پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | علت وقوع سانحه هواپیمای فوکر ۱۰۰ در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در بهمن 96

تاریخ خبر: // کد خبر: 73640 // // // //


علت وقوع سانحه هواپیمای فوکر ۱۰۰ در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در بهمن 96

در مورخه ۱۳۹۶/۱۱/۲۷ یک فروند هواپیمای فوکر ۱۰۰ با علامت ثبت EP-FQF به شماره پرواز ۱۲۰۲ مسیر پروازی تهران مشهد در ساعت ۱۶:۳۸ دقیقه به وقت محلی از باند ۲۹ راست فرودگاه مهرآباد تهران به پرواز درآمده و در ساعت ۱۷:۵۰ وارد مرحله تقرب برای فرود در باند ۳۱ راست فرودگاه بین المللی مشهد مقدس می شود.


علت وقوع سانحه هواپیمای فوکر ۱۰۰ در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در بهمن 96

سانحه مورخه ۱۳۹۶/۱۱/۲۷ هواپیمای فوکر ۱۰۰ در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد مقدس

با احترام در مورخه ۱۳۹۶/۱۱/۲۷ یک فروند هواپیمای فوکر ۱۰۰ با علامت ثبت EP-FQF به شماره پرواز ۱۲۰۲ مسیر پروازی تهران مشهد در ساعت ۱۶:۳۸ دقیقه به وقت محلی از باند ۲۹ راست فرودگاه مهرآباد تهران به پرواز درآمده و در ساعت ۱۷:۵۰ وارد مرحله تقرب برای فرود در باند ۳۱ راست فرودگاه بین المللی مشهد مقدس می شود. در این خلال خلبان مبادرت به باز نمودن ارابه فرود و آمادگی هواپیما جهت نشستن در این فرودگاه می نماید که متوجه میشود چراغ نشان دهنده ارابه فرود سمت چپ در حالت هشدار قرمز باقیمانده است, لذا خلبان با هماهنگی واحد مراقبت پرواز فرودگاه از فرود انصراف داده و اوج گیری مینماید و ضمن هدایت هواپیما به نقطه ایستایی (Holding) پروازی نزدیک فرودگاه به انجام چک لیست های مربوطه اقدام می نماید و پس از انجام دستورالعمل های مربوطه خلبان موفق به باز کردن ارابه ورود سمت چپ نشده و با انجام چند گردش ایستایی اقدام به مصرف سوخت به منظور ایمنی بیشتر به منظور فرود اضطراری می نماید .

خلبان پرواز ضمن درخواست فرود اضطراری در حالت ارابه چپ نیمه باز, تقاضای آمادگی ارگان‌های ذیربط در فرودگاه را نموده و با توجه به وضعیت مساعد جوی و فرصت کافی برای اجرای هماهنگی های لازم ارگانهای مربوطه, زمینه انجام فرود اضطراری هواپیما فراهم می‌گردد. در نهایت هواپیما در ساعت ۱۸:۳۱ دقیقه در فرودگاه مشهد فرود آمده و پس از کم شدن سرعت, خلبان به آهستگی ارابه فرود سمت چپ را با باند تماس داده و هواپیما به سمت چپ منحرف شده و از باند خارج و در حاشیه ایمنی بین دو باند فرود ۳۱ چپ و راست بعد از TWY Gمتوقف و دچار سانحه میگردد. پس از توقف کامل هواپیما کلیه ۹۷ مسافر و تعداد ۷ کادر پروازی به خارج هواپیما هدایت می‌شوند و کلیه سرنشینان هواپیما در سلامت کامل به ترمینال فرودگاه انتقال داده می‌شوند و تنها یکی از مسافرین با درخواست خود به مراکز درمانی انتقال داده شده تا تحت معاینات لازم قرار گیرد که با نظریه پزشک سلامت ایشان تایید شده و اقدامات درمانی مرتبط و مضاعفی در نظر گرفته نمیشود.

قابل ذکر است با توجه به عملیات تخلیه مسافرین, به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت ۲ باند فرود متوقف شده و سپس باند فرود جهت پرواز به حالت عادی باز میگردد. در این ارتباط تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری سریعا به همراه مسئولین کمیته اضطراری شرکت هواپیمایی مربوطه به محل اعزام شده و هماهنگی های لازم برای جابجایی هواپیما صورت پذیرفت. متعاقب انجام عملیات جابجایی و آماده سازی هواپیما جهت انتقال به محوطه پارکینگ فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد, بررسی های اولیه از خسارت وارده به هواپیما به عمل آمد که عمده صدمات وارده در قسمت بال چپ و ارابه های فرود می باشد که هماهنگی های لازم صورت پذیرفت تا با جرثقیل و تسمه مستقر در فرودگاه, ابتدا هواپیما را بلند کرده و با باز نمودن و خارج شدن ارابه فرود از محفظه مربوطه دسترسی به بخش های احتمالی آسیب دیده فراهم گردد. این کار تا صبح روز بعد ادامه داشته لیکن به علت پاره شدن تسمه نگهدارنده هواپیما, بال سمت چپ مجدد رها شده و موضوع منجر به خسارت کلی بال گردیده است.

 

 

 

 

پس از آن شرکت هواپیمایی قشم به عنوان بهره بردار هواپیما, با توجه به خسارت وارده, هواپیما را از رده پروازی خارج کرد. کارشناسان دفتر بررسی سوانح و حوادث این سازمان, از اولین دقایق دریافت گزارش فوق در محل حضور یافته و ضمن جمع آوری اطلاعات لازم و انجام بررسی‌های اولیه, تست و آزمایشات پزشکی لازم, تحویل دستگاه ثبت و ضبط داده های پرواز (FDR-CVR), استماع مکالمات پروازی مراقبت پرواز هماهنگی با مراجع ذیصلاح طراح و سازنده هواپیما را انجام داده که تاکنون نتیجه گیری های ذیل انجام شده و متعاقباً گزارش نهایی منتشر خواهد گردید.

 

 

بررسی علت سانحه: پس از بلند کردن هواپیما و انتقال آن به فضای مناسب در فرودگاه مشهد مقدس, به علت نوع حادثه رخ داده و مسیر برگشت سیال هیدرولیک از عملگر ارابه فرود سمت چپ برای شرایط GEAR DOWN بررسی شد و UP PRESSURE AND/OR RETURN HOSE که دارای یک RESTRICTOR CHECH VALVE ASSY میباشد باز شد که پس از بازکردن مشاهده گردید که فیلتر ورودی سیال هیدرولیک ارابه فرود سمت چپ ۳۰۰۰  PSI  پاره شد و به همین منظور قطعه مزبور جهت بررسی بیشتر به تهران انتقال داده شد. جهت بررسی و اطمینان از سالم بودن وضعیت RESTRICTOR CHECH VALVE ASSY ارابه فرود سمت راست و همین‌طور قطعه  T-union (LAST CHANCE FILTER)که در مسیر هیدرولیک و ارابه های فرود اصلی چپ و راست وجود دارد نیز مورد بازرسی قرار گرفتند و هر دو قطعه سالم و کاملاً عادی بودند. در تهران پس از بازکردن Restrictor مربوط به ارابه ورود سمت چپ در مرکز تعمیرات معتبر مقدار زیادی ذرات خارجی  مشاهده شد که یکی از ذرات درشت در منفذ خروج هیدرولیک محبوس شده و کاملاً مسیر خروج را مسدود نموده است. در ادامه بررسی‌ها مشخص گردید که دلیل پاره شدن فیلتر تجمع ذرات خارجی بر روی فیلتر بوده که باعث مسدود شدن سطح آن و ایجاد Back pressure گردیده که نهایتاً منجر به پاره شدن فیلتر و وارد شدن این ذرات به داخل  Restrictorگردیده است.

 

طراحی داخلیRestrictor به نحوی میباشد که در Gear up selection فشار psi 3000 به راحتی می‌تواند از هفت سوراخ عبور نموده و باعث Gear retraction گردد, اما در Gear down selection به منظور کاهش سرعت باز شدن Restrictor,Main gear با کمک فشار فنر مربوطه در محل نشستن خود قرار گرفته و باعث Restrict شدن جریان می‌گردد و در نتیجه حرکت Main gear به سمت پایین آهسته صورت می‌گیرد. در زمان ورود جریان هیدرولیک به علت بزرگ بودن منافذ اطراف Foreign object,Restrictor به راحتی می‌تواند داخل لوله شده, اما به علت ریز بودن تنها منفذ خروجی, ذرات خارجی قادر به خروج نبوده و به تله می‌افتند, به این ترتیب باعث Trap شدن مایع هیدرولیک در حد فاصله بین restrictor و main gear actuator گردیده و مانع باز شدن ارابه فرود شده است.در زمان بلند کردن هواپیما پایین آمدن main gear بدون هیچ گونه عمل خاصی روی هواپیما صورت پذیرفته, که علت این اتفاق به دلیل وجود internal hydraulic leak پس از گذشت چند ساعت از زمان بروز سانحه بوده است.

 

زمان تقریبی آلوده شدن سیستم ارابه فرود سمت چپ:

در بررسی به عمل آمده از انجام چه که سنگین هواپیما مشخص گردید که برای اولین بار (C-CHECK) این هواپیما توسط پرسنل فنی شرکت و با استفاده از محل آشیانه فارسکو انجام شده است. این هواپیما در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ برای انجام چک وارد آشیانه شده و به دلیل نیاز شرکت به ارابه فرود در هواپیمای فوکر۱۰۰ عملیاتی دیگر به علامت ثبت EP-FQG ارابه فرود این هواپیما باز شده و روی هواپیمای FQG نصب شده است. در زمان انجام چک ارابه های فرود غیرقابل استفاده شده بر روی هواپیما نصب بوده و پس از اتمام چک, در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ دوباره ارابه فرود های اصلی هواپیما به آشیانه فرستاده شده و روی آن نصب شده‌اند. از آنجایی که ارابه فرود مزبور حین انجام چک سنگین چند ماه اخیر تعویض گردیده, و به علاوه اینکه Restrictor های هر دو main landing gears حین چک سنگین مورد بازرسی قرار گرفته و کاملا تمیز بوده اند و اینکه این ذرات خارجی صرفا در حد فاصل T-union و R/H main gear restrictor یافت شده اند به نظر می آید به دلیل بسته نشدن ایمن منفذ لوله خروجی عملگر توسط مکانیک هواپیما, ورود این آلودگی در زمان نصب ارابه فرود صورت گرفته و پس از ۱۸۰ تا ۲۰۰ سیکل پرواز مشکل بروز نموده است. در خصوص پاره شدن فیلتر استحکام آن و رعایت الزامات طراحی مکاتباتی با کمیته ایمنی کشور سازنده انجام شده که تاکنون جوابی دریافت نشده است. همانطور که ذکر شد R/H main gear restrictor و همینطور قطعه T-union مشترک مابین دو سیستم مورد بازرسی قرار گرفت که هر دو کاملاً سالم و تمیز بودند, بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری نمود سیستم هیدرولیک شماره یک هواپیما کاملا پاک می باشد. هم اکنون سازمان هواپیمایی کشوری در حال تهیه گزارش نهایی بوده و به طور همزمان پیگیری های خود از کشور سازنده هلند را برای پیش بینی اقدامات اصلاحی انجام می نماید تا برای شرکت‌های بهره‌بردار هواپیمای فوکر ۱۰۰ ارسال نمایند.

منبع : کَن نیوز


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو