پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تکلیف بدهی‌های برقی عراق روشن شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 144173 // // //


تکلیف بدهی‌های برقی عراق روشن شد

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: پیگیر اخذ مطالبات فروش برق از کشور عراق هستیم و برای وصول این مطالبات نیز تدابیر لازم اندیشیده شده است.


تکلیف بدهی‌های برقی عراق روشن شد

محمدحسن متولی‌زاده  با بیان این‌که یکی از اهداف سفر وزیر نیرو به کشور عراق، انتقال پول و وصول مطالبات فروش برق بوده که نتایج خوبی را به‌دنبال داشته است، اظهار کرد: تمام تلاشمان را برای اخذ مطالبات برقی ایران از عراق خواهیم کرد.

وی با اشاره به نحوه دریافت مطالبات فروش برق از عراق ابراز کرد: به‌محض اجرایی شدن مراحل، قطعا اطلاع‌رسانی در این حوزه، صورت خواهد گرفت و امیدواریم  که این کار به شکل مناسب انجام شود و مشکلی در انجام کار به‌وجود نیاید.

او در پاسخ به این سوال که آیا قرار است دولت ایران این مطالبات را نادیده بگیرد، گفت: قطعا پیگیری‌های لازم در این حوزه انجام خواهد شد و وصول مطالبات صورت خواهد گرفت.

چندی پیش، محمودرضا حقی‌فام – سخنگوی صنعت برق کشور – در این رابطه گفته بود: در حال حاضر مطالبات ایران از عراق بابت صادرات برق، یک میلیارد دلار است. که سازوکارهای دریافت این مطالبات در حال انجام است و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم این مطالبات را وصول کنیم البته طرف عراقی محدودیت‌های مختلفی را برای پرداخت مطالبات ایران دارد، اما وزارت نیرو به شرکت توانیر این مسئولیت را داده تا دریافت مطالبات را تسریع کند.

وی با بیان این‌که بخشی از مطالبات حاصل از صادرات برق بابت بدهی ایرلاین‌ها به فرودگاه نجف پرداخت می‌شود، اظهار کرد: رقم دقیق بدهی ایرلاین‌ها را نمی‌دانم اما قرار است رقم قابل توجهی از منابع درآمدی حاصل از فروش نفت به عراق برای توسعه نیروگاه‌ها و تامین تجهیزات این پروژه‌ها هزینه شود.

سخنگوی صنعت برق کشور با تاکید بر این‌ مساله که درصدی از آن نیز برای تسویه بدهی ایرلاین‌ها قابل تهاتر است، تصریح کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی در سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده به گونه‌ای که هم‌اکنون نسبت به ۲۰ میلیارد دلار ظرفیتی که سندیکای صنعت برق ایران برآورد کرده با ظرفیت یک بیستم انجام می‌شود.


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو