ایرلاین پرس | یادبود جانباختگان سقوط هواپیمای فوکر

تاریخ خبر: // کد خبر: 113460 // // // // //


یادبود جانباختگان سقوط هواپیمای فوکر

در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۷۳ یک فروند هواپیمای مسافربری فوکر در حوالی کوه‌های کرکس واقع در جنوب شهرستان نطنز سقوط کرد و تمام ۶۶ سرنشین آن جان باختند.


یادبود جانباختگان سقوط هواپیمای فوکر

در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۷۳ یک فروند هواپیمای فوکر 28 شرکت هواپیمایی آسمان به شماره ثبت EP-PAV در حوالی کوه‌های کرکس واقع در جنوب شهرستان نطنز سقوط کرد و تمام ۶۶ سرنشین آن جان باختند.

مشخصات هواپیمای سانحه دیده:
نوع هواپیما: Fokker F28-1068 Fellowship
سال ساخت: 1973
اولین پرواز: 22/6/1973
شماره سریال: 11070
علامت ثبت قبلی: PH-EXP , TC-JAS, F-GEXU, C-FONG, P2-ANY, F-GIAJ
تاریخ تحویل به آسمان: ابتدای سال 1992 میلادی با علامت ثبت F-GIAJ توسط شرکت فرانسوی TAT
Transport Aérien Transrégional
مجموع سیکل پروازی تا زمان سانحه: 29 هزار ساعت

 

چکیده سانحه:
هواپیمای فوکر 28 شرکت هواپیمایی آسمان بعلامت ثبت EP-PAV در ساعت 22:50 چهارشنبه مورخ 20 مهرماه 1373 با شماره پرواز 746 از اصفهان به مقصد مهرآباد پرواز کرد
ولی دقایقی بعد ارتباط آن با برج مراقبت پرواز قطع شد و سازمان هواپیمایی کشوری روز بعد اعلام کرد که هواپیما برفراز ارتفاعات کرکس اصفهان سقوط کرده و 66 سرنشین آن کشته شده اند

 

شرح ماجرا
در تاریخ 20/7/73 هواپیمای فوکر 28 آسمان بعلامت ثبت EP-PAV به خلبانی کاپیتان مرحوم سیروس ترابی و 6 نفر خدمه پروازی به منظور انتقال مسافران از فرودگاه تهران به مقصد اصفهان با شماره 745 پرواز می کند.
در هنگام سرعت گرفتن هواپیما روی باند به علت اشکال فنی خلبان از بلند شدن منصرف و اقدام به تخلیه باند کرده و مجدداً با هماهنگی واحد برج مراقبت به ابتدای باند رفته و بسوی اصفهان پرواز می کند.
در طول مسیر پروازی آژیر اخطار ناشناخته ای بصدا در آمده به طوریکه خلبان حدود 93 کیلومتری از فرودگاه مهرآباد با اعلام نقص فنی در هواپیما تصمیم به بازگشت به فرودگاه را درخواست می کند.
لحظاتی بعد مجدداً تصمیم به ادامه مسیر بطرف اصفهان گرفته و بالاخره با وجود اشکال ناشناخته و آژیر نامعلوم که تا اصفهان ادامه داشته در فرودگاه اصفهان سالم به زمین می نشیند و مسافران پس از پیاده شدن بعضاً به لحاظ هراس و وحشت مستولی شده، به دفتر شرکت آسمان مستقر در فرودگاه اصفهان مراجعه و اعتراض خود را از پرواز غیر ایمن و دلهره انگیز انجام شده به اطلاع مسوول دفتر مذکور می رسانند.
لذا مسؤل فوق الذکر و خلبان هواپیما با سرشیفت فنی شرکت آسمان در تهران تماس تلفنی گرفته و جریان ماوقع را به اطلاع نامبرده رسانده و خلبان پیشنهاد پرواز بدون مسافر را مطرح نموده لکن در نهایت بدون نتیجه گیری از مذاکرات انجام شده اقدام به سوار نمودن مسافر می نماید.
این پرواز با شماره 746 درساعت 22:51 به مقصد تهران صورت می گیرد و در ساعت 23:00 در فاصله 7/43 ناتیکال مایلی واقع در شمال فرودگاه اصفهان برفراز ارتفاعات کرکس سقوط کرده و منجر به کشته شدن کلیه سرنشینان آن پرواز شامل 59 مسافر و 7 نفر خدمه پروازی می گردد.
بلافاصله تیم تجسس برای بررسی موضوع و کشف وضعیت هواپیما و مسافران تشکیل گردید.
این تیم فعالیت خود را از ساعت 23:00 چهارشنبه تا 6 بامداد پنجشنبه ادامه داد و در این مدت وقوع حادثه و سقوط هواپیما مورد تایید قرار گرفت.
در هلال احمراصفهان نیز ستاد ویژه ای برای اطلاع از سرنوشت هواپیما تشکیل شد.
گروه عملیاتی هلال احمر دراولین ساعات روز پنجشنبه در منطقه حدفاصل میمه و کاشان به جستجو پرداختند.
در این فاصله گروه هایی از سوی سازمان های هوایی و نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران رهسپار محل احتمالی سقوط شده بودند.
بالاخره صبح پنجشنبه با روشن شدن هوا 3 فروند هلی کوپتر از اصفهان و تهران به جستجو پرداختند و محل سانحه را شناسایی نمودند.
قطعات هواپیما و اجساد ووسایل مسافران تا حدود 3 کیلومتر از محل ارتفاعات کرکس پراکنده شده بودند.
جعبه سیاه این هواپیما پیدا شد اما نوار مکالمات داخل کابین خلبان کاملا” سوخته بود.
مسافرانی که در مسیر تهران – اصفهان با این هواپیما پرواز کرده بودند از وجود شرایط غیر عادی در داخل هواپیما گزارش کرده اند. تکان های شدید هواپیما، به صدا درآمدن آژیر در دفعات مکرر و عصبی بودن مهمانداران از دیگر مشاهدات مسافران بوده است.
گروه بررسی سانحه به همراه نوار FDR به فرانسه اعزام می شوند.
اطلاعات استخراج شده از نوار FDR حاکی است که هواپیما در ارتفاع 18 هزارپایی بوده که قدرت موتورها کاهش یافته و سیر نزولی پیدا کرده و 47 ثانیه بعد در ارتفاع 11 هزارپایی برفراز قله کرکس متلاشی شده است.
علت خاموش شدن موتورها هرگز کشف نشد و سازمان هواپیمایی کشوری در گزارشی که 26 شهریور 1374 به دادگاه اصفهان ارائه کرد علت سقوط را ناشناخته اعلام کرد و با استناد به آمار و ارقام سوانح هوایی جهان این ناشناخته بودن را عادی دانست.
اما دادگاه با استناد به نظریات کارشناسان، گزارش سازمان بازرسی، اظهارات شهود و مطلعین و اسناد و مدارک فنی هواپیما علت وقوع سانحه را نقص فنی اعلام نمود.

 

مستندات دادگاه:
در صفحه 965 کتاب مخصوص ذکر نواقص هواپیما معروف به OP1 در تاریخ 4/8/1994 خلبان میر عنایت چنین گزارش نموده:
– لطفاً سکان افقی ثابت را چک کنید درست کار نمیکند
– جواب فنی آسمان: سیستم سکان افقی ثابت چک شد از لحاظ عملکرد خوب بود.

 

در صفحه 979 این کتاب بتاریخ 11/8/94 خلبان مولا گزارش می کند:
– هواپیما درحالیکه با خلبان خودکار پرواز می کرد از حالت تنظیم شده قبلی خارج شد و از قفل خلبان خودکاربیرون آمده، چراغ های مربوط به سکان عمودی و افقی ثابت و متحرک روشن شده و همچنین چراغ اصلی کنترل پرواز نیز روشن شد. هواپیما بطور ناگهانی از حالت افقی به حالت شیرجه درآمد به طوریکه مسافران از این حرکت ناگهانی کاملاً نارحت شدند.
واحد فنی آسمان اقدام به تعویض قطعه استابلایزر کنترل یونیت هواپیمای سانحه دیده می کند اما پس از آن هم 10 مورد لرزش بدنه گزارش گردیده است.
در زمان سانحه از عمر تقویمی دو قطعه استابلایزر Servo Motor و Pitchlimiter شش ماه گذشته بوده که در بروز سانحه دخیل بوده است.

در تاریخ 6/9/94 شرکت آسمان بدون کسب مجوز از هواپیمایی کشوری اقدام به انجام پرواز نمایشی با هواپیمای EP-PAV در نوشهر کرده است.
پس از مشاهده فیلم عملیات نمایشی هواپیمای مذکور در نوشهر ، اعضاء کمیته بررسی سانحه متفقاً نظر دادند که مانورهای انجام شده موجب وارد شدن ضریب بار مثبت بیش از مقدار ذکر شده در کتاب هواپیما و حد مجاز گردیده که می تواند صدمات قابل توجهی را به بدنه و دم و سطوح کنترل پروازی وارد کرده باشد.
شروع سانحه فوکر 28 بعلامت ثبت EP-PAV با شل بودن مهره نگهدارنده اتصال پایه مربوطه بوده که در اثر فشار هیدرولیک و بالا و پایین رفتن جک، مهره از دندانه ها عبور کرده و توسط واشر فلزی مربوطه لحظه به لحظه به بیرون رانده شده است. با ضعیف شدن انتهای سیلندر مذکور و فشار پیستون بر انتهای سیلندر یاد شده، سیلندر ترکیده و با کنده شدن سکان افقی، هواپیما درحالت شیرجه قرار گرفته و سانحه از آنجا آغاز شده است.
این هواپیما در تاریخ 27/3/1991 هنگام فرود درفرودگاه مادرید اسپانیا بعلت قفل نشدن چرخ جلو و جمع شدن آن دچار سانحه شده و از شرایط سنی مناسبی برخوردار نبوده است. همچنین این هواپیما بعلت نداشتن سیستم اکسیژن، اجازه پرواز در ارتفاع بالای 25 هزارپایی را نداشته است.
بر اساس رای دادگاه بدوی رسیدگی به سقوط هواپیمای فوکر 28 آسمان، متهمان پرونده اعم از معاونت استاندارد پرواز، معاونت فنی سازمان هواپیمایی کشوری، مدیر عامل شرکت آسمان، معاونت فنی شرکت آسمان و سرپرست گروه فنی فوکر 28 آسمان به پرداخت 60 فقره دیه در حق اولیاء دم محکوم شدند.
هواپیمای فوکر 28 به شماره سریال 11070 تا زمان سانحه 29 هزارساعت پرواز داشته و گواهینامه صلاحیت پرواز آن تا تاریخ 11/5/1374 دارای اعتبار بوده است.
کاپیتان سیروس ترابی 7600 ساعت سابقه پرواز داشته که 2 هزار ساعت آن بر روی همین نوع هواپیما بوده است.
کمک خلبان هم دارای 875 ساعت سابقه پرواز بوده است.

منبع : تابناک


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو