ایرلاین پرس | مرثیه اى براى یوزپلنگ ایرانى

تاریخ خبر: // کد خبر: 76989 // // // //


مرثیه اى براى یوزپلنگ ایرانى

در تازه ترین سوء استفاده از شرایط این حیوانات معصوم، مسئولین شرکت هواپیمایى آتا براى جلوگیرى از کوچک شدن تایپوگرافى و نوشتار نام این شرکت، یوز نگون بخت ایرانى را کوچکتر از طرح اولیه نقاشى کرده و البته براى ارزان تمام شدن کار، به جاى یوزپلنگ، کاریکاتور اژدهایى را روانه آسمان مى کنند که نسلش قطعاً منقرض شده!


مرثیه اى براى یوزپلنگ ایرانى

یوز آسیایى یا یوزپلنگ ایرانى، یکى از زیباترین گربه سانان در حال انقراض دنیا، سال هاست علاوه بر شکار شدن توسط شکارچیان غیرقانونى، دست مایه خوبى براى استفاده سودجویان هم شده است.در تازه ترین سوء استفاده از شرایط این حیوانات معصوم، مسئولین شرکت هواپیمایى آتا براى جلوگیرى از کوچک شدن تایپوگرافى و نوشتار نام این شرکت، یوز نگون بخت ایرانى را کوچکتر از طرح اولیه نقاشى کرده و البته براى ارزان تمام شدن کار، به جاى یوزپلنگ، کاریکاتور اژدهایى را روانه آسمان مى کنند که نسلش قطعاً منقرض شده!

آیا به راستى نمى شد مسئولین این شرکت، با آن همه سر و صدایى که براى این طرح به راه انداختند، دست کم به طرح اولیه خود پایبند بوده و این بار از خیر استفاده از یوزپلنگ زبان بسته براى تبلیغ خود مى گذشتند؟

براى درک بهتر این موضوع، تصاویر زیر را همراه با طرح اولیه آتا می بینید.

هواپیماى تیم ملى ایران مى توانست علاوه بر کاریکاتور یوزپلنگ (که زحمت تمرین آن قبلاً روى هواپیماهاى تاریخى نمایشگاه هوایى تهران کشیده شده بود!) منقش به نمادهاى ملى دیگر ما نیز باشد؛ اگرچه استفاده از نمادهاى ملى ایران در کنار لوگوى بزرگ آتا که نشانى از یک گل لاله ترکى (Turban یا Tulbend، به انگلیسى Tulip) که یکى از نمادهاى قدیمى ترکیه است، ترکیبى چندان خوشایند به نظر نمى رسد.

راستى، در این طرح خلاقانه، نام ایران هم کوچک تر از نام هواپیمایی آتا است، به همان مظلومیت یوزپلنگش… کافیست با هواپیماى اختصاصى تیم عربستان سعودى مقایسه ای بکنید.

به هر روى، صرف نظر از موضوعات هوانوردی، با تکرار دو بیت از شعر “دوباره ایران”، براى تیم ملى فوتبال ایران 🇮🇷 در جام جهانى آرزوى موفقیت مى کنیم.

در این خموشی که نای خسته که می شکسته ز جور طوفان،
بیا سحر شو ز شب به در شو سپیده باشو سیه بگردان…

 

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی Aerospacetalk


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو