پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تفسیر دلایل خلیفه الله بودن انسان کامل در محفل انس با قرآن کریم

تاریخ خبر: // کد خبر: 168351 // // //


تفسیر دلایل خلیفه الله بودن انسان کامل در محفل انس با قرآن کریم

به گزارش روابط‎عمومی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران، شصت و ششمین محفل انس با قرآن کریم مدیران ستادی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران امروز، سه‎شنبه 21 اسفند، با سخنان مشاور مدیرعامل و رییس ستاد اقامه نماز این شرکت برگزار شد.


تفسیر دلایل خلیفه الله بودن انسان کامل در محفل انس با قرآن کریم
شصت و ششمین محفل انس با قرآن کریم مدیران ستادی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران با تفسیر آیه 30 سوره بقره مبنی بر فلسفه خلقت، دلیل طرح موضوع آفرینش انسان از ناحیه خداوند با فرشتگان و دلایل خلیفه الله بودن انسان کامل برگزار شد.

به گزارش روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، شصت و ششمین محفل انس با قرآن کریم مدیران ستادی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران امروز، سه‎شنبه 21 اسفند، با سخنان مشاور مدیرعامل و رییس ستاد اقامه نماز این شرکت برگزار شد. عباسی در این جلسه با اشاره به آیه «و اذ قال ربک للملائکه انی جاعل فی الارض خلیفه قالوا اتجعل فیها من یفسک الدماء و نحن نسبح بحمدک و نقدس لک قال انی اعلم ما لا تعلمون» گفت: این آیه محمل بسیاری از بیم‎ها و امیدهاست. از طرفی انسان به خودش می‎بالد که خداوند در مقابل فرشتگان چنین دفاع می‎کند و از طرفی دیگر در دل می‎ترسد که آیا می‎تواند ماهیت خلافت خداوند متعال را در روی زمین بشناسد و آن را به شایستگی ایفا کند. این تردید و تحیر مبنای خوف و رجا می‎شود خوفی که مانع رضایت و در نتیجه ستایش از خود می‎شود (فلا تزکوا انفسکم هو اعلم بمن اتقی) و رجا و امیدواری که سازنده و محرک است. وی افزود: همه این قیل و قال‎ها بر سر فعل خداوند و سوال ملائک پیش آمد یعنی جعل خلافت الهی انسان بر روی زمین و تعجب فرشتگان.

عباسی در توضیح آثار پذیرش خلافت الهی انسان گفت: هر صاحب عقلی را به اعجاب وا می‎دارد. این انسان محور برای خلقت همه کائنات و تدبیر همه عالم می‎شود (و سخر لکم ما فی الارض جمیعا). مشاور مدیرعامل شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران افزود: اگر کسی خلیفه خدا شد چون خداوند بکل شیء محیط است پس خلیفه او که انسان به اذن خدا بر آنچه که در جهان آفرینش هست احاطه خواهد داشت، در غیر این صورت خلیفه نسبی خواهد بود نه خلیفه مطلق. خلیفه الله شدن مظهر خدای سبحان در همه اسمای فعلیه خداست نه مظهر ذات و صفات خدا، بلکه فقط فعل خدا مانند رزاقیت خدا را شامل می‎شود.

وی گفت: در جهان هستی، هرچیزی از فیض حق و الهی ظهور پیدا می‎کند که همه اینها در یک انسان کامل ظهور می‎کند، مانند انبیا و ائمه(ع) ، چون اگر در زمین چنین انسان کاملی نباشد زمین اهلش را می‎بلعد (لولا الحجه لساخت الارض باهلها). عباسی افزود: سوال فرشتگان درباره خلیفه شدن انسان در زمین نه از سر دشمنی با انسان بود و نه از سر اعتراض به خدا، بلکه فهمیده بودند که این عمل باعث فساد و خونریزی در زمین می شود چون می دانستند که این موجود زمینی به این علت که مادی است باید مرکب از قوایی مانند غضب و شهوت باشد و چون زمین جای محدود است و محل برخورد تزاحم هاست، لاجرم زندگی در این زمین جز با زندگی اجتماعی به حد کمال نمی‎رسد و معلوم است که سرانجام این نحوه زندگی منجر به فساد و خونریزی می‎شود.

وی همچنین گفت: نکته شایان توجه در پاسخ خداوند به فرشتگان این است که خداوند، هیچ جزیی از اجزای کلام فرشتگان را نفی نکرد بلکه فرمود حقیقت بیشتر از آن است که می‎پندارید؛ درست است که هدف خلقت تمام موجودات اعم از فرشته، انسان، جن و غیره عبادت پروردگار است همچنین درست است که زمین جای تزاحم و اختلاف و در نتیجه خونریزی و افساد است، اما عبادت عابدان نیز در یک سطح قرار ندارد.

عباسی افزود: تفاوت فراوانی میان عبادت کسی است که شهوت و غضب و خواسته‎های گوناگون در وجودش راه ندارد و عبادت و بندگی کسی که امیال و شهوات او را احاطه کرده و شیطان از هر سو وسوسه‎اش می‎کند. اطاعت و فرمانبرداری این موجود توفان زده کجا و عبادت آن ساحل‎نشینان آرام و سبکبار کجا؟ شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل/ کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‎ها؟ وی همچنین گفت: خداوند از مصلحتی سخن می‎گوید که ملائکه توان تحقق آن را ندارند ولی این خلیفه زمینی می‎تواند.

عباسی افزود: دو ساحتی بودن انسان، یعنی داشتن بعد جسمانی و روحانی به قطع فرصتی برای انسان است که اگر از آن به درستی بهره نگیرد، به تهدیدی برای سرنوشت و عاقبت وی بدل خواهد شد. هبوط انسان از بهشت با اندوه حضرت آدم (ع) همراه بود، لکن فرشته‎ای به او بشارت داد که خداوند تو را آفریده تا در زمین باشی نه در آسمان. امام صادق (ع) فرموده است که به خدا سوگند، آدم با این مژده تسلیت یافت.

منبع :  با اندکی اضافات و تلخیص از شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو