پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ظرفیت جابه‌جایی مسافر به بیش از 60 میلیون نفر افزایش خواهد یافت

تاریخ خبر: // کد خبر: 123858 // // // //


ظرفیت جابه‌جایی مسافر به بیش از 60 میلیون نفر افزایش خواهد یافت

در چشم انداز طرح جامع توسعه شهر فرودگاهی ظرفیت جابه‌جایی مسافر در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) تا بیش از 60 میلیون مسافر در سال افزایش خواهد یافت.


ظرفیت جابه‌جایی مسافر به بیش از 60 میلیون نفر افزایش خواهد یافت

شهرام آدم نژاد ،مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شهر فرودگاهی امام(ره) در مراسم بازدید استاندار تهران از شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با اعلام این خبر گفت: طرح جامع که بر اساس بررسی وضعیت جاری فرودگاه، نیازهای ذی‌نفعان آن، مطالعات پیش‌بینی افزایش تقاضای مسافر و بار و مطابق با اهداف ملی برای این مجموعه تبدیل طراحی شده است، کاربری قسمت‌های مختلف اراضی شهر فرودگاهی را تا ٣٠ سال آینده مشخص کرده است.

شهرام آدم نژاد با بیان اینکه بر اساس طرح جامع توسعه شهر فرودگاهی با افق سی ساله، اراضی شهر فرودگاهی به پنج بخش تقسیم می شود، ابراز داشت: بر اساس تحلیل‌های اقتصادی و جغرافیایی در ایران شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) بهترین محل برای استقرار و توسعه صنایعی چون فرودگاهی و هوانوردی، لجستیک، تولیدی با تأکید بر صنایع خلاق و فناوری‌های برتر، فناوری اطلاعات، نمایشگاهی و تجاری و مالی در کنار یکدیگر است به منظور جذب این صنایع، کاربری‌های شهر فرودگاهی در سه بخش اصلی فرودگاهی، لجستیک و تولید و کسب و کار و بازرگانی تعریف شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر محدوده ۴ هزار هکتاری فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، خدمات و صنایع در شهر فرودگاهی، در پهنه ۶هزار هکتاری با محوریت لجستیک و تولید توسعه پیدا خواهند کرد. در توسعه شهر فرودگاهی ٣٠٠ هکتار به کسب و کارها و تجارت‌های مرتبط، ٣٠٠ هکتار به مرکز تحقیق و توسعه و ۵٠٠ هکتار به خدمات ترمینال ریلی اختصاص داده شده و ١٣٠٠ هکتار در قسمت جنوبی شهر فرودگاهی نیز به عنوان ذخیره برای توسعه‌های آتی در نظر گرفته شده است.

آدم نژاد با اشاره به این که در فاز اول توسعه طرح جامع برنامه ۵ ساله تهیه و تبیین شده، افزود: در این راستا سه سبد پروژه با عناوین تجربه مسافر، استقرار شهر فرودگاهی و کلید موفقیت آینده در نظر گرفته شده که هر یک شامل چندین طرح است که در مجموع منجر به تعریف ۶٢ پروژه برای توسعه فرودگاه و شهر فرودگاهی خواهد شد.

وی تمرکز اصلی برنامه را ساخت ترمینال‌های جدید سلام و ایرانشهر و توسعه ترمینال یک عنوان کرد و ادامه داد: علاوه بر زیرساخت‌های جدید برای ساخت و توسعه شهر فرودگاهی با ایجاد امکان فعالیت سرمایه گذاران در حوزه‌های لجستیک، کارگو و مراکز تعمیر و نگهداری هواپیما، توسعه خواهند یافت.

آدم نژاد استقلال مالی و تولید شغل را اهداف شهر فرودگاهی در راستای اجرای برنامه ۵ ساله دانست و خاطرنشان کرد: از آنجایی که صنعت حمل و نقل هوایی یکی از بزرگترین مولدهای اقتصاد کشورها در جهان است، فعالیت‌های تعریف شده در فرودگاه و شهر فرودگاهی، تاثیر مستقیمی در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال دارد بنا بر این با تکمیل پروژه‌های برنامه ۵ ساله با ایجاد ۳۴ هزار شغل جدید فرودگاه و شهر فرودگاهی مجموعا از ۵۲ هزار و ۴۰۰ شغل پشتیبانی خواهد کرد و ١١٠٠ میلیون دلار ارزش افزوده در تولید ناخالص داخلی یعنی چیزی معادل ۲۳ صدم درصد را ایجاد خواهد کرد.

وی بندر خشک، تجهیز کامل باندهای شماره یک و دو، ساخت برج کنترل ترافیک جدید، شهر لجستیک، پارک کسب و کار شرقی، پارک تجاری شمال شرقی و طرح‌های مکمل و پایداری را از دیگر پروژه‌های مهم برنامه ۵ ساله برشمرد.

شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در منطقه‌ای با وسعت نزدیک به ١۴هزار هکتار در فاصله ٣۵ کیلومتری جنوب غرب کلان شهر تهران واقع شده است. فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) با داشتن ۶۴ مقصد پروازی در بیش از ٣٠ کشور در جهان، به عنوان یکی از مهم‌ترین درگاه‌های بین المللی ایران و شاهراه اصلی هوایی ایران شناخته می‌شود.

براساس ماده ۱۶۶ قانون پنجم توسعه به منظور تقویت موقعیت کشور در شبکه حمل و نقل هوایی بین‌المللی و افزایش درآمد ناشی از عبور و حمل و نقل کالا و مسافر و اشتغال مولد، ایجاد شهر فرودگاهی در محدوده فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و ایجاد منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی در بخشی از اراضی فرودگاه برای ارائه خدمات بانکی، بیمه ‌ای و سایر خدمات شهر فرودگاهی از قبیل گردشگری، پزشکی، رفاهی و مشابه آن باید در دستور کار دولت قرار گیرد که طرح جامع شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با در نظر گرفتن یک افق سی ساله تا سال ٢٠۴۶ مورد بازبینی و طراحی قرار گرفت و در تاریخ ١۵ خرداد ماه ١٣٩٧ به تصویب مجمع عمومی شرکت شهر فرودگاهی و وزارت راه و شهرسازی رسید.

 

منبع : خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو