پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | متأسفانه در هوا فضا تبدیل به مصرف کننده شده‌ایم

تاریخ خبر: // کد خبر: 154498 // // // //


متأسفانه در هوا فضا تبدیل به مصرف کننده شده‌ایم

دبیر دومین رویداد بین‌المللی ایده‌پردازی اظهار کرد: ما به دانشجویان پیشنهاد ایجاد شرکت مجازی را داده‌ایم و اگر یک تیم بتوانند این تجربه را به مدت یک سال انجام دهند قطعاً استارت خوبی زده‌اند و دانشجویان در کنار وقت‌های اضافه‌ای که دارند می‌توانند از این کار استفاده کنند، ولی متأسفانه ما در این زمینه در دانشگاه دچار خلأ هستیم.


متأسفانه در هوا فضا تبدیل به مصرف کننده شده‌ایم

مهدی سبزه‌پرور عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر و دبیر دومین رویداد بین‌المللی ایده‌پردازی AERUP در حوزه هوا فضا در نشست خبری این رویداد که امروز در دانشکده هوا فضا برگزار شد، اظهار کرد: هوا فضا در دنیا پیش نیاز سایر رشته‌ها و یک استارتر برای توسعه مخابرات، مکانیک، موتور و الکترونیک است، اگر به ۱۰۰ سال پیش برگردیم کار در حوزه هوا فضا را استارتر‌هایی شروع کردند که هیچ‌گونه آزمایشگاه و امکاناتی نداشتند، اما با تلاش و پیگیری مداوم توانستند موفقیت‌هایی هر چند اندک را به دست آورده و پایه‌گذاری خوبی انجام دهند.

وی افزود: متأسفانه امروزه در بخش‌های هوا فضا تبدیل به مصرف کننده شده‌ایم به همین دلیل هدف از تأسیس این رشته در دانشگاه را تولیدکننده بودن در بخش هوا فضا قرار دادیم. اولین کاری که در این زمینه انجام شد برگزاری مسابقاتی با سابقه ۱۱ سال برای ایجاد شور و نشاط در دانشجویان بود که رقابت‌هایی سالم برگزار شد.سبزه‌پرور بیان کرد: برای اینکه مسابقات را با خلاقیت همراه کنیم و نوآوری را در آن بیاوریم، ایده‌پردازی پدید آمد که به وسیله خلاقیت دانشجویان ایجاد شده است. دبیر دومین رویداد بین‌المللی ایده‌پردازی گفت: امسال ایده‌هایی بسیار جالب و با انگیزه بالا مطرح شده است و دانشجویان توانسته‌اند با صنایعی که ارتباط برقرار کردن با آن‌ها سخت است ارتباط بگیرند و فارغ‌التحصیلانی که در آن صنعت مشغول بودند را دعوت کرده و با آن‌ها صحبت کردیم. وی افزود: در پی عصرانه‌هایی که با دانشجویان برگزار شد، نیاز‌های صنعت عنوان شد، این بچه‌ها تحصیلاتی با مدارج بالا دارند و امکان انتقال نیاز‌های صنعت را به راحت

ی دارند. سبزه‌پرور بیان کرد: متأسفانه امروز با یک روکود اقتصادی وحشتناک در شرکت‌ها روبرو هستیم به‌طوری که حتی بنگاه‌های دولتی هم کارهایشان معطل می‌ماند به همین دلیل اهمیت ارائه ایده‌های جدید بالا می‌رود. البته هر کشور یک دوره رشد و یک دوره رکود دارد؛ به طور مثال آمریکا از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ در دوره رشد بود، اما در سال بعد دچار رکود خواهد شد.

ایده ایجاد شرکت مجازی را به دانشجویان پیشنهاد داده‌ایم

دبیر دومین رویداد بین‌المللی ایده‌پردازی اظهار کرد: ما به دانشجویان پیشنهاد ایجاد شرکت مجازی را داده‌ایم و اگر یک تیم بتوانند این تجربه را به مدت یک سال انجام دهند قطعاً استارت خوبی زده‌اند و دانشجویان در کنار وقت‌های اضافه‌ای که دارند می‌توانند از این کار استفاده کنند، ولی متأسفانه ما در این زمینه در دانشگاه دچار خلأ هستیم.

وی بیان کرد: ارگان‌های دولتی یک سری مصوبات و آیین‌نامه دارند که هرگز به روز نمی‌شود در حالی که با رشد نوآوری انتظار می‌رود مشکلات دیده شوند، ولی قوانین هیچگاه سرعت لازم را برای به روزرسانی ندارند فرقمان با سیستم‌های نظامی و دولتی در این است که انعطاف‌پذیر هستیم و این حس انعطاف‌پذیری لازمه کار ماست.

در ادامه مراسم مریم سادات حسینیان دبیر اجرایی دومین رویداد بین المللی ایده‌پردازی در حوزه هوا فضا اظهار کرد: بر اساس تجربه برگزاری رویداد در سال گذشته ایده‌پردازان به صورت عام ایده‌های خود را مطرح کردند که با توجه به اینکه مورد استقبال خوبی از سوی صنعت قرار گرفت، ولی روی آن سرمایه‌گذاری انجام نشد دلیل این امر متناسب نبودن ایده‌ها با نیاز صنعت بود به همین دلیل تلاش می‌کنیم عصرانه‌ها را که یکی از برنامه‌های مهم این رویداد است با جدیت بیشتری دنبال کنیم تادانشجویان با نیاز‌های صنعت آشنا شوند. وی افزود: در سال گذشته عصرانه‌هایی در حوزه کاربرد رشته‌های متالوژی، کامپیوتر و … در حوزه هوا فضا، کاربرد هوا فضا در محیط زیست، خدمات شهری، عصرانه فضایی و همچنین عصرانه دیگری برای دانش آموزان برگزار شد تا آن‌ها روش درست ایده‌پردازی را یاد بگیرند.

حسینیان اظهار کرد: هدف ما در برگزاری عصرانه‌ها این است که صنایع را بدون واسطه با دانشجویان روبرو کنیم در این روز یک فضای صمیمی با حضور یکی از نمایندگان صنعت برگزار می‌شود و متقاضیان با ثبت نام در سایت می‌توانند راجع به ایده خود با نماینده مورد نظر در صنعت ارتباط برقرار کنند و دید صنعت را بر روی ایده‌ای که قرار است ارائه دهند بگیرند و قبل از اینکه تست‌های ایده خود را انجام دهند از نیاز‌های صنعت آگاه باشند. دبیر اجرایی دومین رویداد بین المللی ایده‌پردازی بیان کرد: در اختتامیه این رویداد ایده‌ها توسط اساتید داخل و خارج از کشور داوری می‌شوند و ضمن مطرح شدن معایب و مزایای آن‌ها مراجع لازم برای کامل شدن ایده را دریافت می‌کنند پس از آن امکانات در اختیارشان قرار داده می‌شود تا به تکمیل ایده خود بپردازند این امکانات جدای از هدایایی است که برای ایده‌های برتر در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: این رویداد یک کار بزرگ و بین‌المللی است که جزء آبروی کشور به حساب می‌آید با این وجود ارگان‌هایی که وظیفه حمایت دارند از جمله ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، فناوری‌های پیشرفته هیچگونه حمایتی نه در رویداد اول و نه در این رویداد انجام ندادند.

رشته هوا فضا در دنیا به شدت انحصاری است

حسینیان بیان کرد: رشته هوا فضا در دنیا به شدت انحصاری و محدود است و رشته‌ای که شناور محسوب می‌شود و می‌تواند در بسیاری از رشته‌ها ورود پیدا کند این رشته می‌تواند رشته بسیار محبوب و معقولی باشد، اما متأسفانه مردم با آن بیگانه هستند و تنها آن را در حد ساخت هواپیما می‌شناسند. دبیر اجرایی دومین رویداد بین المللی ایده‌پردازی افزود: با وجود تمام تحریم‌ها و فشار‌هایی که وجود دارد تنها راه نجات برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه است و اگر در ایده‌پردازی بتوانیم ارتباط بین صنعت و دانشگاه را افزایش دهیم می‌توانیم ضمن رسیدن به اهداف به کشور‌های دیگر هم خدمات ارائه کنیم.

 


ایرآپ چیست ؟

ایرآپ یک رویداد متفاوت و در عین حال قابل لمس است. در واقع یک پل ارتباطی است بین صاحبان ایده و صنعت ، برای اجرای یک طرح استثنائی و رفع نیازهای روز کشور …
فراهم کردن یک فضای مناسب برای اعلام نیازها و  شنیده شدن ایده های نو به همراه کارگاه های توسعه کار  و ایجاد یک ارتباط مؤثر بین ایده و صنعت از جمله اتفاقاتی است که در ایرآپ رخ می دهد.

هدف ایرآپ

هدف ایرآپ یک جمله نیست ! هدف، یک برنامه دراز مدت برای ایران است ، برای صنعت کشورمان و برای آینده ای روشن تر…
این رویداد کمکی است به افراد، برای عملی شدن ایده های خلاقانه و جالبشان در حوزه های مربوط به صنعت هوافضا و نیازهای آن ☺️ و حرکت به سمتی است که محیط برای گسترش شرکت های خصوصی و فعالیت حداکثری در تمام حوزه های مرتبط با هوافضا فراهم شود.
رو به رو کردن ایده پرداز و سرمایه گذار، اولین گام ماست در عملی شدن یک طرح. از راه های جهش در صنعت، عملی شدن ایده های بی مانند است.
ایرآپ ،تلاشی برای عملی شدن ایده های بی مانند و جهش بسوی بیکران و رفع نیازها…
#ایرآپی_شویم

موضوعات ایرآپ

ایرآپ یک رویداد تک بعدی نیست و از همه ایده های کوچک و بزرگ در زمینه های مختلف حمایت میکند.
از زمینه های بزرگی مثل فنی مهندسی و رفع نیازهای صنعت هوافضا در بخش های تعمیر و نگهداری، انواع توربین و کاربردها، سنجش از راه دور، ساخت مواد و بحث های کنترلی و مدیریتی و اقتصادی گرفته تا هنر  و حتی سرگرمی …
برای یک صنعت رو به رشد ، از هر ایده ای که به ذهن خطور  میکند میتوان برای رفع نیازها و ساخت بازار کار استفاده کرد.

چرا ایرآپ؟!

…. جواب ساده است… برای ما، برای آینده و برای پیشرفتمان
ایرآپ یک رویداد متفاوت است
صنعت گران و سرمایه گذاران را گرد هم می آورد تا با حمایت از ایده های جوان و نوپا، دستی به سر و روی صنعت هوافضای کشورمان بکشیم.
علمی که به عنوان لبه ی دانش به دنیا معرفی شده است، ممطمئنا هنوزجای پیشرفت بسیار دارد.
در عصر جدید، شاید بتوان یکی از ملاک های پیشرفت یک کشور را صنعت هوافضا دانست.
با وجود هزاران ذهن خلاق و ایده های نو، صنعت هوافضا تنها نیاز به فضای مناسب برای طرح نیاز و یک ارتباط مؤثر بین ایده و سرمایه دارد.
امید است که ایرآپ گامی هرچند کوچک اما مؤثر باشد و شاهد پیشرفت و گسترش صنعت هوافضای کشورمان باشیم.

 

منبع :  با اندکی اضافات و تلخیص از باشگاه خبرنگاران و وبسایت ایرآپ


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو