پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رقابت ماهواره‌های دست‌ساز دانشجویان برگزار می‌شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 167164 // // //


رقابت ماهواره‌های دست‌ساز دانشجویان برگزار می‌شود

هفتمین دوره ملی و اولین دوره بین‌المللی مسابقات «کن‌ست» با حضور تیم‌های دانشجویی ایرانی و خارجی، روز یکشنبه نوزدهم اسفندماه جاری در فرودگاه ایوانکی استان سمنان برگزار می‌شود.


رقابت ماهواره‌های دست‌ساز دانشجویان برگزار می‌شود

مسابقات کن‌ست ایران که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود، رقابتی برای سنجش میزان توانمندی دانشجویان دانشگاه‌های مختلف برای ارسال ماهواره به فضاست.

این رقابت با هدف ایجاد زمینه‌ای برای رشد کیفی دانش و تجربه دانشجویان و علاقه‌مندان به فناوری هوافضا و علوم مرتبط با آن و شرکت در رقابتی هیجان‌انگیز و مطرح شدن ایده‌های نو، طراحی و برگزار می‌شود.

مأموریت اصلی کن‌ست‌ها، فرودی کاملاً صحیح و اصولی با استفاده از چتر یا هرگونه ابزار مختلف است. اطلاعات فرود در هر لحظه باید یا به ایستگاه زمینی مخابره شود و یا در خود کن‌ست ذخیره و بعد بازپخش شود. اطلاعات فرود شامل دمای‌هوا، رطوبت، سرعت و شتاب فرود می‌شود.

این مسابقات همگی جوانب طراحی، ساخت و آزمون یک پروژه فضایی از گزارش طراحی اولیه آن تا پیاده‌سازی در روز عملیات و ارائه نتایج پس از آن را شامل می‌شود. مأموریت‌ها و الزاماتی به منظور بازتاب جنبه‌های مختلف مأموریت‌های واقعی از جمله شرایط و الزامات مأموریت‌های سنجش از دور، مخابرات، زیستی و خودکارسازی در این مسابقات در نظر گرفته شده است.

کن‌ست یک سامانه بسیار ساده مکاترونیکی است که به عنوان زیرمجموعه‌ای از دانش رباتیک فضایی مطرح می‌شود. نام این سامانه بر پایه استاندارد ساخت آن هم‌ارز ماهواره‌ای که در ابعاد قوطی نوشابه است، انتخاب شده است. این سامانه یک فرصت آموزشی برای علاقه‌مندان به طراحی و ساخت ماهواره‌ای، فراهم می‌کند. یک کن‌ست باید شامل همه بخش‌های اساسی یک ماهواره از جمله زیرسیستم‌های توان، مدیریت داده و فرمان و مخابرات باشد تا بتواند به‌صورت مستقل عمل کند.

در مسابقات امسال ۱۸ تیم دانشجویی از ایران و دو تیم از کشور ترکیه شرکت کرده‌اند. این تیم‌ها با کاوشگرهای خود روز یکشنبه به رقابت با هم می‌پردازند تا تیم‌های برتر شناسایی و معرفی شوند.

منبع : مفدا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو