پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | معمای بی‌پاسخ پرواز پهپادهای ناشناس در آسمان فرودگاه‌های لندن

تاریخ خبر: // کد خبر: 147255 // // //


معمای بی‌پاسخ پرواز پهپادهای ناشناس در آسمان فرودگاه‌های لندن

درحالی‌که اختلالات ناشی از پرواز پهپادهای ناشناس در نزدیکی دو فرودگاه اصلی انگلیس در چند هفته گذشته به پدیده نگران‌کننده ای تبدیل‌شده است، پلیس این کشور تاکنون نتوانسته ردپایی از اخلالگرانی بیابد که عمدی بودن اقدام آنها اینک محرز به نظر می‌رسد.


معمای بی‌پاسخ پرواز پهپادهای ناشناس در آسمان فرودگاه‌های لندن

پلیس کلانشهر لندن که از شب گذشته (سه شنبه) تحقیقات گسترده‌ای را برای شناسایی عوامل ایجاد اختلال در پروازهای فرودگاه هیترو لندن، آغاز کرده است، اعلام کرده که نیروهای ارتش برای حفاظت از امنیت این فرودگاه به محل اعزام‌شده و پهپاد مزاحم را مشاهده کرده‌اند.
استوارت کاندی مقام بلندپایه پلیس لندن اظهار داشت: تحقیقات گسترده‌ای را در اطراف محدوده هیترو آغاز کرده‌ایم تا مسئول پهپاد مزاحم را پیدا کنیم. به پرواز درآوردن غیرقانونی پهپاد در نزدیکی باند فرودگاه، اقدامی خطرناک و طبق قوانین امنیت هوایی جرم محسوب می‌شود و مسئولین چنین اقداماتی به حبس ابد محکوم می‌شوند.
مقام‌های فرودگاه هیترو سه شنبه شب اعلام کردند که حدود ساعت پنج بعد از ظهر تمام پروازهای خروجی از این فرودگاه را به دلیل مشاهده یک پهپاد ناشناس متوقف کرده‌اند. یک ساعت پس از دخالت مأموران پلیس، اعلام شد که مشکل برطرف و پروازها دوباره از سرگرفته شده است.
کاندی بدون ارایه توضیح درباره کیفیت و نوع دستگاه‌هایی که به کار گرفته ‌شده، افزود: مأموران پلیس به همراه تجهیزات پیشرفته در فرودگاه هیترو لندن مستقر هستند تا پهپادهای مزاحم را شناسایی و خنثی کنند.
گزارش‌ها حاکی است که سازمان های امنیتی انگلیس از تجهیزاتی موسوم «درون دوم» (به معنای گنبد پهپاد)، ساخت رژیم صهیونیستی استفاده می‌کنند که ارتباط پهپاد با خلبان را مختل کند.
این تحولات درست سه هفته پس آن رخ داد که پرواز پهپادهای مزاحم، فرودگاه گاتویک لندن را به مدت به سه روز به تعطیلی کشاند. در جریان این حادثه که در آستانه تعطیلات کریسمس رخ داد، صدها پرواز لغو و هزاران مسافر سرگردان شدند.
پلیس منطقه ساسکس که فرودگاه گاتویک در آن قرار دارد می‌گوید که هنوز سرنخی از اخلالگران به دست نیاورده و همین مساله با توجه به سطح بالای هشدار امنیتی در انگلیس، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال دخالت گروه‌های تروریستی را افزایش داده است.
پس‌ از آنکه برخی رسانه‌های محلی از کشف لاشه 2 پهپاد ناشناس در نزدیکی فرودگاه گاتویک خبر دادند، پلیس ارتباط آن با اختلال های به وجود آمده در فعالیت این فرودگاه را رد کرد. اینک ماموران پلیس در ساسکس و لندن در کنار دستگاه‌های امنیتی به دنبال شناسایی باندی هستند که به نظر می‌رسد، عمداً به دنبال ایجاد اختلال در فرودگاه‌های این کشور می‌باشند.
«بن والاس» معاون امنیتی وزیر کشور انگلیس چندی پیش از ظهور دوباره القاعده و توطئه این گروه تروریستی برای اخلالگری در صنعت هوایی این کشور خبر داد. وی گفت: تهدید القاعده به‌سرعت رو افزایش است و خواب را از وزرای انگلیس گرفته است. نتیجه تحقیقات نهاد‌های امنیتی نشان می‌دهد که این گروه تروریستی اکنون روی فناوری‌های پیشرفته‌ای کار می‌کند که می‌تواند به سرنگونی هواپیماهای مسافربری منجر شود. آنها همچنین روی تجهیز هواپیماهای بدون سرنشین به مواد منفجره کار می‌کند تا از آن برای هدف قرار دادن مقاصد مهم بهره‌برداری کند. وی که یک هفته قبل از وقوع حادثه گاتویک با مقام‌های این فرودگاه ملاقات داشته و درباره تهدید نیروهای نفوذی القاعده در آن هشدار داده بود، افزود: تهدید صنعت هوایی انگلیس واقعیت دارد و برای تروریست‌ها از جذابیت خاصی برخوردار است.
دولت انگلیس در نظر دارد تا برای جلوگیری از تکرار بحران فرودگاه گاتویک و اینک هیترو لندن، قدرت و اختیارات پلیس این کشور را برای مقابله با پهپادهای مزاحم افزایش دهد. به ‌این ‌ترتیب که پلیس قادر خواهد بود تا هواپیماهای بدون سرنشینی را که موازین هوایی را نقض کرده، فرود آورده و متخلفان را تا مبلغ 100 پوند جریمه کند. همچنین در شرایطی که ارتکاب جرم محرز شود، پلیس این کشور قادر خواهد بود تا پهپاد متخلف را توقیف و محتویات حافظه آن را جستجو کند.
بر اساس طرح جدید دولت انگلیس، شعاع ممنوعیت پرواز پهپادها در اطراف محدوده فرودگاه‌های این کشور افزایش‌یافته و از تاریخ 30 نوامبر به بعد، دارندگان پهپادهای سنگین‌تر از250 گرم باید در آزمون شرکت کنند.
همزمان مقام‌های فرودگاه های گاتویک و هیترو لندن هفته گذشته از تصمیم خود برای خرید تجهیزات چند ده میلیون پوندی، ضدپهپاد خبر دادند که از همان نوعی است که نیروهای ارتش این کشور برای مقابله با پهپادهای مزاحم استفاده می‌کند.
بااین‌حال کارشناسان معتقدند که با وجود اجرای مجموعه این تدابیر، مشکل اصلی یعنی شناسایی و مجازات اخلالگران را برای جلوگیری از تکرار این حوادث قابل حل نیست.


منبع : ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو