پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بی رغبتی پرنده های آهنی به نشست در فرودگاه سنندج

تاریخ خبر: // کد خبر: 145288 // // //


بی رغبتی پرنده های آهنی به نشست در فرودگاه سنندج

فرودگاه 47 ساله سنندج که از هفت سال پیش به عنوان فرودگاه بین المللی به فعالیت خود ادامه می دهد این روزها پرنده های آهنی به دلیل مشکلات مالی و فنی رغبتی برای نشستن در باند قدیمی اما سر زنده آن ندارند.


بی رغبتی پرنده های آهنی به نشست در فرودگاه سنندج

فرودگاه سنندج علاقه زیادی به افزایش پذیرش پروازهای بیشتر از مقاصد مختلف دارد اما هیچ پاسخی به این مطالبه داده نمی شود.
فرودگاه سنندج در جنوب غربی شهر سنندج و در ابتدای جاده سنندج – کرمانشاه قرار دارد، عملیات ساختمان اولیه آن در سال 1347 آغاز و در سال 1350 به عنوان تنها فرودگاه عملیاتی استان کردستان با امکانات بسیار اندک شروع به کار کرد.
با شروع جنگ تحمیلی در سال 1359 در نخستین ساعات شروع جنگ این فرودگاه در کنار فرودگاه های دیگری همچون تهران و کرمانشاه هدف بمباران هواپیماهای نیروی هوایی عراق قرار گرفت.
اگر چه به واسطه نزدیکی این فرودگاه به مرز عراق، پروازهای مسافربری آن تا پایان جنگ متوقف شد اما به منظور پشتیبانی جبهه های غرب کشور و انتقال مجروحان بطور متوسط پذیرای 10 نوبت نشست و برخاست هواپیماهای باربری C-130 هرکولس ارتش جمهوری اسلامی ایران در هر روز بود.
این فرودگاه که پذیرای رزمندگان و امدادگران پشت جبهه جنگ بود اما امروز بطور غریبی مورد بی توجهی مسئولان سازمان هواپیمایی و ایر لاین ها قرار گرفته است.
پروازهای کنونی فرودگاه سنندج تنها به مقصد تهران است در شرایطی که دیگر فرودگاه های کشور پروازهای بیشتری به چند مقصد مختلف در برنامه هفتگی خود دارند.
با اینکه برنامه ریزی شده در هفته 11 پرواز در این فرودگاه برقرار باشد اما به دلیل کنسل شدن، برخی از این پروازها در فرودگاه به زمین نمی نشینند و نارضایتی نصیب مسافران سنندجی می شود.
کنسل شدن پروازها آن هم در شرایطی که دیر به مسافران اطلاع داده می شود موجب شده تاثیر منفی آن از تاثیر نبود پروازها برای مردمان این دیار بیشتر باشد.

** محدودیت پذیرش هواپیمای پهن پیکر علت کم بودن پروازهای فرودگاه سنندج
مدیر فرودگاه های کردستان شرایط جغرافیانی کوهستانی را یکی از دلایل محدودیت پروازهای فرودگاه سنندج می داند چون که امکان نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر یا سنگین در این فرودگاه وجود ندارد.
محسن سیف زاده اظهار داشت: با توجه به اینکه تعداد هواپیماهای کوچک در کشور کم است وضعیت فرودگاه های بیشتر شهرها بر همین منوال است و شاهد تعداد محدود پروازهای روزانه و هفتگی هستیم.
وی با اشاره به اینکه پرواز روزهای پنجشنبه یکی از شرکت های هواپیمایی به مقصد سنندج چند هفته ایی است برقرار نمی شود، افزود: شرایط تحریم هم می تواند یکی از دلایل کاهش پروازها باشد.
سیف زاده اضافه کرد: چهار روز در هفته 2 پرواز و روزهای دیگر یک پرواز از فرودگاه سنندج داریم که چند هفته ای است روزهای پنجشنبه پروازی در این فرودگاه برقرار نیست.
وی می گوید: سه شرکت هواپیمایی آسمان، ایران ایر و قشم ایر در برنامه پروازی فرودگاه سنندج فعالیت می کنند که در طول هفته 11 پرواز رفت و برگشت در این فرودگاه انجام می شود که چند هفته ایی است این تعداد به 10 پرواز کاهش یافته است.
گفته های سیف زاده در حالیست که بیشتر پروازهای بسیاری از فرودگاه های کشور با استفاده از هواپیماهای کوچک فوکر 100 و ATM است.

** کم بودن پروازها مانع رشد گردشگری کردستان
رئیس گروه توسعه گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان هم می گوید: فرودگاه سنندج پیش از انقلاب ساخته شده در حالیکه بسیاری از استان ها بعد از انقلاب صاحب فرودگاه شده اند.
آوات مکاری با انتقاد از تعداد کم پروازها اظهار داشت: با این سابقه فرودگاه سنندج باز هم نسبت به فرودگاه دیگر نقاط کشور از پرواز کمتری برخوردار است.
وی افزود: گردشگران در نقشه گردشگری بدنبال مناطقی می روند که فرودگاه و تعداد پرواز مناسب و فعال داشته باشد و کم بودن پروازهای کردستان نکته منفی برای جذب گردشگران به استان خواهد بود.
مکاری یادآور شد: بسیاری از مواقع گردشگری ها رویداد محور است و برای مناسب خاصی یا در زمان خاصی به منطقه ای سفر می شود و تنها از طریق پرواز می شود در زمان صرفه جویی کرد و به موقع به نقطه ای رسید.

** آمد و رفت عادی هم محدود شده است
مسئول انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کردستان گفت: بسیاری از مسافران فرودگاه سنندج از اقلیم کردستان عراق می آیند که این مهم، ضرورت افزایش پروازهای این فرودگاه بویژه به استان های دیگر را بیشتر می کند.
هوشنگ جواهری با اشاره به اینکه در ارتباط با شرکت مهراب گشت مذاکراتی برای افزایش پرواز انجام دادیم، اظهار داشت: قول داده بودند مسیرهای جدید شامل پرواز به کیش و ترکیه هم برقرار کنند، مسئولان استانی وارد شدند و ما را از مذاکرات حذف کردند اما نتیجه ای حاصل نشد.
وی اضافه کرد: کم بودن پروازهای فرودگاه سنندج بر گردشگری تاثیر منفی شدیدی دارد چرا که گردشگر به جایی می رود که بتواند راحت و آسان سفر کند.
جواهری افزود: نه تنها گردشگران بلکه کسانی که سفرهای عادی و ضروری دارند هم به دلیل شرایط پروازهای فرودگاه سنندج با مشکل و محدودیت مواجه هستند.
قائم مقام مدیرعامل کیاپرواز در سنندج هم گفت: ایرلاین ها در زمینه درخواست پرواز برای فرودگاه سنندج کمبود هواپیما را دلیل عدم اختصاص پرواز اعلام می کنند اما در واقع در پاسخ به درخواست ها کم لطفی می کنند.
جلیل شکیبا با اشاره به اینکه فرودگاه سنندج هیچ کمبودی برای پذیرش پرواز ندارد، تاکید کرد: عدم پیگیری مسئولان استانی (استاندار و نمایندگان مردم در مجلس) در کم بودن پروازهای فرودگاه سنندج موثر است.
وی یادآور شد: بسیاری از استان ها علاوه بر پیگیری های مستمر که برای اختصاص پرواز دارند تسهیلاتی نیز در اختیار ایرلاین ها قرار می دهند.
شکیبا با اشاره به تاثیرات مختلف کم بودن پروازها بر استان کردستان اضافه کرد: راه هوایی و زمینی تاسیسات زیربنایی هر استانی محسوب می شود و سیستم هوایی مهمترین عامل توسعه اقتصادی هر استان است.
وی افزود: استاد دانشگاه، پزشک، تاجر و سرمایه گذار که زمان و راحتی برای آنها مهم است با اتوبوس سفر نمی کنند بلکه برای جذب ایشان نیاز به تامین پروازهای لازم و در ساعات مختلف روز داریم.
قائم مقام مدیرعامل کیاپرواز به کنسل شدن پروازها بویژه از سوی آسمان و ایران ایر اشاره کرد و گفت: کنسل شدن پروازها یکی از عوامل نارضایتی مردم است که آن را از چشم ما می بینند در حالیکه کیا پرواز تنها به عنوان خدمات دهنده در فرودگاه فعالیت می کند.
وی افزود: با کنسل شدن یک پرواز برنامه ریزی مسافران بر هم می خورد و حق دارند معترض باشند اما ایرلاین ها دیر زمان کنسل شدن را به مسافران اطلاع می دهند.
به نظر می رسد پروازهایی که در فرودگاه سنندج برقرار است تنها به منظور خالی نبودن عریضه برنامه ریزی شده و گر نه این تعداد پرواز نه شایسته فرودگاه مرکز استانی مرزی است و نه موجب جلب رضایت مردم می شود.
بارها صحبت از محروم بودن استان کردستان می شود که یکی از نمودهای این محرومیت ها می تواند همین پروازهای فرودگاه باشد که در ابعاد دیگر محرومیت های دیگر حوزه ها را کاهش می دهد.
انتظار می رود مسئولان در میان برنامه ریزی هایی که برای کاهش محرومیت استان دارند افزایش پروازها یا بهبود راه ها را به عنوان عاملی مهم در توسعه مورد توجه جدی تری قرار دهند.

 

منبع: ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو