پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رشد محسوس توفیق های پلیس فرودگاه در سال جاری

تاریخ خبر: // کد خبر: 110482 // // // //


رشد محسوس توفیق های پلیس فرودگاه در سال جاری

سردار حسن مهری ،فرمانده پلیس فرودگاه های کشور در سی و هفتمین برنامه مهمان هفته با اشاره به افزایش محسوس توفیق های پلیس فرودگاه در سال جاری به رشد 102 درصدی کشف قاچاق مواد مخدر و افزایش 168 درصدی کشف قاچاق کالا و ارز در هفت ماه امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.


رشد محسوس توفیق های پلیس فرودگاه در سال جاری
فرمانده پلیس فرودگاه های کشور در سی و هفتمین برنامه مهمان هفته با اشاره به افزایش محسوس توفیق های پلیس فرودگاه در سال جاری به رشد 102 درصدی کشف قاچاق مواد مخدر و افزایش 168 درصدی کشف قاچاق کالا و ارز در هفت ماه امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، سی و هفتمین برنامه مهمان هفته در آستانه روز نیروی انتظامی با حضور سردار حسن مهری برگزار شد و فرمانده پلیس فرودگاه های کشور در این برنامه به سؤالات مجری این نشست و همچنین حاضران در جلسه پاسخ داد.

با هم مشروح گفتگوی انجام شده در سی و هفتمین برنامه مهمان هفته را می خوانیم:

سردار لطفاً در آغاز کلام در مورد جایگاه پلیس فرودگاه های کشور در مجموعه پلیس توضیحاتی را بیان کنید.

مجموعه پلیس فرودگاه های کشور در ساختار سازمانی نیروی انتظامی جای دارد و از زیرمجموعه های پلیس پیشگیری ناجاست. برابر مصوبه شورای عالی امنیت ملی در تمام فرودگاه هایی که فعالیت مسافربری دارند، حفاظت از اماکن فرودگاهی برعهده پلیس فرودگاه است. صنعت فرودگاهی کشور از سال 1328 شکل گرفته است و آن زمان تنها فرودگاه مهرآباد فعال بود و حفاظت آن را یکی از بخش های ژاندارمری برعهده داشت، فراز و نشیب های زیادی سپری شد چنانچه مدتی زیر نظر فرماندهی انتظامی استان ها بود و در تشکیلات فعلی که از سال 85 داریم پلیس فرودگاه به صورت متمرکز فرمانده دارد و اکنون در بهترین وضعیت هماهنگی قرار داریم. تشکیلات شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان هواپیمایی کشوری نمی توانند با 32 استان طرف باشند ولی وقتی یک فرمانده در مرکز باشد بهتر می توان دستورالعمل ها را ابلاغ و اعمال کرد و آن نماینده پاسخگوی بهتری خواهد بود. در سال های گذشته تعامل پلیس با مجموعه صنعت هواپیمایی افزایش یافته و شاهد حمایت های خوب شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان هواپیمایی کشوری هستیم.

از چه زمانی لباس مقدس پلیس را بر تن کردید؟

من 29 سال و شش ماه سابقه کار در مجموعه نیروی انتظامی را دارم و از اواخر مهر 91 فرمانده پلیس فرودگاه های کشور شده ام.

از زمان پیوستن به پلیس فرودگاه های کشور برنامه شما برای مدیریت آن چه بود؟

از زمان تصدی فرماندهی پلیس فرودگاه های کشور در گام اول تلاش کردم که استرس را از مجموعه پلیس فرودگاه دور کنم تا با فکر آزاد و خیال راحت خدمت رسانی کنند. خوشبختانه مجموعه پلیس فرودگاه در وضعیت معیشتی و روحی و روانی خوبی هستند و تعداد شکایات از مجموعه پلیس فرودگاه به شمار انگشتان دست هم نمی رسد. در شش ماه نخست امسال با وجود کاهش پنج درصدی تعداد مسافران هوایی داخلی کشور توانسته ایم به رشد 102 درصدی در کشف قاچاق مواد مخدر و افزایش 168 درصدی در کشف قاچاق کالا و ارز برسیم.

یک پلیس خوب چه پلیسی است؟

اول باید به این پرسش پاسخ داد که یک انسان خوب، چه کسی است؟ چون معیار انتخاب پلیس، انسان خوب بودن است. ما پلیس خوب را پلیس مسلمان تعریف می کنیم چون باید نماینده مردم و مدافع حقوق آنها باشد. ویژگی های عمومی که برای پذیرش داوطلبان این شغل داریم این است که متدین و مقید به دین اسلام و دارای التزام عملی به ولایت فقیه و نیز فاقد سابقه قضایی باشند، دارای توانایی جسمی و روحی مناسب و نیز دلسوز، امین، مدبر و مدیر باشند. همچنین پلیس باید آگاه به مسایل روز و دارای حسن شهرت باشد. از سوی دیگر شرایط زیادی را برای پلیس فرودگاه قائل هستیم. از سویی در مجموعه نیروی انتظامی با کوچکترین تخلف بزرگترین برخورد می شود چون پلیس باید حافظ جان و ناموس افراد باشد و اگر از وی خطایی سر زند دیگر نمی تواند به درستی خدمت رسانی کند و دیگر قابل اعتماد نیست. ما جرائم کارکنان خود را رصد می کنیم که در شش ماه امسال بسیار کاهش یافته و خدا را شکر همکاران با اقتدار کار و عزتمندانه زندگی می کنند. می توان گفت که نیروی انتظامی با وجود جمعیت بالای مراجعه کننده به پلیس، از سالم ترین دستگاه های خدماتی کشور است.

گفتید که از ابتدای کار به دنبال کاهش استرس بوده اید، از طرف دیگر مسافرت بویژه مسافرت هوایی ذاتاً استرس زیادی دارد آیا به همکاران خود فنون کاهش استرس مسافران را آموزش می دهید؟

هر روز صبح اتفاقات 24 ساعت گذشته را برای کارکنان خود تشریح می کنیم و درباره تهدیدهای احتمالی به آنها آموزش های لازم را ارائه می کنیم. در تمام آموزش ها گوشزد می کنیم که باید سطح تحمل کارکنان پلیس فرودگاه ها بالا باشد. تصور کنید که در فرودگاه مهرآباد که روزانه 35 هزار مسافر دارد 10 هزار مسافر بخواهند فقط به یکی از کارکنان سلام بگوید و وی موظف به جواب سلام گفتن باشد، این شرایط واقعا دشواری است، ولی در گیت های بازرسی همکاران ما باید در کنار بازرسی بار و مسافر به جرایم احتمالی نیز رسیدگی کنند و حتی پاسخگوی مسافران برای پیدا کردن مسیر سالن ها و اطلاعات پرواز باشند و اگر آموزش کافی برای افزایش آستانه تحمل به آنها ندهیم هر روز شاهد چندین درگیری خواهیم بود. گاه حتی نیروی پلیس سیلی خورده و به آنها فحاشی شده است ولی دم نزده اند. این آزمون دشواری است ولی خوشبختانه نیروهای ما از آن سربلند بیرون آمده اند.

آیا می توانیم اعلام کنیم که فرودگاه های ما برای بزهکاران امن نیستند؟

بله. آمار جرایم فرودگاهی بسیار پایین است و مجموع جرایم سالانه فرودگاه های کشور به آمار یک روز پرونده های یک کلانتری در تهران نمی رسد. محیط فرودگاهی از اماکن حیاتی کشور محسوب می شود و جایی برای مجرمان در آن نیست.

درباره تعامل پلیس فرودگاه با بخش های مختلف از جمله شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران صحبت کردید، آیا موانعی برای رسیدن این تعامل به سطح عالی وجود دارد؟

فرودگاه ها در سراسر دنیا و در کشور ما محل های تعامل بین دستگاه های مختلف هستند وقتی هواپیمایی به زمین می نشیند بخش های مختلف کار خود را انجام می دهند و وظایف تمام دستگاه ها نیز از قبل تدوین شده است و اگر تمام مسئولان دستگاه ها انصاف داشته باشند و هدفشان خدمت رسانی باشد سطح تعامل میان واحدها نیز افزایش می یابد.

به گفته شما همکارانتان با اقتدار کار می کنند و عزتمندانه زندگی می کنند ولی آیا زمینه پیشرفت نیز برای آنها تا سطح فرمانده شدن فراهم است؟

بله این مسیر برای تمام همکاران باز است و همیشه تلاش کرده ایم که از افراد جوان مجموعه استفاده کنیم. آمار سطح تحصیلات کارشناسی ارشد در همکاران درجه دار و افسر بالاست و تعدادی نیز دانشجوی دکترا هستند ولی با درجه سروانی، افسر نگهبان هستند. اولین شرایط علاوه بر شرایط عمومی داشتن توان مدیریتی بالاست چون در فرودگاه باید بتوان در لحظه تصمیم گرفت و اجرا کرد و با توجه به اینکه بیشتر اتفاقات فرودگاه جنبه ملی پیدا می کند این کار بسیار دشواری است. فرمانده پلیس فرودگاه باید با مسئولان امنیتی فرودگاه و مدیران کاملا هماهنگ باشد. فرمانده پلیس فرودگاه باید از قوانین و مقررات فرودگاهی شناخت داشته باشد و تعامل وی با مدیران فرودگاهی در سطح خوبی باشد، همچنین باید باسواد و خوش بیان باشد.

خرداد 93 از حذف بازرسی پلیس فرودگاهی برای کاهش ایستایی مسافران صحبت شد، سیاست شما در این راستا چه بود؟

سال 93 که بنده فرمانده پلیس فرودگاه های کشور شدم گیت های تمام فرودگاه های کشور جز مهرآباد و فرودگاه های مرزی بسته شده بود و فرماندهی انتظامی وقت مرا مامور جمع کردن گیت های بازرسی مهرآباد کرد، ولی پس از حدود یک سال به دنبال تحرکات داعش از سوی شورای عالی امنیت ملی ابلاغ شد که گیت ها را باز کنیم و در مدت 24 ساعت این مهم انجام شد. در عین حال اعتقاد دارم که اگر دارای تجهیزات روز دنیا باشیم و نیازهای مالی ما در این حوزه برطرف شود و نیز در صورت ارائه آموزش های لازم به کارکنان، می توان گیت ها را حذف کرد. البته اکنون در شرایط خاصی قرار داریم و اگر در فرودگاهی اتفاقی بیفتد همه کشورها به ما بدبین می شوند و شاهد کاهش مسافران و پروازهای خارجی خواهیم بود. البته وجود امنیت در فرودگاهها و امنیت مثال زدنی و پایدار کشور ما با همکاری مرزبانانی محقق می شود که از نقطه صفر مرزی برا امنیت تلاش می کنند.

آیا در قبال کار خوبی که کارکنان پلیس فرودگاه انجام می دهند قدردانی کافی انجام می شود؟

البته همکاران ما در پلیس فرودگاه به دنبال پاداش نیستند اما ما پروسه ای به نام صحت عمل داریم که مربوط به تحویل اموال جامانده و گم شده به مسافران است که از ابتدای سال جاری به 250 مورد رسیده است. در این زمینه بسیار حساسم و به رئیس بازرسی اعلام کرده ام که اگر پلیسی کار خوبی انجام داد باید تشویق شود به همین منظور در حوزه پیشگیری از قاچاق علاوه بر در نظر گرفتن حق کشف برای کارکنان، یک دستورالعمل داخلی برای دادن پاداش در مواقع صحت عمل نیز ابلغ کرده ایم.

نظر شما درباره برنامه مهمان هفته چیست؟

برنامه بسیار خوبی است ولی بهتر است اطلاع رسانی گسترده تری برای معرفی آن انجام شود.

گفتنی است پایان بخش این مراسم اعطای هدیه و قدردانی از فرمانده پلیس فرودگاه های کشور توسط ابراهیم مرادی،‌ عضو هیأت مدیره و راهبر عملیات هوانوردی، حسین اسفندیاری، قائم مقام مدیرعامل در امور فرودگاه ها، محمدرضا امامی،‌ معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و جمعی دیگر از مدیران ستادی بود.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو