود.

مدیرکل آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما همچنین با اشاره به عملکرد این اداره کل در پیشگیری از سوانح عنوان کرد: در این زمینه می توان به اقداماتی مانند بررسی ایستگاه‎ها و انعقاد قرارداد نگهداری و پشتیبانی سیستم ایمنی اماکن شامل ساختمان‎های شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران و مرکز کنترل فضای کشور، انجام تست سلامت و آمادگی جسمانی برای 21 فرودگاه و به‎روزرسانی اطلاعات نرم‎افزار سنجش سلامت اشاره کرد.

وی گفت: در حوزه مدیریت اپرون طی یک سال اخیر مدیر اپرون هر فرودگاه را تعیین و نظامنامه مدیریت اپرون را تهیه و اصلاح و نیز مجوز گواهینامه ویژه رانندگی خودروهای آتشنشانی فرودگاهی را با همکاری سازمان هواپیمایی کشوری و پلیس راهور دریافت کرده‎ایم.

حاجی‎بیگی با بیان اینکه اداره کل آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما طلایه‎دار انجام فرایند اثربخشی آموزشی در سطح شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران است و توانسته است رتبه برترین واحد آموزش در حوزه ستادی را کسب کند، گفت: از جمله فعالیت‎های آموزشی اداره کل آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما در یک سال گذشته می‎توان به برگزاری بیش از 40 هزار نفر ساعت آموزش‎های تخصصی و بیش از 960 نفر ساعت آموزش تخصصی در حوزه آمادگی جسمانی با توجه به اهمیت ویژه این موضوع در حرفه آتشنشانی فرودگاهی و نیز برگزاری دوره‎های امداد و نجات در پایگاه‎های اورژانس هفت استان کشور اشاره کرد. در تقویم آموزشی سال 97 بیش از 40 هزار نفر ساعت آموزش را بر مبنای نیازسنجی هدفمند گنجانده‎ایم و تلاش داریم که با کمترین هزینه‎های ممکن برنامه‎های آموزشی با کیفیت و مؤثری را اجرا کنیم.

مدیرکل آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما همچنین عنوان کرد: در سالی که گذشت بیش از هشت دستورالعمل تخصصی و سه راهنمای فنی استفاده از تجهیزات از سوی اداره آموزش و دستورالعمل‎ها تهیه شد و در دسترس عموم قرار گرفت.

وی در عین حال گفت: ما با کمبود آتشنشان در برخی از فرودگاه‎های کشور مواجه هستیم و در این زمینه تلاش زیادی برای جذب نیروی واجد شرایط داریم  که در یک سال اخیر 7650 نفر ساعت آموزش مقدماتی را برای آنها در قالبCourse 111  برگزار کرده‎ایم.

تقدیر از 10 نفر از برترینهای حوزه آتشنشانی و هدایت زمینی 

تقدیر از نیروهای ستادی و فرودگاهی برتر حوزه آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما برنامه دیگر این مراسم بود که طی آن از 10 نفر شامل احمد داوودینژاد، یوسف نوروزیان و محمدرضا اینانلونژاد از ستاد، مجید باصری از فرودگاه مهرآباد، محمد اخلاقی افضلی از فرودگاه مشهد، حسن صالحی از فرودگاه شهرکرد، فردین قاسمپور از فرودگاه یاسوج، فرومند نوری از فرودگاه آبادان، علی داسی از فرودگاه رشت و رضا مزگینژاد از فرودگاه بیرجند قدردانی شد.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو