پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بازار سیاه بلیت پروازهای مشهد در ایام پایانی ماه صفر

تاریخ خبر: // کد خبر: 121027 // // //


بازار سیاه بلیت پروازهای مشهد در ایام پایانی ماه صفر

همزمان با دهه پایانی ماه صفر و افزایش تقاضای سفر به مشهد نوعی مافیا برای بازار سیاه بلیت هواپیما به مقصد این شهر ایجاد شده که آن را چند برابر قیمت روزهای عادی به فروش می رساند.


بازار سیاه بلیت پروازهای مشهد در ایام پایانی ماه صفر

با نزدیک شدن به ایام پایانی صفر و افزایش تقاضای سفر به مشهد برخی شرکتهای مسافرتی فرصت را مغتنم شمرده و برای جیب مسافران کیسه دوخته اند. این روزها در فضای مجازی نیز گلایه و شکایت از افزایش قیمت بلیت سفر به مشهد به ویژه بلیت هواپیما و کمیاب شدن آن بحث داغ روز شده است.
با جستجو در برخی سایت های فروش بلیت هواپیما قیمت بلیت پرواز به مشهد از شهرهای مختلف برای تاریخه ای مرتبط با ایام پایانی ماه صفر با نرخهای بیش از 900 هزار تومان و یک میلیون تومان به چشم می خورد. این درحالی است که در روزهای عادی بلیت پرواز به مقصد مشهد گاهی با قیمت کمتر از 150 هزار تومان نیز عرضه می شود.

* افزایش قیمت توسط چارتر کننده های خارج از مشهد
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی خراسان رضوی در این زمینه گفت: گزارش هایی مبنی بر فروش بلیت به مقصد مشهد بیش از نرخ مصوب در برخی سایت ها و دفاتر مسافرتی دریافت کرده ایم.
مجید فرقانی افزود: اغلب سایتهایی که بلیت پرواز با قیمت بیش از نرخ مصوب به فروش می رسانند خارج از مشهد هستند و چارترکننده های اصلی از تهران اقدام به افزایش نرخ می کنند.
وی اظهار داشت: به منظور جلوگیری از تخلف و گرانفروشی، اقدامات نظارتی در دست انجام است و به صورت روزانه از دفاتر مسافرتی و سایت های فروش بازرسی صورت می گیرد.
او سقف قیمت بلیت پرواز تهران – مشهد را 450 هزار تومان اعلام و بیان کرد: فروش بلیت هواپیمای این مسیر بیش از این نرخ تخلف و گرانفروشی محرز است.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی خراسان رضوی افزود: دفاتر و سایت های غیرمجاز نیز از عوامل اصلی کلاهبرداری و افزایش قیمت هستند لذا شهروندان برای تهیه بلیت باید به `دفاتر مجاز` مراجعه کنند.
فرقانی با تاکید بر اینکه شرکتهای هواپیمایی باید نرخ مصوب در عرضه بلیت را مدنظر داشته باشند اظهار داشت: برخی شرکتهای هواپیمایی اعلام می کنند با افزایش نرخ ارز هزینه هایشان افزایش یافته لذا نسبت به افزایش نرخ بلیت اقدام می کنند. این درحالی است که هیچ مصوبه ای از سوی دولت مبنی بر افزایش نرخ بلیت سفرهای هوایی تاکنون ابلاغ نشده است.
وی گفت: چنانچه افراد شکایتی از دفاتر و سایتهای فروش بلیت داشته باشند می توانند در تماس با انجمن صنفی به شماره تلفن 32281830 شکایت خود را برای رسیدگی اعلام کنند.
470 دفتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری در خراسان رضوی فعالند. 300 واحد از این تعداد در مشهد استقرار دارند.

* طرح مبارزه با گرانفروشی
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: به منظور جلوگیری از فروش بلیت خارج از نرخهای مصوب طرح ضربتی مبارزه با گرانفروشی آژانسهای مسافرتی از روز 13 آبان ماه در مشهد با حضور گشت سیار تعزیرات حکومتی آغاز شده است.
حمیدرضا کریم افزود: اغلب گرانفروشیها توسط شرکتهای زیرزمینی انجام می شود اما برای حفظ حقوق شهروندان دفاتر مسافرتی مورد بازدید قرار گرفته و با هر گونه تخلف به صورت قاطع برخورد می شود.
وی اظهار داشت: تمام دفاتر و آژانسهای مسافرتی باید به حقوق شهروندان احترام گذاشته و کرامت زائران را حفظ کنند. این طرح تا پایان صفر با جدیت ادامه دارد.

* 29 پرونده تخلف
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی افزود: طرح بازرسی از آژانس های مسافرتی اربعین امسال نیز اجرا و طی آن 29 پرونده تخلف تشکیل شد. بیشترین تخلف این دفاتر گرانفروشی بوده است. چهار پرونده از این تعداد با محکومیت 73 میلیون و 500 هزار ریال مختومه شد.
وی گفت: هرگونه گرانفروشی تخلف است و شهروندان می توانند در صورت مشاهده تخلفات موضوع را به اداره تعزیرات حکومتی گزارش کنند و در صورت وجود شکایت مردمی این سازمان بطور جدی و با قاطعیت با هر تخلف برخورد خواهد کرد.

* سایت های اینترنتی
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بیشتر تخلفات گرانفروشی بلیت هواپیما در دهه پایانی صفر مربوط به سایتهای اینترنتی است.
علی باخرد افزود: این سایتها نه مکان مشخص و نه فضای مشخص برای فعالیت دارند و افراد مختلف از هر مکانی وارد این فضا شده و فروش بلیت را مدیریت می کنند.
وی اظهار داشت: قانونی برای برخورد با تخلفات فضای مجازی نداریم و این بخش خارج از مسئولیت ما می باشد ولی بر اساس قوانین تعزیرات حکومتی، نظام صنفی و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده با متخلفان حوزه فروش بلیت برخورد می کنیم.
او افزود: با توجه به محدودیتهایی که سازمان صنعت در رسیدگی به تخلفات حوزه فضای مجازی دارد باید `پلیس فتا` در این عرصه وارد شده و نظارت کند.
وی با بیان اینکه ورود دلالان در شرایط اوج مسافرتها و همزمان با افزایش تقاضا از دیگر معضلات این حوزه است اظهار داشت: هر شبکه و سایتی که در فضای مجازی اقدام به فروش هر کالایی کند باید نماد اعتماد الکترونیکی را از سازمان صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده باشد در غیر این صورت متخلف است و پلیس فتا باید با آن برخورد کند.
او گفت: در هر صورت گرانفروشی جرم و تخلف است و دستگاههای متولی و نظارتی باید در فضای واقعی و فضای مجازی با تخلفات برخورد کنند.

 

منبع: خبرگزاری آریا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو