پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فرودگاه‎های بیرجند و طبس؛ فرصت‎های توسعه‎ای خراسان جنوبی

تاریخ خبر: // کد خبر: 159079 // // //


فرودگاه‎های بیرجند و طبس؛ فرصت‎های توسعه‎ای خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی از وجود دو فرودگاه بیرجند و طبس برخوردار است که بهره‎گیری مناسب از آنها، فرصت‎های زیادی را برای توسعه و رونق کسب و کار و تبادلات فرهنگی داخلی و حتی خارجی فراهم می‎کند.


فرودگاه‎های بیرجند و طبس؛ فرصت‎های توسعه‎ای خراسان جنوبی
استان خراسان جنوبی از وجود دو فرودگاه بیرجند و طبس برخوردار است که بهره‎گیری مناسب از آنها، فرصت‎های زیادی را برای توسعه و رونق کسب و کار و تبادلات فرهنگی داخلی و حتی خارجی فراهم می‎کند.

به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و به منظور بیان دستاوردهای ایران در این سالها، روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران اقدام به تهیه و انتشار گزارشی از روند توسعه و فعالیت فرودگاههای کشور کرده است. در این بخش اطلاعات مربوط به فرودگاه بیرجند و طبس را میخوانیم.

فرودگاه بیرجند را می‎توان یکی از فرصت‎های استان خراسان جنوبی دانست که می‎تواند با انتقال کالا و مسافران برای توسعه این استان نقش زیادی را ایفا کند. این فرودگاه در حال حاضر 21 پرواز هفتگی در قالب 42 پرواز رفت و برگشت در مسیرهای مختلف در آن انجام می‌شود و با توجه به ظرفیتهای موجود در سال 96 برای اولین بار پروازهای حج تمتع نیز از این فرودگاه انجام شد.

فرودگاه بیرجند در طول سالهای پس از انقلاب شاهد اجرای طرحهای ساخت ابنیه و سامانههای کمک ناوبری زیادی مانند نصب دستگاه  ناوبریVOR، تدوین طرح جامع فرودگاهی به عنوان سند بالادستی تا افق 1420، تدوین طرح توسعه ترمینال داخلی به مساحت 3500 مترمربع، مطالعه و طراحی ترمینال بین‌المللی پروازهای خارجی، ارتقای سطح درجهبندی فرودگاه از B1 به A3 در بین فرودگاه‌های کشور، بازگشایی مسیر جدید فرودگاه از جاده کمربندی زاهدان،‌ استانداردسازی مارکینگ باند و سطوح پروازی، احداث اتاق تشریفات، نصب دکل‌های روشنایی و تکمیل روشنایی محاوط و پارکینگ‌های لندساید و ایرساید، نصب کنسول‌های برج مراقبت پرواز با استفاده از محصول داخلی،‌ بهسازی واحد تقرب پرواز،‌ بهسازی واحد شبکه پیام‌های هوانوردی AFTN، احداث هلی پد (محل نشستن هلیکوپتر)، جداسازی کامل ایرساید و لندساید در سایت قدیم، بهسازی سایت VOR و ساخت و تکمیل ورودی جدید فرودگاه بوده است.

این فرودگاه همچنین در حوزه خدماتی و رفاهی به مسافران اقدام به احداث نمازخانه و سرویسهای بهداشتی، تعویض روکش صندلی‌های ترمینال، محوطه‌سازی‌ و بهسازی معابر فرودگاه، بازسازی و ارتقای فضای سبز و احداث گلخانه، افزایش ظرفیت پارکینگ خودرو به سه هزار خودرو، ایجاد رواق جلوی ترمینال برای رفاه حال مسافران، بهسازی مامورسراها و امکانات اقامتی فرودگاه،‌ احداث سایبان پارکینگ خودروها و غیره کرده است.

فرودگاه طبس یکی دیگر از فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی است که در سال 72 به بهره‎برداری رسید و در طی سالیان اخیر برای استانداردسازی این فرودگاه پروژه‌های زیادی مانند احداث باند فرودگاه، ‌احداث ساختمان ترمینال مسافری جدید،‌ احداث منازل سازمانی،‌ نصب سامانه VOR-DME، احداث ساختمانNDB  و نصب سیستم مربوطه، ساخت ساختمان RCAG، ساخت ایستگاه آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما، ساخت ساختمان رادار و نصب سیستم مربوطه اجرا شده است.

همچنین بهسازی ساختمان رادار، محوطه‌سازی سایت رادار و اجرای فنس پیرامونی و بهسازی سایت‌هایVOR -DME  و RCAG، نصب سیستم صاعقه‌گیر و سیستم اعلان حریق برای سامانه‎های کمک ناوبری، احداث جاده دسترسی مستقیم ایستگاه ایمنی زمینی به باند، تجهیز ایستگاه عملیات آتشنشانی و نجات فرودگاهی، خرید و نصب دو دستگاه موتور ژنراتور برق اضطراری از دیگر طرح‎های اجرا شده در فرودگاه طبس هستند.

توجه به خدمات رفاهی به مسافران در این فرودگاه نیز منجر به تعویض مانیتورهای ترمینال مسافری، تهیه و نصب روکش چرمی صندلی‌های فرودگاهی موجود، تهیه 50 عدد چرخ دستی حمل‌بار مسافر، تهیه 150عدد صندلی فرودگاهی، احداث پارکینگ خودرو، تهیه و نصب رولر برای دستگاه‌های ایکس ری پلیس و سپاه به جهت حفاظت از بار مسافران و همچنین توسعه و تجهیز نمازخانه‌ها و سرویس‎های بهداشتی شده است.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو