ایرلاین پرس | چرا از خصوصی‌سازی فرودگاه‌ها استقبال نشد؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 71933 // // //


چرا از خصوصی‌سازی فرودگاه‌ها استقبال نشد؟

رحمت‌الله مه‌آبادی، رئیس هیت مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، عنوان کرد: مالکیت ،نقشی در اداره فرودگاه‌ها ندارد بلکه آنچه که فرودگاه‌ها را در بهره‌برداری متمایز می‌کند مدیریت است.


چرا از خصوصی‌سازی فرودگاه‌ها استقبال نشد؟

تین‌نیوز | 

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در کشورهای توسعه‌یافته در راستای پیشرفت خدمات فرودگاهی انجام‌گرفته و مسئولان صنعت هوانوردی در دنیا به روی آن به‌شدت تأکید داشته‌اند بحث «خصوصی‌سازی فرودگاه‌ها» بوده است. اما بحث خصوصی‌سازی فرودگاه‌ها در ایران به این آسانی‌ها نیست و مشکلات بسیاری در راستای این امر در کشور وجود دارد.

در همین رابطه رحمت‌الله مه‌آبادی مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به خبرنگار تین‌نیوز، می‌گوید: پیشنهادهای مختلفی را به بخش خصوصی داده‌ایم اما بخش خصوصی حضور پیدا نکرد و یکی از دلایل آن این است که فرودگاه‌ها تجاری نیستند.

وی با تأکید بر اینکه عدم تجاری بودن فرودگاه‌ها باعث شد که کسی  برای اداره فرودگاه‌ها پا پیش نگذارد، بیان کرد: در حال حاضر شرکت فرودگاه‌ها در گروه 3 واگذاری‌های اصل 44 قراردارد؛ یعنی فعلاً جز واگذارهای نیست و این تصمیمی است که گرفته شده است ولی ما در مسیر تجاری‌سازی فرودگاه‌ها قدم برمی‌داریم.

مه‌آبادی با بیان اینکه سرمایه‌گذارانی که پا پیش می‌گذارند اولین چالش پیش روی آن‌ها بحث تعرفه‌ها و عوارض مسافر است، توضیح می‌دهد: سرمایه‌گذاران در همان ابتدا عنوان می‌کنند که تعرفه‌ها را باید ما تعیین کرده و به‌صورت نقدی آن را دریافت کنیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران می‌افزاید: یکی از چالش‌های اصلی ما با سرمایه‌گذاران خارجی این است که قانون عنوان می‌کند که در ابتدا بایست پول به‌حساب خزانه دولت ریخته شود اما سرمایه‌گذاران می‌خواهند آن را سریع برای پروژه‌شان جذب کنند.

مه‌آبادی با بیان اینکه اساس سرمایه‌گذاری فرودگاه‌ها بر منابع متکی بر ذی‌نفعان است، بیان می‌کند: ما متأسفانه نتوانستیم این موضوع را در کشور ایجاد کنیم.

او معتقد است؛ اگر به این قوانین رسیدیم و این آزادی‌ها ایجاد شد می‌توانیم به تجاری‌سازی فرودگاه‌ها به‌صورت جدی فکر کنیم و بگوییم که بستر لازم برای خصوصی‌سازی نیز فراهم شده است.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با تأکید بر اینکه خصوصی‌سازی تنها راه برای حل مشکل نیست، توضیح داد: اسناد اقتصادی ایکائو که بر اساس مطالعات صدها فرودگاه در جهان است، تأکید دارد که مالکیت نقشی در اداره فرودگاه‌ها ندارد بلکه آنچه که فرودگاه‌ها را در بهره‌برداری متمایز می‌کند مدیریت است. یعنی فرودگاهی که اقتدار مدیریتی دارد و خود گران است.

مه‌آبادی افزود: ما در راستای این موضوع تلاش کردیم که منابع به دست خودمان برسد و این موضوع محقق شد اما متأسفانه سالیانه 400 میلیارد تومان به‌عنوان سود سهام مالیات از منابع شرکت کسر می‌شود. در حالی باید این قوانین اصلاح شود.


منبع : تین نیوز


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو