ایرلاین پرس | نقش اوریگامی در صنعت هواپیمایی کشور!

تاریخ خبر: // کد خبر: 76368 // // // // //


نقش اوریگامی در صنعت هواپیمایی کشور!

تا جایی که یادمان می آید هر هواپیمایی که در سال های اخیر سقوط کرد، گردن شکسته خلبان نگون بخت افتاد و خلبان به عنوان مقصر اصلی حادثه معرفی شد. در حقیقت هواپیما ها در این دیار فقط در اثر اشتباه خلبانان سقوط می کنند ….


نقش اوریگامی در صنعت هواپیمایی کشور!

از سازمان هواپیمایی کشوری پنهان نیست از شما چه پنهان یکی از سرگرمی های ما در دهه شصت ساخت موشک های کاغذی در اندازه ها و سایز های گوناگون بود تا جایی که فکر کنم عمده دلیل کمبود کاغذ در آن دوران، توجه بیش از حد نسل ما به اوریگامی (هنر کاغذ و تا) بود. چون ما مجبور بودیم با رویکرد آزمون و خطا موشک های کاغذی را در ژانر های مختلف تست کنیم، مصرف کاغذمان به شدت بالا بود. از سویی به جملات حکیمانه بزرگان نظیر «از خطا نادم نگردیدن، خطای دیگر است» و «از نیم زیان برگشتن سود است » و … هم هیچ اعتقادی نداشتیم! البته بعد ها با اختراع آتاری، توپ پلاستیکی دو لایه، جورچین اعداد یک تا بیست، تفنگ آب پاش و … تحولی شگرف در غنی سازی اوقات فراغت جوانان حاصل شد و دور ساخت موشک کاغذی را قلم گرفتیم.

اما دیروز متوجه شدیم سی سال بعد از مختومه شدن پرونده ساخت ادوات پرنده با رویکرد آزمون و خطا، یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس از احیای این شیوه مرضیه در صنعت هوانوردی کشور رونمایی نموده و افق های جدیدی در این صنعت به چشم جهانیان گشوده است! اصل خبر به نقل از نشریات…

قاضی پور نماینده ارومیه در مجله حمل و نقل اظهار داشت: تا هواپیمایی سقوط نکند که علتش را نمی‌توانند بررسی و پیدا کنند. الآن هواپیمای ۱۴۰ همه‌چیزش خوب است، جز موتورش که باید تغییرات اساسی روی آن انجام شود. ایران هم می‌تواند هواپیما تولید کند و آنقدر خطا و آزمون کند، آنقدر بیفتد و سقوط کند تا بتواند هواپیمایی تولید کند که قابل صادرات هم باشد. افتاد هم افتاد. می‌توانیم هواپیمای جنگی بسازیم که خلبان‌های آن موقع سقوط از هواپیما بپرند پایین! ( سایت تابناک)

حقیقت امر این است ما فکر می کردیم ارائه راهکارهای سوفسطایی و فلک فرسا فقط در انحصار حقیر و هم کیشان بنده است، غافل از اینکه دست زیاد شده است و باید در این خصوص چاره ای اندیشید! فلذا امروز بر خلاف رویه گذشته که به تعمیم امورات صواب می پرداختیم با اکراه این طرح را زیر سوال می بریم تا بعد از اینکه آبها از آسیاب افتاد، خودمان آن را آچار کشی کنیم و به خلق الله قالب کنیم! و اما طرح افتاد هم افتاد …

هر چند قطعاً مسافران هواپیما مثل مسافران قطار بیمه هستند و مشکل خاصی در این خصوص دیده نمی شود ولی پیش خودمان بماند اگر قرار بود با آزمون و خطا مشکل ناکارآمدی یک صنعت حل شود صنعت ورشکسته و بی رنگ و لعاب خودرو سازی ما حل می شد. چون این صنعت تقریباً شصت سال است با آزمون و خطا در حال قربانی کردن سالانه بیست هزار نفر بیگناه است ولی تا کنون توفیق چندانی در آن حاصل نشده است و بعد از شش دهه ساخت و ساز هنوز سر تعبیه کیسه هوا با پلیس راهور کشمکش دارد و تازه زه بدنه پراید هم آپشن شده است!

نکته بعد اینکه تا جایی که یادمان می آید هر هواپیمایی که در سال های اخیر سقوط کرد، گردن شکسته خلبان نگون بخت افتاد و خلبان به عنوان مقصر اصلی حادثه معرفی شد. در حقیقت هواپیما ها در این دیار فقط در اثر اشتباه خلبانان سقوط می کنند و زبانم لال نقص فنی یا استفاده از قطعه نامناسب و فرسوده و … در کار نبوده است. خوب طبیعی است که اشتباهات خلبانی هم بخشی از صنعت پرواز است و قطعاً این بخش در تولید و صادرات هواپیما به کار نخواهد آمد!

علی ای حال امیدواریم در دورانی که تحریم هستیم و افرادی مثل بابک زنجانی و امثالهم در حال گرم کردن هستند تا دوباره تحریم ها را برای ما دور بزنند و بلا اثر کنند، مسئولان محترم سازمان هواپیمایی کشور در کنار ساخت هواپیما با رویکرد آزمون و خطا هوس نکنند تولید و صادرات انواع و اقسام هواگرد، هوا ایست و هوا ناو را هم تجربه کنند. چون در این صورت خلق الله مجبورند زین پس بعد از دیدن هر شیئی پرنده به جای آنکه آن را با دست به هم نشان دهند، دستشان را روی سرشان بگیرند و دنبال جان پناه بگردند!خدا به خیر بگذراند…

“وحید حاج سعیدی”

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت آوای رود کوف، کد مطلب: 22209، تاریخ یکشنبه 13 خرداد 1397، www.avayerodkof.ir


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو