پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نصب دستگاه دروغ سنج در فرودگاه ها + تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 134053 // // //


نصب دستگاه دروغ سنج در فرودگاه ها + تصاویر

​فرودگاه‌ها مهمترین راه ورود و خروج مردم از کشوری به کشور دیگر هستند و در سال‌های گذشته ثابت شده است که تروریست‌ها، مهاجران غیرقانونی و افراد تحت تعقیب با ترفندهایی مثل هویت جعلی می‌توانند از سیستم‌های امنیتی عبور کنند.


نصب دستگاه دروغ سنج در فرودگاه ها + تصاویر

طبق گزارش‌های منتشر شده قرار است در چند فرودگاه اروپایی دستگاه‌های دروغ‌سنج مبتنی بر هوش مصنوعی تعبیه شود. قرار دادن مسافران در معرض دستگاه‌های دروغ‌سنج جزو مراحل امنیتی خواهد بود. اگر این پروژه در مرحله‌ی آزمایشی موفق شود، احتمالاً سایر فرودگاه‌های دنیا هم به امکاناتی مشابه مجهز خواهند شد.

نصب دستگاه دروغ سنج در فرودگاه ها

نام این پروژه که با حمایت اتحادیه اروپا اجرا خواهد شد، iBorderCtrl است و فعلاً دستگاه‌های دروغ‌سنج در فرودگاه‌های مجارستان، لتونی و یونان نصب خواهند شد. مرحله‌ی آزمایشی به زودی شروع می‌شود و مسافرانی که از کشورهای غیر اروپایی وارد این سه کشور می‌شوند باید به سوالاتی که توسط یک شخصیت انیمیشنی پرسیده می‌شود، رو به دوربین پاسخ دهند.

این سیستم می‌تواند کوچکترین حرکات و و اکنش‌های افراد را تحلیل کند تا بفهمد که آیا دروغ می‌گویند یا راست. اگر دروغگویی فرد محتمل باشد در آن صورت نیروهای امنیتی انسانی وارد کار می‌شوند تا اطمینان حاصل شود.

نصب دستگاه دروغ سنج در فرودگاه ها

قبل از این که مسافران در مقابل دستگاه قرار بگیرند آنها را به دو گروه کم خطر و پر خطر تقسیم می‌کنند و از گروه کم خطر پرسش‌هایی ساده می‌پرسند اما گروه پر خطر با پرسش‌های جدی و جزئی‌تر مواجه خواهند شد.

نصب دستگاه دروغ سنج در فرودگاه ها

پرسش‌های ساده شامل مواردی مثل تایید نام، سن و تاریخ تولد خواهد بود. در پرسش‌های بعدی امکان دارد درباره هدف فرد از سفر یا حتی منبع تامین هزینه‌ی سفر پرسیده شود. برخی از کارشناسان معتقدند این سیستم کارساز نخواهد بود چون مسافران می‌توانند آگاهی ذهنی خود را افزایش دهند و علائم فیزیکی که دروغ را افشا می‌کنند را کنترل کنند. ماجا پانتیک (Maja Pantic) استاد دانشگاه امپریال کالج لندن می‌گوید: در علم روانشناسی مشخص شده است که وقتی انسان‌ها از ترس مجازات دروغ می‌گویند نشانه‌هایی خاص را نشان می‌دهند اما وقتی که از آنها خواسته شود دروغ بگویند متفاوت خواهند بود و این یک مشکل شناخته شده در روانشناسی است.

نصب دستگاه دروغ سنج در فرودگاه ها

به نظر شما با نصب این دستگاه‌ها، خطر ورود مهاجران غیرقانونی و یا تروریست‌ها کمتر خواهد شد یا خیر؟ منتظر دریافت نظرات شما خوبان هستیم.

منبع : ایلنا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو