پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بیمه ورزش های هوایی و تبعات بعد از آن

تاریخ خبر: // کد خبر: 124540 // // // // //


بیمه ورزش های هوایی و تبعات بعد از آن

چند سالی است که تعداد انگشت شماری از دفاتر بیمه هر ساله تعداد زیادی از خلبانان ورزش های هوایی را بیمه ورزشی می کنند که در اصل و ظاهر قضیه اقدام خوبی است و خلبانان هم به امید این که بیمه هستند به خانواده های خود امید می دهند که نگران نباشند ما بیمه ایم. اکثرِ شرکت های بیمه گر معمولا بر این روال مبادرت به ایجاد یک بیمه می کنند که آن بیمه از ریسک پایینی برخوردار باشد و بر اساس ریسک پذیری، مبلغ بیمه تعیین می شود تا در صورت بروز حادثه بیمه متضرر نشود. یا به عبارتی ضرر آن بیشتر از سود نباشد. این نوشته صرفا بخاطر اگاهی دادن به هم پروازی های نویسنده و حاصل تجربیات ایشان می باشد.


بیمه ورزش های هوایی و تبعات بعد از آن

چند سالی است که تعداد انگشت شماری از دفاتر بیمه هر ساله تعداد زیادی از خلبانان ورزش های هوایی را بیمه ورزشی می کنند که در اصل و ظاهر قضیه اقدام خوبی است و خلبانان هم به امید این که بیمه هستند به خانواده های خود امید می دهند که نگران نباشند ما بیمه ایم. اکثرِ شرکت های بیمه گر معمولا بر این روال مبادرت به ایجاد یک بیمه می کنند که آن بیمه از ریسک پایینی برخوردار باشد و بر اساس ریسک پذیری، مبلغ بیمه تعیین می شود تا در صورت بروز حادثه بیمه متضرر نشود. یا به عبارتی ضرر آن بیشتر از سود نباشد. لذا آن ها در  صورتی که بیمه گزار دچار خسارت و در نهایت محتاج بیمه شد، از پرداخت بیمه به طرق مختلف طفره می روند. یک مثال ساده؛ اگر بنگاه یا انبار کالایی دچار آتش سوزی بشود و به هر دلیلی و بیمه گزار پس از انجام مراحل قانونی به بیمه مراجعه و درخواست بیمه کند، بیمه همان لحظه اقدام نمی کند. آن ها معمولا با استفاده از تجربیات کارآگاهان بازنشسته که کارشناس جرم و جنایت و بیمه است، یک سرنخ کشف می کنند که مثلا آتش سوزی عمدی بوده یا کینه شخصی بوده یا بیمه گزار در مراجع قضایی و انتظامی بر علیه شخصی شاکی شده است و … این باعث می شود بیمه از پرداخت میلیاردها تومان معاف یا تنها بخشی از خسارت را متقبل شود. یا اگر کارشناس نظری مبنی بر این که احتمالا بیمه گزار بر اساس شواهد و قرائن پرونده عمداً مبادرت به آتش سوزی کرده بیابند، بیمه قانوناً از پرداخت معاف می گردد.
در خصوص بیمه ورزش های هوایی نیز تقریبا اکثریت بیمه ها همین مراحل را طی می کنند و خلبانان عزیز به این دلخوش نباشند که بیمه هستند و خدای نکرده در صورت بروز حادثه بیمه پشتیبان آن ها خواهد بود. اکثر شرکت های بیمه از طرق مختلف پیش خواهند رفت تا بیمه ای به شما تعلق نگیرد، یا فقط بخشی از هزینه خسارت وارده را پرداخت کنند. مثلا اگر خلبان پاراموتور هستید در صورت بروز حادثه، بیمه این مراحل را طی می کند: ۱- آیا موتور شما استاندارد بوده؟ ۲- آیا بال شما استاندارد بوده و مدت پرواز آن نگذشته؟ ۳- آیا محل پرواز شما مجاز بوده؟ ۴- آیا شما چتر کمکی و کلاه همراه داشته اید؟ ۵- آیا شما از کفش پروازی استاندارد و کارابین استاندارد استفاده کرده اید؟ و از همه مهم تر ۶- آیا گواهینامه شما معتبر و مرجع صادر کننده صلاحیت صدور داشته و اعتبار دارد؟ ۷- آیا هوای روز حادثه پروازی بوده یا خیر؟ و آیا و چرا های زیادِ دیگر که تمام این ها با استفاده از کارشناس هایی که بیمه برای چنین اتفاقاتی در نظر گرفته، نوشته و گزارش خواهد شد. پس اگر بیمه ای که حاضر است شما را با همین وسایلی که موجود دارید بیمه و تعهد می کند که در صورت بروز حادثه مبادرت به پرداخت خسارت کند، مشکلی نخواهید داشت. به شرط آن که سریال بال و سال ساخت و موتور و نوع ملخ و کارابین و ملزومات و محل های پرواز شما را قید کند. در غیر این صورت به مشکل خواهید خورد. اگر همه این ها درست باشد، کافیست کارشناس یا دوستانتان بگویند ملخ موتور ترک هم داشت. همین کافیست تا بهانه ای به دست بیمه گر بیفتد. اگر ملاحظه بفرمایید اکثر بند ها و تبصره های قراردادها به نفع بیمه تنظیم شده و فقط از شما می خواهند امضا کنید. من در تماسی که با یکی از این بیمه گران داشتم به او تفهیم کردم که یک لایحه به بیمه مرکزی مرقوم کرده و بندهایی اضافه کنند تا بیمه شده باخیالی راحت تر خود را بیمه کند. از جمله بیمه شخص ثالث، در صورت برخورد با شخص یا خودرو یا دوچرخه آیا بیمه حاضر به پرداخت می باشد؟ در صورت شکستن ملخ  و برخورد با شخص ثالث یا برخورد با بال آیا بیمه حاضر به پرداخت غرامت هست؟ منتها این گونه لوایح و تصویب آن زمانبر بوده و بیمه ها وقت کافی برای بر طرف کردن این نواقص نمی گذارند.
انشاء الله که هیچکدام از ما دچار حادثه ای نشویم که بخواهیم محتاج بیمه باشیم. برای همه شما پروازهای امن و به دور از خطر آرزومندم. این نوشته صرفا بخاطر اگاهی دادن به هم پروازی های عزیز است و رعایت و یا عدم رعایت آن مسئولیتی متوجه اینجانب نخواهد کرد. با تجربیاتی که من در طول این سال ها از نحوه پرداخت خسارت داشتم دوستان رامتوجه به رعایت بعضی از نکات کردم تا خدای نکرده دچار خسارت جبران ناپذیری نشوند.

به قلم “سید قاسم علوی”

نگاهی طنز به مسئله بیمه :

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی sorooshparvaz

 


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو