پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نخستین ژئوفیزیک هوایی در پهنه های معدنی زاهدان انجام شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 127451 // // //


نخستین ژئوفیزیک هوایی در پهنه های معدنی زاهدان انجام شد

مدیر پروژه پهنه هوایی ژئوفیزیک زاهدان – سفیدآبه گفت: عملیات ژئوفیزیک هوایی به مساحت 16 هزار کیلومتر مربع در پهنه معدنی زاهدان – سفیدآبه برای نخستین بار در سیستان و بلوچستان انجام شد.


نخستین ژئوفیزیک هوایی در پهنه های معدنی زاهدان انجام شد

محسن اسماعیلی اظهار داشت: این عملیات توسط سازمان توسعه، نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای نخستین بار در استان سیستان و بلوچستان با استفاده از تکنولوژی ژئوفیزیک هوایی در پهنه زاهدان – سفیدآبه به مساحت 16 هزار کیلومتر مربع و با سرمایه گذاری 16 میلیارد تومان به منظور شناسایی مواد معدنی آغاز شد که تا رسیدن به نتایج موردنظر ادامه دارد.
وی ادامه داد: به منظور توسعه اکتشاف کانسارهای پنهان فلزی و عمقی و شناسایی محدوده های پر پتانسیل در سیستان و بلوچستان، عملیات ژئوفیزیک هوایی در پهنه زاهدان – سفیدآبه بر اساس تفاهمنامه ای با سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) منعقد شد و در تاریخ 11 خرداد سال 95 از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به این سازمان واگذار شد.
مدیر پروژه پهنه هوایی ژئوفیزیک زاهدان – سفیدآبه با بیان اینکه برداشت اطلاعات دراین پهنه در حال انجام است، تصریح کرد: از زمان شروع عملیات ژئوفیزیک هوایی در کشور تا پایان سال 1392، 120 هزار کیلومتر خطی انجام شده بود که این گستره تا کنون به بیش از 270 هزار کیلومتر خطی رسیده است.
وی افزود: برای انجام این طرح، ایمیدرو بعد از انعقاد قرارداد با شرکت پیمانکار ژئوفیزیک در مهر 95 برای اجرای عملیات پرواز هوایی با بالگرد اقدام به اخذ مجوز پرواز از نهادهای امنیتی سیستان و بلوچستان کرد.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: با پی گیری ها و تلاش های مکرر در نهایت مجوز پرواز در مهر 96 صادر و بالگرد وارد فرودگاه زاهدان شد اما به دلیل برخی هماهنگی ها پرواز بالگرد از تاریخ 13 اسفند 96 تا 30 اردیبهشت 97 انجام شد.
وی ادامه داد: با برداشت داده های ژئوفیزیک هوایی در طرح هم اینک کارهای پردازش، تعبیر و تفسیر داده ها در حال انجام است که با تکمیل تفسیرها و مشخص شدن شرایط ژئوفیزیکی پهنه و تلفیق با سایر لایه های اکتشافی (دورسنجی ، ژئوشیمی ، زمین شناسی) در نهایت محدوده های امید بخش تا پایان سال 97 معرفی خواهند شد.
اسماعیلی خاطر نشان کرد: از داده های خام ژئوفیزیک هوایی به عنوان داده های پایه در سایر موارد توسعه ای استان مانند سد سازی ، لرزه نگاری ، آبخیزداری و غیره می توان استفاده کرد.
به گزارش ایرنا تا کنون بالغ بر 14 پهنه معدنی اکتشافی به مساحت تقریبی 128 هزار کیلومتر مربع در سطح استان تعریف شده است که از این گستره تا کنون بالغ بر 11 پهنه اکتشافی به مساعت 108 هزار کیلومتر مربع به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار شده است.


منبع : ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو