پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | مراحل چهارگانه سوارشدن به هواپیما برای پرواز خارجی

تاریخ خبر: // کد خبر: 25156 // // // //


مراحل چهارگانه سوارشدن به هواپیما برای پرواز خارجی

در نوعی تقسیم بندی عرفی،مراحل سوار شدن به هواپیما برای پرواز خارجی را می توان در چهار مرحله کانتر پذیرش مسافر، کنترل مدارک قانونی برای پرواز و خروج از کشور، ورود به سالن ترانزیت و در نهایت پرواز، خلاصه نمود. متن زیر، اقدام به تشریح هریک از این مراحل می نماید. مرحله اول یا کانتر


مراحل چهارگانه سوارشدن به هواپیما برای پرواز خارجی

در نوعی تقسیم بندی عرفی،مراحل سوار شدن به هواپیما برای پرواز خارجی را می توان در چهار مرحله کانتر پذیرش مسافر، کنترل مدارک قانونی برای پرواز و خروج از کشور، ورود به سالن ترانزیت و در نهایت پرواز، خلاصه نمود. متن زیر، اقدام به تشریح هریک از این مراحل می نماید.

مرحله اول یا کانتر پذیرش مسافر(Check-in ) :

سالن هر فرودگاهی در دنیا شامل دو قسمت اصلی پرواز های ورودی Arrival و قسمت پروازهای خروجی Departure می باشد. در فرودگاه امام تهران یا IKA طبقه بالا مربوط به قسمت پرواز های خروجی و طبقه پایین مربوط به قسمت ورودی می شود. پس از ورود به سالن پروازهای خروجی فرودگاه ، باید ابتدا پروازتان رو در Timetable یا تابلو اعلانات پیدا کنید. حواستان باید باشد که باید تابلو پروازهای خروجی را ببینید نه ورودی. برای مطمئن شدن از پروازتان می توانید شماره پرواز ،‌ نام ایرلاینز و شهر مقصد را با بلیت تان چک کنید. جلوی مشخصات پرواز در تابلو اعلانات، شماره کانتر نوشته شده است.
بعد از پیدا کردن شماره کانتر ، باید وارد سالن Check-in فرودگاه شوید. توی فرودگاه های ایران معمولا فقط به مسافرین اجازه داده می شود تا وارد این سالن بشوند ولی در فرودگاه های دنیا همراهان مسافرین تا قسمت کانتر ایرلاینز هم می توانند مسافرین را همراهی کنند. قبل از ورود به سالن Check-in ، یک قسمت کنترل نیروی انتظامی وجود دارد که بار مسافرین را از x-Ray رد نموده و همینطور از داشتن پاسپورت و بلیت مسافر مطمئن می شوند.

بعد از پیدا کردن کانتر ایرلاینز ،مجددا می توانید با چک کردن مانیتور های بالای کانترها از صحت بلیط و کانتر صحیح تان مطمئن شوید. در مرحله بعد، باید کانتر مربوط به level پروازی خودتان رو پیدا کنید. بسته به نوع ایرلاینز ممکن هست کانترهای متفاوتی در کنار هم باشند. مثلا کلاس Economy ، Business یا First که معمولا بیشتر کانترها به مسافرین کلاس Economy یا اقتصادی با توجه به تعداد مسافرین بیشترش تعلق می گیرد و کانتر های دیگه مربوط به کلاس Business یا کلاس تجاری خلوت می باشند.

پس از اینکه در صف ایستادید و نوبت به شما رسید، باید پاسپورت و بلیت را تحویل مسئول کانتر داده و بار را در روی ترازو بگذارید. مسئول کانتر، بلیت شما را با سیستم خود چک نموده و بار شما را وزن می کند. بر روی بارهای شما Tag نصب شده و نهایتا برای شما کارت پرواز و یا Boarding Card/Pass صادر می کند که در آن شماره صندلی و شماره Gate پرواز درج شده است.

نکته :‌کانتر Check-in بسته به نوع ایرلاینز و بزرگی هواپیما یا Air Craft از نیم ساعت تا یک ساعت قبل ساعت پرواز بسته می شود و امکان Check-in دیگر برای مسافر وجود نخواهد داشت.

مرحله دوم یا کنترل مدارک قانونی(Passport Control):

پس از مرحله Check-in شما باید از مرز هوایی کشور عبور کنید. بدین منظور می بایست در صف مربوطه  بایستید. اداره گذرنامه و یا Passport Control به دو قسمت کنترل اتباع ایرانی و غیر ایرانی تقسیم می شود که با تابلو بالای آن مشخص شده است. اگر ساکن ایران هستید و محل اقامت شما در گذرنامه ایران درج شده است باید حتما عوارض خروج از کشور را پرداخت کرده باشید که این مبلغ در حال حاضر در حدود ۷۰ هزار تومان برای هر نفر می باشد. عوارض خروج از کشور را هم می توان در فرودگاه و هم از قبل از آن توسط کلیه شعب بانک ملی، پرداخت کرد. افسر اداره گذرنامه پاسپورت، کارت پرواز و فیش پرداخت عوارض شما را چک خواهد کرد و صفحه آخر گذرنامه شما را مهر خروج میزند.

نکته :‌ پس از عبور از مرز، شما امکان بازگشت نخواهید داشت.

مرحله سوم یا ورود به سالن ترانزیت( Transit Hall):

پس از عبور از مرز ، حالا شما باید یکبار دیگر در تابلو اعلانات Timetable شماره  Gate خروجی خود را پیدا کنید که در کارت پرواز Boarding Card هم نوشته شده است. Gate های فرودگاه امام به دو قسمت شرقی و غربی تقیسم گردیده و قبل از ورود به هر کدام از آنها باز دوباره یک کنترل حراست و مراسم X-Ray‌ را خواهید داشت که این بار توسط سپاه انجام می شود.

مرحله چهارم  یا سوارشدن هواپیما(Boarding):

بعد از پیدا کردن Gate مربوطه، باید جلوی آن منتظر باز شدن گیت برای سوار شدن به هواپیما باشید. در این قسمت فقط کارت های پرواز و در مواردی خاص گذرنامه ها هم چک می شوند.

نکته : معمولا نیم ساعت تا سه ربع قبل از پرواز Gate ها برای سوارشدن مسافرین باز می شوند.


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو