پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | برنامه‌ریزی برای افتتاح زودهنگام و ناقص ترمینال سلام

تاریخ خبر: // کد خبر: 146951 // // //


برنامه‌ریزی برای افتتاح زودهنگام و ناقص ترمینال سلام

در حالی به لحاظ فنی ترمینال سلام فرودگاه امام آماده افتتاح نیست که مدیران شهر فرودگاهی در حال برنامه‌ریزی برای این پروژه پُر حاشیه در ماه آینده هستند. هنوز تست‌های ضروری تجهیزات این طرح انجام نشده است.


برنامه‌ریزی برای افتتاح زودهنگام و ناقص ترمینال سلام

از روزی که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی وعده اتمام و بهره‌برداری 14 ماهه از ترمنیال سلام را داده، حدود 41 ماه می‌گذرد. آخوندی خرداد ماه سال 94 پس از بازدید از پروژه‌های توسعه‌ای فرودگاه امام خمینی (ره) از جمله ترمنیال زیارتی سلام گفته بود: کار اجرایی ترمینال زیارتی سلام از 67 روز پیش آغاز شده و حدود 7 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. این پروژه طی 14 ماه آینده (مرداد 95) به بهره‌برداری می‌رسد.

12 ماه بعد (اواخر خرداد 95) در حالی انتظار می‌رفت وزیر راه وشهرسازی هر آن زمان افتتاح ترمینال سلام را اعلام کند که وی 24 خرداد 95 در صحن علنی مجلس وعده بهره‌برداری از این پروژه را در “سال‌جاری” داد. این در حالی بود  که پروژه مذکور به دلایلی در پیشرفت فیزیکی 40 درصد متوقف شده بود. ساخت ترمینال سلام حدود 10 سالی است که آغاز شده و در این یک دهه فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته که لینک خبر برخی از آنها در ادامه می‌اید؛
نیمه‌های آذرماه امسال سرپرست شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره) از تلاش برای بهره‌برداری از ترمینال سلام تا پایان سال‌جاری خبر داده و گفته بود: هیچ نگرانی‌ای بابت خرید تجهیزات مورد نیاز این پروژه نداریم، بخشی از تجهیزات از گمرک ترخیص شده و طی هفته‌های آینده وارد پروژه و نصب می‌شود.
علی رستمی با بیان این‌که جلسات برای آماده‌سازی بهره‌برداری این پروژه شنبه‌ها ساعت 14 برگزاری می‌شود و در این راستا نیز اولین جلسه پس از انتصاب بنده برگزار شد، افزود:‌تمام تلاش اکیپ فرودگاه این است که ترمینال سلام تا پایان سال جاری به بهر‌ه‌برداری برسد، تیم‌های مدیریتی از جمله اطلاعات پروازی،‌خدماتی و… از 20 تا 30 ماه جاری در ترمینال مستقر می‌شوند.
وی با بیان این‌که در ماه‌های آینده این ترمینال پس از رفع نواقص به بهره‌برداری می‌رسد،‌ افزود: با توجه به این‌که سازه‌ای این ترمینال برای اولین‌بار به بهره‌برداری می‌رسد، حتما تست گرم آن را برای شناسایی نواقص احتمالی انجام می‌دهیم.
تغییرات پیاپی مدیریتی طی دو ماه اخیر در مجموعه وزارت راه، شهر فرودگاهی امام و ترمنیال سلام باعث شده تا روند اجرایی این پروژه کُند شود. مسئله‌ای که باعث می‌شود افتتاح ترمنیال سلام به برنامه زمانبندی نرسد. از سوی دیگر سرپرست شهر فرودگاهی امام از رفع نواقص این ترمینال خبر داده، موضوعی که تا امروز اقدامی در رابطه با آن انجام نشده است. به‌عنوان مثال می‌توان به تامین سیستم ایکس-ری اشاره کرد که خرید خارجی آن به مشکل خورده و با وجود توانمندی داخلی مدیران مربوطه هنوز تصمیمی برای استفاده از ظرفیت‌های صنایع داخلی در این حوزه اتخاذ نکرده‌اند.
یا در نمونه‌ای دیگر سیستم‌های پهلوگیری هواپیما (VDGS) برای ترمینال سلام خریداری نشده است، قطعا در صورت خرید نیز راه‌اندازی آن زمان‌بر خواهد بود. از همه مهم‌تر مسئله تست تجهیزات است که هنوز هیچ‌کدام از آنها از جمله موتورخانه (سیستم گرمایش، سرمایش، چیلر، بویلر و…) انجام نشده است. گفته می‌شود تست‌های ترمینال سلام حدود سه ماه زمان می‌برد، این در حالی است که مدیران شهر فرودگاهی به دنبال افتتاح ترمینال سلام بدون انجام تست‌های مربوطه و رفع نواقص طی ماه آینده هستند.
بدون شک افتتاح ناقص ترمینال سلام تبعات منفی بسیاری را برای این پروژه 9 ساله دارد که گستره آن گریبان مردم و مدیران مجموعه را خواهد گرفت. شاید مهم‌ترین اثر منفی چنین کاری ناقص ماندن برخی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای سرویس دهی به مسافران باشد که پس از افتتاح دیگر کسی مسئولیت آنرا به عهده نخواهد گرفت. این‌گونه به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی برای افتتاح زودهنگام بیشتر در جهت بهره‌برداری سیاسی دولت باشد تا مباحث مربوط به خدمات‌رسانی به ملت.
منبع:  پایگاه خبری فانوس

دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو