ایرلاین پرس | اورهال یک فروند اف۲۷ در پایگاه شهید لشگری+ تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 80345 // // // //


اورهال یک فروند اف۲۷ در پایگاه شهید لشگری+ تصاویر

به نقل از روابط عمومی نیروی هوایی ارتش، متخصصان پیشکسوت و جوان نیروی هوایی، عملیات اورهال(بازآماد) یک فروندهواپیمای اف ۲۷ را در پایگاه شهید لشگری به اتمام رساندند.


اورهال یک فروند اف۲۷ در پایگاه شهید لشگری+ تصاویر

به نقل از روابط عمومی نیروی هوایی ارتش، متخصصان پیشکسوت و جوان نیروی هوایی، عملیات اورهال(بازآماد) یک فروندهواپیمای اف ۲۷ را در پایگاه شهید لشگری به اتمام رساندند. متخصصان و کارکنان فنی گردان اورهال پایگاه شهید لشگری با صرف بیش از ۲۵ هزار نفر ساعت کار و تلاش مستمر، توانستند هواپیمای اف ۲۷ را پس از سالها زمین گیری باز آماد کنند. این هواپیما پس از انجام پروازهای آموزشی، صبح امروز پس از تست نهایی به ناوگان عملیاتی نیروی هوایی ارتش پیوست.

هواپیمای اف 27 فرندشیپ یکی از موفق ترین پرنده های مسافربری با موتور ملخی است که در طول سالهای بعد از تولید اولین نمونه آن ، نمونه های نظامی و گشت دریایی آن نیز طراحی و ساخته شده است.

آشنایی با هواپیمای فوکر اف-27 فرندشیپ F-27 Friendship :

هواپیمای توربوپراپ F-27 Friendship محصول شرکت هواپیماسازی فوکر هلند بوده که حدود ۴٠ کشور از جمله ایران از کاربران آن محسوب می شوند.

* طراحی و توسعه :
طراحی این هواپیما به عنوان جایگزینی برای هواپیمای بسیار موفق DC-3 مطرح شد. طراحان شرکت فوکر به دنبال هواپیمایی بال بالا بودند که توانایی حمل 28 مسافر را در کابین تحت فشار داشته باشد و از موتورهای رولزرویس سری Dart نیرو بگیرد. اولین پیش نمونه با علامت ثبت PH-NIV در 24 نوامبر 1955 به پرواز در آمد.دومین پیش نمونه تولیدی حدود 90 سانتی متر از پیش نمونه اول کشیده تر بود و دم هواپیما نیز سنگین تر طراحی شده بود.تعداد مسافران هم به 32 نفر افزایش پیدا کرده بود. این نمونه از موتور قدرتمند تر DART MK 528 استفاده کرد.

* تولید:
اولین سری تولیدی سری 100 این هواپیما بود که به شرکت Aer Lingus به سال 1958 و در ماه نوامبر تحویل داده شد. دیگر مشتریان این هواپیما Braathens SAFE, Luxair, Ansett, Trans Australia Airlines و هواپیمایی ترکیه بودند. در سال 1956 ، فوکر با شرکت فیرچایلد آمریکا قراردادی برای تولید و توسعه F-27 در آمریکا منعقد کرد که اولین هواپیما نیز در آوریل 1958 تولید گردید. یک نمونه ی کاملا مستقل ازین هواپیما معروف به FH-227 تولید گردید که بیشتر در آمریکای شمالی به فروش رفت.
تا زمان پایان تولید این هواپیما در سال 1987 جمعا 793 فروند(شامل 207 فروند نمونه آمریکایی)تولید گردید که ازین حیث F-27 به عنوان موفق ترین هواپیمای توربوپراپ اروپای غربی شناخته شده است. بسیاری ازین هواپیما تبدیل به انواع مسافربری یا باری شده اند و هنوز هم در سال 2009 پرواز می کنند. در اوایل دهه 1980 بر پایه  هواپیمای F27-500 هواپیمای فوکر 50 ساخته شد که از موتورهای پرت اند ویتنی و سیستم های به روز و پیشرفته تری نسبت به فوکر 27 استفاده می کند.

* کاربران فرند شیپ در ایران :

در حال حاضر از هواپیمای اف 27، در هر سه نیروی زمینی،هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران ، استفاده می شود.

اف 27 در نیروی زمینی :

اف 27 در نیروی هوایی :

 

اف 27 در نیروی دریایی:

سوانح فوکر اف۲۷ فرندشیپ در ایران :

در اول اسفندماه سال ۱۳۶۴ در جریان عملیات والفجر ۸، در نزدیکی اهواز هواپیمای فوکر اف۲۷ فرندشیپ به خلبانی عبدالباقی درویش در محاصره دو فروند میگ-۲۳ عراقی قرار گرفت و تمام ۴۹ سرنشین آن شهید شدند.

 

اختصاصی ایرلاین پرس

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از: خبرگزاری مهر ، دوم تیرماه 1397 با کد خبر 4328279 / سایت ای ار ارتش http://www.irartesh.ir / ویکیپدیا/ سایر منابع


دیدگاه خود را بنویسید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو