پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ایران را ابتدا تحریم‌ دارویی و هواپیمایی و سپس به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند!

تاریخ خبر: // کد خبر: 134128 // // //


ایران را ابتدا تحریم‌ دارویی و هواپیمایی و سپس به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند!

کارگردان «سرو زیر آب» در دومین روز برگزاری جشنواره فیلم مقاومت در کشور لبنان گفت: ایران اجازه واردات دارو یا خرید قطعات هواپیما را ندارد، بعد به رعایت‌نکردن حقوق بشر محکوم می‌شود! بنابراین برای ما چاره‌ای جز مقاومت نیست.


ایران را ابتدا تحریم‌ دارویی و هواپیمایی و سپس به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند!

دومین روز برگزاری جشنواره فیلم مقاومت در کشور لبنان به نمایش فیلم سینمایی «سرو زیر آب» اختصاص داشت که با استقبال مردم در ثور لبنان مواجه شد و بیش از ۷۰۰ نفر این اثر را تماشا کردند.

محمدعلی باشه آهنگر کارگردان فیلم «سرو زیر آب» در دومین روز این جشنواره که از ۱۲ آذر آغاز شده و تا ۱۵ آذر ماه ادامه دارد نیز حضور داشت و در سخنانی بیان کرد: برای من سخت است که در این جمع صحبت کنم، چرا که من فیلمسازم و به خصوص در حضور خانواده عزیز شهدا چیزی برای گفتن ندارم. من درباره دفاع مقدس و شهدا فیلم می‌سازم و معمولا اسمم به واسطه آنها روی پرده می‌افتد. این موضوع هم افتخار است و شاید هم ریا.

وی افزود: آنچه بین من و شما پیوند ایجاد می‌کند، مقاومت در مقابل دشمن است. ۴۰ سال پیش اتفاقی در ایران افتاد به نام انقلاب اسلامی، دو سال از آن گذشته بود که جنگ آغاز شد. آن زمان من در آبادان زندگی می‌کردم که بخشی از مردمش عرب‌زبان بودند اما من بی‌استعداد بودم که عربی یاد نگرفتم. پدرم در آبادان مسجد، حسینه و حتی کنیسه و مساجد سنی‌ها را می‌ساخت.

باشه آهنگر ادامه داد: یک دیوار خیلی معروف در آبادان هست که بین مسجد و کلیسا مشترک است. کلیسا زودتر از مسجد بنا شده بود و پدر روحانی کلیسا کمک کرد که مسجد ساخته شود و آب مسجد را کلیسا تأمین می‌کرد. در محله ما هم کلیمی‌ها بودند هم مسیحی و هم مسلمانان شیعه و سنی و من در چنین منطقه‌ای بزرگ شدم.

کارگردان «سرو زیر آب» ادامه داد: این فیلم را به دقت تماشا کنید چون درباره وحدت ادیان و قومیت‌هاست. آنچه در لبنان هست، در ایران هم هست و در همه جای دنیا وجود دارد. همه ادیان، ادیان الهی‌اند اگر ظاهرا جنگی بین شان رخ می‌دهد جنگ دین‌ها نیست چون که خدا را از آن منها کردند.

* برای ما چاره‌ای جز مقاومت نیست

وی اظهار کرد: همه ادیان برای اخلاق و حفظ کرامت انسانی آمده اند اگر اتفاقی می‌افتد الهی نیست. در این ۳۸ سال ما مجبور به مقاومت بودیم، ۸ سال جنگ مستقیم داشتیم و ۳۲ سال جنگ غیرمستقیم. ما الان اجازه این را نداریم که دارو وارد کشور کنیم یا قطعه هواپیما بخریم و بعد محکوم می‌شویم که حقوق بشر رعایت نمی‌کنیم! برای ما چاره‌ای جز مقاومت نیست، همانطور که برای شما هم چاره‌ای جز مقاومت نمانده است.

باشه آهنگر خطاب به لبنانی‌ها گفت: اوایل انقلاب شعری خوانده می‌شد که درد شما را به ما انتقال می‌داد. من این شعر را با صدای فرج‌الله سلحشور شنیده‌ام که می‌گفت «اندوه لبنان کشت ما را، بشکست داغ دیر یاسین پشت ما را…» ما با این فجایع برایتان گریستیم. برای شهدایی که در این سال‌ها تقدیم کردید گریستیم و هر وقت پرچمتان را افراشتید از ته دل خندیدیم.

کارگردان فیلم «ملکه» افزود: من دوست نداشتم به لبنان بیایم و آخرین نفری بودم که برایم بلیت گرفتند. گرفتار بودم و از نظر روحی آمادگی نداشتم. اما الان فکر می‌کنم مزدم این بود که در مقابل مقاومان و پدر و مادر شهدا بایستم و نتوانم خوشحالی‌ام را پنهان کنم. اگرچه موهایم سفید است و نباید هیجان‌زده شوم اما اعتراف می‌کنم هیجان زده شدم و خوشحالم.

وی گفت: قرار است درباره ادیان فیلمی ببینید، پس خواهش می‌کنم به دقت نگاه کنید چون داستان پیچیده‌ای دارد. همه عوامل به دنبال پیکر شهیدند. این اثر پر از نمادها و نشانه‌هاست و شاید با برخی جاها ارتباط نگیرید. من همه تلاشم را کردم فیلم جهانی باشد. هرچه زیبایی هست مربوط به همکارانی است که کمکم کردند و هرچه ضعف و کمبود می‌بینید برای من است. از همه التماس دعا دارم. دعا کنید رستگار شویم.

بعد از استقبال پرشور مردم ثور لبنان، قرار است امروز ۱۴ آذر ماه فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی به نمایش در آید و فیلم سینمایی «امپراطور جهنم» ساخته پرویز شیخ طادی نیز به دلیل حساسیت موضوعی برای دانشجویان و مخاطبان خاص‌تر اکران خواهد شد.

 

منبع: خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو