پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ‌واقعی‌سازی نرخ خدمات ناوبری‌/کاهش هزینه برق مصرفی فرودگاه‌ها‌ تا ۵۰درصد

تاریخ خبر: // کد خبر: 147001 // // // //


‌واقعی‌سازی نرخ خدمات ناوبری‌/کاهش هزینه برق مصرفی فرودگاه‌ها‌ تا ۵۰درصد

با محاسبه تعرفه برق مصرفی فرودگاه‌های کشور براساس تعرفه تولید که توسط وزارت نیرو به شرکت توانیر ابلاغ شده است، بیش از ۵۰ درصد از هزینه برق مصرفی فرودگاه‌های کشور کاهش خواهد یافت.


‌واقعی‌سازی نرخ خدمات ناوبری‌/کاهش هزینه برق مصرفی فرودگاه‌ها‌ تا ۵۰درصد

براساس ماده ۵۳ بند «الف» قانون برنامه ششم توسعه، شرکت مادرتخصصی فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و شرکت‌های فرودگاهی وابسته و همچنین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران مشمول مزایای قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب ۷ مهرماه ۱۳۷۰ می‌شوند.

دستگاه اجرایی این سند بالادستی، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و شرکت راه‌آهن معرفی شده است.

براساس اطلاعات سازمان برنامه و بودجه، طبق اعلام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، با توجه به سهم بالای هزینه حامل‌های انرژی در سبد هزینه‌های فرودگاه‌ها و در راستای اجرایی شدن این ماده، مکاتبات متعددی با وزارت نیرو انجام شد تا تعرفه برق مصرفی در فرودگاه‌های کشور براساس تعرفه تولید (صنعت و معدن) محاسبه و دریافت شود که منجر به ابلاغ کاهش تعرفه برق مصرفی فرودگاه‌ها توسط وزارت نیرو به شرکت توانیر شد و براساس برآوردهای اولیه، بیش از ۵۰ درصد از هزینه برق مصرفی فرودگاه‌های کشور کاهش خواهد یافت.

براساس اطلاعات کسب شده از سازمان برنامه و بودجه، در بخش ریلی نیز فرصت‌ها، راهکارها و چالش‌های بهره‌برداری از ظرفیت مذکور توسط شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تعیین و نسبت به رفع موانع پیش‌رو اقدام شده است، در این خصوص پیگیری به منظور اعمال تخفیف در تعرفه‌های آب و برق و گاز صورت گرفته که منجر به کاهش ۳۰ درصدی در تعرفه‌های مذکور شده است، همچنین پیگیری به منظور اعمال تخفیف در عوارض شهرداری نیز توسط شرکت راه‌آهن در دست اقدام است.

* لغو تخفیف‌های تکلیفی و واقعی‌سازی نرخ خدمات ناوبری در دستور کار شورای عالی هواپیمایی

براساس ماده ۵۳ بند «ب» قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف است از زمان لازم‌الاجرا شدن این قانون نسبت به بازنگری از طریق تمهیدات قانونی و لغو تخفیف‌های تکلیفی و معافیت در زمینه بهره‌برداری از خدمات ناوبری هوایی، فرودگاهی، نشست و برخاست، خدمات پروازی، واگذاری اماکن و سایر مواد مرتبط و واقعی کردن نرخ آنها، اقدام کنند؛ دستگاه اجرایی این سند بالادستی شرکت‌ فرودگاه‌ها و ناوبری ایران است.

طبق اطلاعات کسب شده از سازمان برنامه و بودجه و بنا به اعلام شرکت فرودگاه‌ها، موضوع از طریق سازمان هواپیمایی کشوری در دستور کار شورای عالی هواپیمایی کشور قرار گرفته است و همچنین توسط کارگروهی در شرکت مذکور از مراجع ذیصلاح در دست پیگیری است.

 

منبع : خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو