پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بخش خصوصی از واگذاری فرودگاه‌ها استقبال نکرد ;

تاریخ خبر: // کد خبر: 17376 // // //


بخش خصوصی از واگذاری فرودگاه‌ها استقبال نکرد

تین‌نیوز |  سال‌هاست بحث خصوصی‌سازی در حوزه هوانوردی جریان دارد، اما تاکنون دیدگاه مشترکی بین متولیان و بخش خصوصی شکل نگرفته است. برخی کارشناسان اعتقاد دارند برای بهبود کیفیت خدمات باید اداره فرودگاه‌ها را به بخش خصوصی یا عمومی سپرد. به اعتقاد این دسته اظهارنظرهای کارشناسی، مدیریت بخش‌های خاص مثل هوانوردی نیز قابلیت اداره توسط بخش


بخش خصوصی از واگذاری فرودگاه‌ها استقبال نکرد

تین‌نیوز | 

سال‌هاست بحث خصوصی‌سازی در حوزه هوانوردی جریان دارد، اما تاکنون دیدگاه مشترکی بین متولیان و بخش خصوصی شکل نگرفته است. برخی کارشناسان اعتقاد دارند برای بهبود کیفیت خدمات باید اداره فرودگاه‌ها را به بخش خصوصی یا عمومی سپرد. به اعتقاد این دسته اظهارنظرهای کارشناسی، مدیریت بخش‌های خاص مثل هوانوردی نیز قابلیت اداره توسط بخش خصوصی را دارد.

رحمت‌الله مه‌آبادی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در گفت‌وگو با «هفته‌نامه حمل‌ونقل» با بیان ضعف‌های خصوصی‌سازی در صنعت فرودگاهی عنوان کرد: خصوصی‌سازی به این مفهوم نیست که کاری را به هر شکلی که شده به بخش خصوصی واگذار کنیم. بخش خصوصی باید به حدی از توانایی برسد که مدیران احساس کنند اگر برخی از امور را به بخش خصوصی واگذار نکنند، ضرر خواهند کرد.

وی ادامه می‌دهد:حضور بخش خصوصی در صنعت هوانوردی به ویژه فرودگاهی بسیار جای کار دارد. بخش خصوصی باید استاندارد، حرفه‌ای و اخلاق‌مدار شود و به یقین اگر بخش خصوصی به این حد از توانایی برسد، شاهد جلوه‌های بهتری از خدمت‌رسانی در تمام امور خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران می‌افزاید: شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با این‌که یک شرکت ‌«های‌‌تک» است، بسیاری از تجهیزات خود را از بخش خصوصی می‌خرد ؛ پس در همین حوزه، هم بخش خصوصی موفق و هم ناموفق وجود داشته است. 

به گفته وی، بخش خصوصی وقتی می‌تواند موفق عمل کند که حرفه‌ای بودن را مبنای کار خود قرار دهد. بخش خصوصی باید خود را مجاب کند در چارچوب قوانین حرفه‌ای و فضای رقابت سالم حرکت کند.

مه‌آبادی می‌افزاید: ما از ۱۰ سال گذشته اعلام آمادگی کردیم تا یکی از فرودگاه‌های کشور را به بخش خصوصی واگذار کنیم، ولی هیچ‌یک از فعالان بخش خصوصی در این حوزه استقبال نکردند.

او می‌افزاید: متأسفانه، بخش خصوصی در صنعت فرودگاهی در حوزه‌هایی متمرکز شده است که درآمدهای فرودگاهی در آنجا قرار دارد.  این بدان معناست که سرمایه‌گذاری محدودی نیاز است و بخش خصوصی عملاً سرمایه‌ای را با خود نمی‌آورد.

مه‌آبادی می‌گوید: باید روی فرهنگ خصوصی‌سازی در صنعت هوانوردی بیشتر کار شود. شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران همواره در بحث خصوصی‌سازی پیشگام بوده است، ولی به ‌اندازه‌ای که ما پای کار آمدیم، بخش خصوصی جلو نیامد.

وی می‌افزاید: بخش خصوصی باید با خود سرمایه بیاورد، نه این‌که از بانک‌ها وام بگیرد و در نهایت برای بازپرداخت وام و سود آن کار را برای ما گران‌تر کند. وظیفه بخش خصوصی ارائه خدمات با ارزان‌ترین شکل ممکن و در عین‌ حال با بیش‌ترین استانداردها است.

مشروح گفت‌وگوی مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با هفته‌نامه حمل‌ونقل را می‌توانید اینجا بخوانید.


منبع : تین نیوز


دیدگاه خود را بنویسید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو