پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نقدی بر ایرلاین داری استانی؛ هر استان، یک ایرلاین!

تاریخ خبر: // کد خبر: 126941 // // //


نقدی بر ایرلاین داری استانی؛ هر استان، یک ایرلاین!

مطلع شدیم که نخستین شرکت هواپیمایی استان خراسان‌جنوبی به نام « اوج سپهر کویر» به ثبت رسیده است. چندی پیش نیز مسئولین استان اصفهان اصرار داشتند تا این استان را صاحب ایرلاین کنند! اما با چه استدلال و برنامه‌ای؟آیا در شرایط فعلی، تعدد ایرلاین داری استانی ، به صلاح حوزه هوانوردی کشور است؟


نقدی بر ایرلاین داری استانی؛ هر استان، یک ایرلاین!

مطلع شدیم که نخستین شرکت هواپیمایی استان خراسان‌جنوبی به نام « اوج سپهر کویر» به ثبت رسیده است. چندی پیش نیز مسئولین استان اصفهان اصرار داشتند تا این استان را صاحب ایرلاین کنند! اما با چه استدلال و برنامه‌ای؟

اساسا اینکه تمام استان‌ها و یا حتی شهرها و روستاهای کشور را صاحب ایرلاین کرده باشیم، هیچ جذابیتی نداشته و این موضوع در هیچ تاریخ و کتابی نیز بعنوان یک سند افتخار ثبت نخواهد شد. با این حال، ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که وقتی از اصطلاح شرکت هواپیمایی استفاده می شود(ایرلاین استانی)، نباید انتظار مجموعه ای در حد شرکت های معتبر low cost سراسر جهان مانند ایرآسیا، رایان ایر، ناک ایر، گل و غیره داشت!
بنظر می‌رسد که صنعت هوانوردی کشور با این تصمیمات نادرست و افزایش قارچ گونه شرکت‌های هواپیمایی به معنی واقعی کلمه رو به نابودی است و روز به روز با استانداردهای شرکت‌های هواپیمایی حرفه‌ای در حال فاصله گرفتن است.
پاسخ این پرسش نیز هنوز نامشخص است که اصفهان، مازندران، خراسان جنوبی و … نیازمند چه خدمات هواپیمایی هستند که ایران ایر، ماهان و آسمان از پاسخ به آن عاجز اند! بررسی بفرمائید که چرا در دنیا ، با تجارب مشابه، روبرو نیستیم؟
در لحظه نگارش این نوشتار، همچنان بیش از ۲۰ شرکت هواپیمایی در ایران مشغول فعالیت می‌باشند که برخی حتی با ناوگانی دو فروندی! (آن هم بشدت فرسوده و دور از شأن) عملیات پروازی خود را انجام می‌دهند.
بدون شک مردم ایران، بخصوص استان های مرزی کشور مانند خراسان‌جنوبی شایسته فراهم آوردن بهترین امکانات و خدمات می باشند؛ اما این مسیری که در چند سال اخیر پیگیری می شود، مقصد دیگری دارد. البته که هیچ جریان روشنفکری در صنعت هوانوردی با راه اندازی شرکت های هواپیمایی مدرن با رعایت استانداردهای روز جهانی (با چاشنی حس مسئولیت پذیری!) مخالفتی نخواهد داشت و یقینا مردم ما لایق بهترین امکانات هستند.

“مهدی علی زاده”

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی آیروشاپ


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو