ایرلاین پرس | حلقه شایعات دور آبروی کهگیلویه و بویراحمد/ از حرف و حدیث‌های سقوط هواپیما تا یکماه زندگی در چادر

تاریخ خبر: // کد خبر: 75235 // // //


حلقه شایعات دور آبروی کهگیلویه و بویراحمد/ از حرف و حدیث‌های سقوط هواپیما تا یکماه زندگی در چادر

بروز شایعاتی که در حادثه سقوط هواپیما و وقوع زلزله صورت گرفت به قدری کودکانه است که بیان همه آن‌ها ممکن است به وجهه استان خدشه وارد کند، اما در این میان عده‌ای سوار بر موج شدند و در بازار داغ شایعات سودجویی کردند.


حلقه شایعات دور آبروی کهگیلویه و بویراحمد/ از حرف و حدیث‌های سقوط هواپیما تا یکماه زندگی در چادر

اواخر سال 96 و اوایل سال 97 رویدادهای تلخ و ناخوشایندی در استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد.

در اواخر سال 96 و درست در ابتدای صبح روز 29 بهمن‌ماه خبر خارج شدن هواپیمای ای‌تی‌آر 72 از رادار سرآغازی برای شروع ساخت شایعات مضحک و ناخوشایند در استان شد.

شایعاتی که به کلاس درس مدارس و دانشگاه‌ها کشیده شد

هر کس به فراخور تصوری که داشت در خصوص سقوط هواپیما و سرنوشت مسافران آن برای خود داستانی می‌ساخت و بدتر از همه اینکه گاه شایعات را افرادی نشر می‌دادند که صبغه علمی و فرهنگی داشتند.

این شایعات به کلاس‌های درس مدارس و دانشگاه‌ها نیز کشیده شد و بسیار مشمئز کننده بود وقتی که حتی معلمان و دبیران با تجربه ما شایعات را می‌گرفتند و به خورد دانش‌آموزان می‌دادند.

شایعاتی که هیچ گاه با عقل جور در نمی‌‌‌آمد و متاسفانه کار به جایی رسید که داد بزرگان استان از جمله آیت‌الله ملک‌حسینی و این اواخر استاندار کهگیلویه و بویراحمد را درآورد.

هر چند بیان برخی از شایعات در این گزارش ممکن است که موجب ناراحتی و تالم خاطر بازماندگان آن حادثه باشد اما بیان نکردن آن‌ها نیز موجب ادامه روندی می‌شود که آبروی استان را در آینده به خطر می‌اندازد.

شایعاتی که بر غم و اندوه بازماندگان سانحه سقوط افزود

وقتی در استان برخی نادانسته و بدون علم شایعه می‌کنند که مسافران هواپیما در دو سه روز اول زنده بوده‌اند و به دلیل سرما جان داده‌‌اند چندان برای آبروی استان خوشایند نیست.

گاه شایعات آن قدر مضحک و خنده‌دار بود که در آن هنگامه بروز مصیبت بزرگ و غم تاریخی موجب انحراف افکار عمومی می‌شد.

شایعه راه رفتن مسافران هواپیما به دلیل جلوگیری از سرمازدگی از جمله شایعات عوامانه‌ای بود که متاسفانه افکار مردم را در آن زمان درگیر می‌کرد تا اصل موضوع و حادثه سقوط در حاشیه قرار گیرد.

در حادثه سقوط هواپیما شایعات زیادی ساخته و پرداخته شد که به درستی با آبروی استان بازی کرد و حتی موجب ناراحتی بازماندگان سانحه سقوط در آن هنگامه مصیبت شد و متاسفانه دستگاه‌های فرهنگی استان برای جلوگیری از ادامه آن روند زشت و ناپسند دست روی دست گذاشتند.

سودجویانی که در زلزله یاسوج نهایت استفاده را بردند

اما پس از آن سانحه و روزهای تلخ و اندوهباری که بر مردم ایران و استان گذشت نوبت به زلزله 5 ریشتری 12 اردیبهشت ماه رسید که باز هم بازار شایعات داغ شد.

شایعات چنان بر مردم شهر یاسوج اثر گذاشت که هنوز بعد از گذشت نزدیک به یک ماه از آن واقعه، مردم شب‌ها را در چادر به سر می‌برند.


ترک خانه‌ها در یاسوج به دلیل شایعات

شایعه‌سازان که گاه کورکورانه  بدون هدف و گاه با هدف سودجویی اقدام به ساختن شایعات می‌کردند در این مدت یک ماه تمام توان و نفس استان را گرفتند و کارها به حالت نیمه تعطیل و یا کاملا تعطیل درآمد.

شایعاتی که موجب شد در مدت یک ماه اخیر حرف‌های آن چنانی در استان زده شود و حتی هنوز برخی باور نمی‌کنند که زلزله اخیر از نوع طبیعی و از روی حرکت گسل‌ها بوده است!

شایعات به گونه‌ای مضحک و خنده‌دار بود که تنها عده‌ای برای سودجویی توانستند سوار بر موج شوند و برای مثال چادرهای مسافرتی را به قیمت گاه سه تا چهار  برابر به فروش برسانند و باز هم اینجا مسؤولان فرهنگی دست روی دست گذاشتند و فضای مجازی را به دست موج سواران سپردند.

وقتی استاندار مجبور به مقایسه عملکرد یاسوجی‌ها و کرمانشاهیان شد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در شورای فرهنگ عمومی استان به صورت واضح و روشن از مردم انتقاد کرد که چرا باید سرنوشت خود را به دست شایعه‌سازان بسپارند.

علی‌محمد احمدی این گونه بیان کرد که نباید در استانی که مردم آن صد درصد شیعه هستند و سابقه فرهنگی خوبی داشته‌اند این گونه اسیر شایعات و شایعه‌سازان شوند.

وی که معلوم بود از چنین فضایی بسیار ناراحت و نگران و گلایه‌مند است به مقایسه دو استان کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه در زلزله‌ها و عملکرد مردم آن‌ها پرداخت و گفت که در آن جا هم زلزله آمد و خرابی و کشته داد و تا امروز هم روزانه دو تا سه پس لرزه وجود دارد اما کارهایی که ما می‌کنیم و شایعاتی که اینجا هست در کرمانشاه هرگز رخ نداد و صورت نگرفت.

بروز شایعاتی که در سقوط هواپیما و وقوع زلزله صورت گرفت به قدری کودکانه و مضحک است که بیان همه آن‌ها ممکن است به وجهه استان آسیب وارد کند اما وظیفه مسؤولان دستگاه‌های قضایی و انتظامی و امنیتی و حتی نظامی و بازرسی است که ریشه‌یابی کنند و سرمنشا شایعات را شناسایی کرده و همچنین به دستگاه‌های فرهنگی تذکر دهند که چرا به وظیفه ذاتی خود در هنگام بروز شایعات به درستی عمل نکردند و فضا را به شایعه‌سازان سپردند.

 

منبع : فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو