ایرلاین پرس | دومین روز امدادرسانی در سقوط جت ترکیه‌ای

تاریخ خبر: // کد خبر: 56578 // // // // //


دومین روز امدادرسانی در سقوط جت ترکیه‌ای

مدیرکل دفتر بررسی سانحه سازمان هواپیمایی: ۲ نفر از ۱۱ سرنشین هواپیمایی بمباردیه ترکیه ای که در شهرکرد سقوط کرد ملیت اسپانیایی داشتند. تاکنون ۸ جسد از لاشه هواپیما بیرون آورده شده است. از ترکیه به عنوان بهره بردار و کانادا به عنوان سازنده هواپیما برای حضور در جلسات بررسی سانحه دعوت شده است.


دومین روز امدادرسانی در سقوط جت ترکیه‌ای

بعداز ظهر روز يکشنبه مورخ 20/12/1396 يک فروند هواپيمايي جت تجاري از نوع چلنجر600 ثبت کشور ترکيه به علامت ثبت TC- TRB که از فرودگاه شارجه در امارات متحده عربي عازم فرودگاه آتاتورک استانبول بود، در مسير هوايي UT430، از صحفه رادار محو و در رشته کوه‌هاي زاگرس حوالي شهرکرد سقوط کرد.

اين پرواز در ساعت 16:59 به وقت محلي وارد فضاي كشور جمهوري اسلامي ايران شده و در حدود ساعت 18:09 به وقت محلي دچار سانحه گرديد. بر اساس مكالمات خلبان پرواز با مركز كنترل فضاي كشور خلبان به علت بروز مشكل فني درخواست كاهش ارتفاع نموده كه در حين كاهش ارتفاع در حدود 32 هزار پايي ضمن افت شديد سرعت از صحفه رادار محو گرديد. بر اساس اطلاعات دريافتي از شركت بهره بردار ترك، اين هواپيما داراي 3 نفر خدمه پروازي و هشت مسافر بوده است. مليت دو نفر از مسافرين اسپانيايي و بقيه سرنشينان تبعه كشور تركيه مي باشند. همكاري دو سازمان هواپيمايي كشوري ايران و تركيه در خصوص بررسي سانحه از دقايق اوليه آغاز و هماهنگي هاي لازم در خصوص جستجو و نجات توسط سازمان هواپيمايي كشوري صورت گرفته است. مسئوليت بررسي سانحه با توجه به مقررات بين المللي با سازمان هواپيمايي كشوري ايران مي باشد و كشورهاي تركيه بعنوان محل ثبت هواپيما و كانادا به عنوان طراح و سازنده هواپيما مي توانند درخواست همكاري در روند بررسي سانحه را مطابق كنوانسيون شيكاگو و ضمائم آن ارائه نمايند.

 

08:17- جعبه سیاه هواپیمای ترکیه‌ای پیدا شد
قدمعلی مردانی فرماندار شهرستان کیار، از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ترکیه ای در ارتفاعات هلن خبر داد. به گفته وی؛ عملیات بررسی و بازخوانی جعبه سیاه، با حضور مقامات ترکیه ای و تشریفات نظامی و امنیتی صورت می گیرد.

تصویری از جعبه سیاه هواپیمای ترکیه ای

 

08:17- ایران، مسئول بررسی سانحه هواپیمای ترکیه‌ای است
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، گفت: طبق قوانین ایکائو مسئول پیگیری و بررسی این سانحه بر عهده ایران است و ترکیه می‌تواند درخواست همکاری دهد. رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: همکاری و اقدامات لازم توسط ۲ سازمان هواپیمایی کشوری ایران و ترکیه از ساعات اولیه بروز سانحه انجام شده است. طبق قوانین ایکائو مسئول پیگیری و بررسی این سانحه بر عهده کشور ایران است و ترکیه براساس کنوانسیون‌های ایکائو می‌تواند درخواست همکاری دهد.

 

08:59- اجساد سرنشینان هواپیمای ترکیه ای قابل شناسایی هستند

معاون امداد و نجات هلال احمر چهارمحال بختیاری:
-۱۰ جسد سرنشینان هواپیمای ترک توسط امدادگران کشف شده است که از این تعداد هشت جسد قابل شناسایی است.

-دو جسد به علت سوختگی شدید و شدت جراحات غیر قابل شناسایی است.

 

08:59- خودرو انتقال اجساد حادثه هواپیمای ترکیه ای در منطقه کیار مستقر شد
معاون سیاسی و امنیتی واجتماعی استانداری چهارمحال و بختیاری از استقرار خودرو ویژه حمل اجساد 11 جانیاخته حادثه هواپیمای ترکیه ای در منطقه دورک اناری شهرستان کیار خبر داد. جعفر مردانی افزود: استاندار چهارمحال و بختیاری نیز با حضور در منطقه بر حسن انجام کارهای امدادی و مدیریت بحران نظارت دارد. وی پیش بینی کرد با مساعد شدن هوا، و حضور تیم ها و نیروهای تخصصی امداد رسانی، کار انتقال اجساد امروز به پایان برسد.

 

09:10- حضور تعدادی از خانواده قربانیان سقوط هواپیمای ترکیه در فرودگاه شهرکرد

مدیرعامل هلال احمر چهارمحال و بختیاری:
‌-هم اکنون‌ بالگرد برای انتقال اجساد به دامنه کوه در کنار بقاياي هواپیما مستقر شده است.

-در حال حاضر 10 جسد شناسایی شده و هنوز یکی از اجساد پیدا نشده است.

-خانواده تعدادی از قربانیان در فرودگاه شهرکرد هستند

 

09:12- تصاویری از حضور گروه‌های امدادگر در منطقه سقوط هواپیما در شب حادثه

 

09:19- استقرار۱۲ تیم امداد و تجسس در محل سقوط هواپیما; ۲ فروند هواپیما از ترکیه عازم شهرکرد است
۱۲ تیم امداد و جست‌وجو، تجسس و شناسایی همراه با گروه‌های بررسی علل سوانح کشور در محل سقوط هواپیما مستقر و درحال فعالیت هستند.
هم‌اکنون 12 تیم امداد و جست‌وجو، تجسس و شناسایی همراه با گروه‌های بررسی علل سوانح کشور در محل سقوط هواپیما مستقر و درحال فعالیت هستند. محدوده سقوط هواپیما و لاشه آن در محدودیت‌های حفاظتی است و قرار است تا دقایقی دیگر یک فروند بالگرد از فرودگاه یاسوج استان کهگیلویه و بویراحمد وارد چهارمحال و بختیاری شود و پس از استقرار در محل سقوط اجساد را به پایین ارتفاعات منتقل کند. همچنین دو فروند هواپیما از ترکیه عازم چهارمحال و بختیاری است که خانواده قربانیان و تیم بررسی علل سانحه هوایی را به محل سقوط منتقل می‌کند.

09:21- امکان هلی‎بُرن برای انتقال اجساد وجود ندارد

امکان هلی‎بُرن برای انتقال اجساد جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای ترکیه‎ای وجود ندارد. سید احمد مرتضوی فرد مدیرعامل جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری گفت: به دلیل شرایط نا مناسب آب و هوایی، وزش باد شدید و وجود ابر و مه در کوه‌های منطقه، امکان هلی‎بُرن برای انتقال اجساد جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای ترکیه‎ای وجود ندارد. وی افزود: بالگرد اعزامی از استان کهگیلویه و بویر احمد که دقایقی پیش در محل سانحعه حضور یافت، متأسفانه موفق به انجام عملیات هلی‎بُرن نشد.

 

09:39- انتقال پيكرها به مكان مناسب تر براي انتقال توسط بالگرد

 

 

 

10:07- فرود هواپیمای Turkish air force در فرودگاه شهرکرد

هواپيماي نيروي هوايي تركيه، براي انتقال اجساد قربانيان سانحه هوايي در فرودگاه شهركرد به زمين نشسته است

 

10:09- اجساد ۳ نفر از سرنشینان هواپیمای ترکیه‌ای به پایین منتقل شد

مرتضوی؛ مدیرعامل هلال احمر استان چهارمحال و بختیاری:

-اجساد  سه تن از سرنشینان هواپیمای سقوط کرده ترکیه‌ای با بالگرد هلال‌احمر به پایین منتقل شد.
-عملیات برای انتقال دیگر پیکرها ادامه دارد.

 

10:32- انتقال اجساد حادثه سقوط هواپیما با بالگرد آغاز شد

استاندار چهارمحال و بختیاری از آغاز انتقال اجساد حادثه سقوط هواپیمای ترکیه‌ای به پایین ارتفاعات خبر داد. اقبال عباسی گفت: دقایقی پیش، ۶ جسد از ۱۱ جسد پیدا شده جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای ترکیه ای، به وسیله یک فروند بالگرد به پایین ارتفاعات هلن منتقل شد. وی افزود: اجساد به ترتیب با بالگرد منتقل و برای انجام مراحل قانونی تحویل مقامات می‌شود.

 

 

11:00- انتقال پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای ترکیه توسط نجاتگران و تیم امداد هوایی جمعیت هلال احمر

 

 

11:12- آمادگی پزشکی قانونی برای انجام آزمایش DNA

پزشکی قانونی جهت انجام آزمایش DNA از خانواده جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای ترکیه‌ای آمادگی کامل دارد. منصور فیروزبخت مدیرکل پزشکی قانونی چهارمحال و بختیاری از آمادگی کامل این اداره کل جهت انجام آزمایش DNA از خانواده‌های جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای ترکیه‌ای خبر داد. وی گفت: پس از انتقال اجساد این حادثه به شهرکرد این آزمایشات انجام می‌شود.

11:19-  تصویری از لاشه هواپیمای ترکیه در محل دورک چهارمحال و بختیاری

عکس: احمد ریاحی دهکردی

11:45- جسد “مینا باشاران” شناسایی شد

حسین درخشان مدیر مرکز هماهنگی و کنترل عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر: از صبح امروز نیرو‌های هلال احمر با بالگرد به محل سقوط هواپیمای ترکیه در ارتفاعات چهارمحال و بختیاری اعزام و جست و جو‌های خود را آغاز کرده بودند.

-۱۱ پیکر جانباختگان حادثه کشف و به پایین ارتفاعات منتقل شد.

-از میان ۱۱ پیکر کشف شده، ۸ جسد از جمله پیکر “مینا باشاران” دختر میلیاردر اهل ترکیه قابل شناسایی است.

-پیکر‌های کشف شده برای انجام مراحل قانونی به پزشکی قانونی منتقل شد.

– جعبه سیاه هواپیما به عوامل انتظامی حاضر در محل سانحه تحویل داده شد.

 

12:35- امارات: هواپیمای باشاران درخواست تعمیر نداشته است
امارات متحده عربی جزئیاتی از پرواز هواپیمای جت خصوصی ترکیه که روز گذشته در ایران سقوط کرد را ارائه داد. وزارت حمل‌و‌نقل هوایی شارجه در امارات متحده عربی اعلام کرد که هواپیمای ترکیه که شب گذشته در بخش مرکزی ایران سقوط کرد، هیچ‌گونه درخواستی برای تعمیر و نگهداری در فرودگاه بین‌المللی شارجه نداشته است. در بیانیه‌ای که در این‌باره منتشر شد، آمده است که هواپیمای جت خصوصی که روز گذشته پس از پرواز از فرودگاه شارجه به مقصد استانبول، در ایران سقوط کرده بود، حامل هیچ شهروند اماراتی نبوده است.

 

12:49- صحبت های نخستین فرد محلی رسیده به هواپیمای ترکیه ای

 

14:30- در حادثه رخ داده برای هواپیمای ترکیه مشکل از هواپیما نبوده است
نماینده شرکت هواپیمایی ترکیه گفت: قطع به یقین در حادثه سقوط هواپیمای ترکیه، مشکل از هواپیما نبوده است. حسین حافظ امینی در مورد تمایل خانواده‌های داغدار ترکیه در حادثه سقوط هواپیما برای انجام DNA در ایران و اعلام آمادگی پزشکی قانونی ایران برای انجا‌م این کار گفت: نمی‌دانم پروسه این کار چگونه است؟ ولی احتمالا این خانواده‌ها تمایل داشته باشند در ترکیه آزمایش DNA از آنها گرفته شود و احتمالا آزمایش در کشور خود را قبول می‌کنند و خواهان این هستند که اجساد به ترکیه منتقل شود و این کار آنجا صورت گیرد.

 

15:32- عدم صدور مجوز برای فرود اضطراری هواپیمای ترکیه‌ای صحت ندارد

سازمان هواپیمایی کشوری خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عدم اجازه ایران به فرود اضطراری هواپیمای سانحه دیده ترکیه‌ای را تکذیب کرد. رضا جعفرزاده با بیان اینکه خلبان هواپیمای ترکیه‌ای درخواست فرود اضطراری نداشته است و مرکز کنترل فضای کشور نیز همکاری های لازم را در قبال درخواست خلبان صورت داده است، گفت: بر اساس مکالمات خلبان با مرکز کنترل فضای کشور، خلبان به علت بروز مشکل فنی درخواست کاهش ارتفاع را می‌کند و در حین کاهش ارتفاع از صفحه رادار خارج می شود، بنابراین پرداختن به این مسائل غیرواقع به جز ایجاد شبه برای افکار عمومی نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

 

15:42- اجسادقربانیان سقوط هواپیما پس از مراحل قانونی تحویل ترکیه می‌شوند
استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: اجساد قربانیان سانحه سقوط هواپیمای سقوط کرده ترکیه ای درشهرستان کیار، پس از طی مراحل قانونی تحویل کشور ترکیه می شوند. اقبال عباسی با اشاره به اینکه اجساد هواپیمای سقوط کرده درشهرستان کیار تحویل کشور ترکیه می شوند، اظهار داشت: طبق هماهنگی با وزارت خارجه، پس از اقدامات قانونی در پزشکی قانونی، اجساد تحویل کشور ترکیه می شوند.

 

15:56- آخرین تصاویر لاشه هواپیمای ترکیه ای در ارتفاعات هلن

 

16:49- جعبه سیاه هواپیمای ترکیه ای تحویل مقام انتظامی شد
استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: دو جعبه سیاه کشف شده از هواپیمای سقوط کرده ترکیه تحویل مقام انتظامی مستقر در محل حادثه شد. اقبال عباسی گفت: دو جعبه سیاه کشف شده از هواپیمای ترکیه ای که روز یکشنبه در منطقه دورک اناری کیار سقوط کرده بود، تحویل مقام انتظامی مستقر در محل حادثه شد. وی افزود: دوجعبه سیاه کشف شده پس از انجام مراحل قانونی تحویل سازمان هواپیمایی کشور خواهد شد.

 

21:00- تیم ویژه تحقیق برای بررسی سقوط هواپیما به ایران اعزام می‌شود
وزارت حمل نقل ترکیه روز دوشنبه (۱۲ مارچ) از اعزام هئیت ویژه تحقیق برای بررسی کارشناسی سقوط یک جت مسافری شخصی ترکیه‌ای به ایران خبر داد. بر این اساس، وزارت حمل و نقل ترکیه درباره این تیم گفت: تیم مذکور شامل ۷ کارشناس از جمله سه کارمند سازمان مدیریت و بحران ریاست جمهوری ترکیه (AFAD) است. وزارت حمل و نقل ترکیه در این زمینه اعلام کرد: «اجساد جانباختگان این حادثه در آینده نزدیک به ترکیه فرستاده می‌شود.»

 

چه کسانی در سقوط هواپیمای مینا باشاران مُردند؟
بیشتر مهمان‌های بدشانس جشن مجردی مینا باشاران، که در حادثه سقوط جت شخصی‌ او مُردند، از دوستان و طراحان لباس و جواهرات او بودند. درادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شوید.

جاسمین باروه (فرد نشسته از سمت چپ): صاحب یک فروشگاه جواهرات بود و با شریکش آن را اداره می‌کرد. او دو سال قبل ازدواج کرده‌ و زمان حادثه باردار بود.

لیانا حنانل (نفر دوم سمت چپ): صاحب برند «لیلی اند رز» که یک لباس شنا برای خود عروس طراحی کرده بود. دختر او تنها ۴ماه سن دارد.

آسلی ایزمیرلی (سمت راستِ مینا باشاران): به‌عنوان طراح جواهرات در شرکتی واقع در استانبول کار می‌کرد و در اینستاگرامش عکس‌های ماه‌ نوامبرِ عروسی‌اش را پست کرده‌ بود. او باردار بود و اگر زنده می‌ماند فرزندش تابستان به دنیا می‌آمد.

عایشه آند (بین آسلی ایزمرلی و بورجو گوندوغار ایستاده): در اینستاگرام خودش را روان‌شناس بالینی معرفی کرده ‌است، اما یک مزون داشت. او هم نامزد کرده و قرار بود جشن عروسی‌اش تابستان برگزار شود.

بورجو گوندوغار عورفالی (اولین نفر سمت راست تصویر): مدیر یک کمپانی طراحی لباس فرم برای کارمندها و کارگران بود.

صنم آکای (نفر نشسته پایین تصویر): دختر یکی از شرکای برند ماوی بود.

زینب چوشکون (سمت چپ مینا باشاران) دختر اورهان چوشکون، تاجر ترکیه‌ای، و تحصیل‌کرده رشته معماری بود.


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو