پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تسریع روند جستجو و امداد و نجات سوانح هوایی در جنوب شرق کشور

تاریخ خبر: // کد خبر: 110446 // // // //


تسریع روند جستجو و امداد و نجات سوانح هوایی در جنوب شرق کشور

با افتتاح اولین مرکز فرعی جستجو و نجات هوایی کشور در فرودگاه زاهدان عملیات جستجو و امداد و نجات سوانح و حوادث هوایی در منطقه جنوب شرقی کشور تسریع می‎شود.


تسریع روند جستجو و امداد و نجات سوانح هوایی در جنوب شرق کشور
با افتتاح اولین مرکز فرعی جستجو و نجات هوایی کشور در فرودگاه زاهدان عملیات جستجو و امداد و نجات سوانح و حوادث هوایی در منطقه جنوب شرقی کشور تسریع می‎شود.

این مرکز امروز، 11 مهر، با حضور مسعود نیکبخت، مدیرکل کنترل ترافیک هوایی؛ سعید شرفی معاون عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری؛ فرشید گلیج، مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهی، مدیرت بحران و پدافند غیرعامل؛ سردار مهری، فرمانده پلیس فرودگاههای کشور؛ محمد الهینیا مدیر ایمنی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، مدیرکل و معاونان فرودگاههای استان سیستان و بلوچستان و رئیس هلال احمر استان مسئولان استان افتتاح شد.

بر اساس الزامات بینالمللی و ملی قوانین هوانوردی همه کشورها باید مراکزی را برای جستجو و نجات هوایی ایجاد کنند. به همین منظور در ایران یک مرکز اصلی جستجو و نجات هوایی در تهران ایجاد شده است و بر اساس تقسیمبندی جغرافیایی کشور 9 فرودگاه مهرآباد، مشهد، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، زاهدان، کرمان، تبریز و کرمانشاه برای ایجاد مرکز فرعی انتخاب شدهاند.

این مراکز فرعی در ارتباط با مرکز اصلی و مرکز کنترل فضای کشور، با مرکز مدیریت بحران کشور، هلال احمر و دیگر سازمانهای امدادی و انتظامی هستند و وظیفه آنها “هماهنگی و اقدامات عملیاتی در زمان بروز سوانح و حوادث هوایی”، “اطلاعرسانی سریع به واحدهای جستجو و نجات”، “ارائه خدمات جستجو و نجات هوایی، پیادهسازی مکان احتمالی وقوع سانحه”، “ارائه اطلاعات مربوطه به منطقه بازماندگان و وضعیت هواپیمای سانحه دیده” و “تسریع در عملیات پرواز پرندههای جستجو و نجات نظارت و کنترل بر روند عملیات و هماهنگیهای لازم” است.

این مراکز از سوی دیگر با ماهوارههای کاوشگر بینالمللی جستجو و نجات در ارتباطند که امکان دریافت سیگنالهای هشدار ELT هواپیماهای سانحهدیده را دارند و از اطلاعات آنها برای تعیین منطقه احتمالی وقوع سانحه استفاده میکنند.

قبلاً اقدامات جستجو و نجات به طور مشترک و همزمان با هدایت هواپیماها توسط کنترلرهای برج مراقبت پرواز انجام میشد که عدم تمرکز و مشکلات خود را به همراه داشت اما مرکز فرعی جستجو و نجات هوایی فرودگاه زاهدان در طبقات پایین برج مراقبت این فرودگاه و جدا از کنترلرهای مراقبت پرواز سازماندهی شده است و به منظور بهرهبرداری از آن، دو نفر از کارکنان مراقبت پرواز این فرودگاه آموزشهای لازم را دیدهاند تا در زمان وقوع سانحه، به سرعت به این مرکز بروند و وظایف خود را انجام دهند.

همچنین با تلاش کارکنان مراقبت پرواز این فرودگاه، نقشه توپوگرافی منطقه مربوط به این مرکز حاوی اطلاعات راهها و مراکز مهم و مرتبط در آن مانند پاسگاههای پلیس آماده شده است.

امضای تفاهمنامه همکاری با سازمان بنادر و کشیرانی

با توجه به اینکه این منطقه جنوب شرقی کشور در جنوب خود به سواحل خلیج فارس متصل است به منظور فراهم کردن امکان امدادرسانی سریع به هواپیماهایی که در آب سقوط و یا فرود اضطراری میکنند، به زودی میان شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران و سازمان کشتیرانی و بنادر تفاهمنامه همکاری منعقد خواهد شد. به این ترتیب این مرکز فرعی پس از تعیین حدود وقوع سانحه و تطبیق آن بر روی نقشه، اطلاعات لازم را به این سازمان ارسال می‎کند تا تیمهای امداد و نجات دریایی به سرعت وارد عمل شوند.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو