ایرلاین پرس | هواپیماسازی یا رؤیاپردازی

تاریخ خبر: // کد خبر: 76101 // // // //


هواپیماسازی یا رؤیاپردازی

ما محکوم به این هستیم که دو کار بکنیم؛ اگر می‌خواهیم هواپیماسازی در کشورمان به‌عنوان یک صنعت از شاخصه‌های قدرت اقتصادی ما شود، اول باید این حوزه را از زیر سایه شعار بیرون ببریم. ما شعارهای خیلی بزرگی می‌دهیم و بعد زیر آن می‌مانیم و درجا می‌زنیم. و همچنین به‌جای ساخت هواپیما باید به دنبال شراکت در قطعه‌سازی و تعمیر و نگهداری با هواپیماسازان بزرگ باشیم، زیرا هم مزیت اقتصادی دارد و هم ما از پس آن برمی‌آییم.


هواپیماسازی یا رؤیاپردازی

ما راه را در صنعت هواپیماسازی کاملاً اشتباه رفته‌ایم، چون تصور اشتباهی از این صنعت داشتیم. ما این موضوع را نسنجیدیم که چه مزیتی در صنعت ساخت و تولید هواپیما داریم. آن هم در شرایطی که بزرگ‌ترین هواپیماسازان جهان همگی صنایعی چندملیتی را مدیریت می‌کنند؛ یعنی وقتی کار ساخت یک بوئینگ در سیاتل آمریکا یا یک  ایرباس در تولوز فرانسه تمام می‌شود، ما رد پای چندین کشور را در ساخت آن محصول می‌بینیم.

ما در ایران گفتیم همه کار را تا بشود خودمان می‌کنیم و جایی را هم که نمی‌توانستیم، با کشورهای بلوک شرق مشارکت کردیم که صنعت پیشرفته‌ای نداشتند. همین کار را در خودروسازی هم انجام دادیم. اکنون در آستانه دهه دوم از قرن ۲۱، خودرویی را تولید می‌کنیم که فناوری آن به دو دهه قبل از شروع این قرن برمی‌گردد.

ما اگر اورهال می‌کنیم و قطعه می‌سازیم، برای نیاز داخلی خود و تحت تأثیر تحریم‌ها است. اسم این را نمی‌توان صنعت گذاشت و اگر بگذاریم، خودمان را گول می‌زنیم؛ چون اصلاً هیچ نگاهی به بیرون ندارد.

ما محکوم به این هستیم که دو کار بکنیم؛ اگر می‌خواهیم هواپیماسازی در کشورمان به‌عنوان یک صنعت از شاخصه‌های قدرت اقتصادی ما شود، اول باید این حوزه را از زیر سایه شعار بیرون ببریم. ما شعارهای خیلی بزرگی می‌دهیم و بعد زیر آن می‌مانیم و درجا می‌زنیم.

ما به‌جای ساخت هواپیما باید به دنبال شراکت در قطعه‌سازی و تعمیر و نگهداری با هواپیماسازان بزرگ باشیم، زیرا هم مزیت اقتصادی دارد و هم ما از پس آن برمی‌آییم.

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از هفته نامه تخصصی حمل و نقل به نقل از کانال تلگرامی مرجع هوانوردی پارسی


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو