ایرلاین پرس | چگونه سفر خارجی مجانی برویم؟! یا چگونه یک شبه بدون هیچ زحمتی میلیاردر شویم؟!

تاریخ خبر: // کد خبر: 81636 // // // // //


چگونه سفر خارجی مجانی برویم؟! یا چگونه یک شبه بدون هیچ زحمتی میلیاردر شویم؟!

سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی به اضافه ممنوعیت خرید و فروش ارز ،که سیاست ارزی فعلی دولت است به دلایل مختلف غلط بوده و متاسفانه نه تنها راه حل شوک ارزی که به کشور وارد شده نیست، بلکه خودش شوک جدیدی به اقتصاد وارد کرده و باعث افزایش بی جهت قیمت دلار شده است.


چگونه سفر خارجی مجانی برویم؟! یا چگونه یک شبه بدون هیچ زحمتی میلیاردر شویم؟!

سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی به اضافه ممنوعیت خرید و فروش ارز ،که سیاست ارزی فعلی دولت است به دلایل مختلف غلط بوده و متاسفانه نه تنها راه حل شوک ارزی که به کشور وارد شده نیست، بلکه خودش شوک جدیدی به اقتصاد وارد کرده و باعث افزایش بی جهت قیمت دلار شده است.

به عنوان مثال همانند این است که مریضی سرطان کبد دارد ولی به دنبال جراحی کردن مغز او هستند! طبیعی است که این جراحی نه تنها کمکی به مریض نمی کند بلکه وضع او را بدتر خواهد کرد. در این مطلب نشان داده شده که این سیاست ارزی چگونه عده ای دلال را میلیاردر می کند و چگونه می توان مسافرت مجانی رفت!

چگونه بعضی ها یک شبه میلیاردر می شوند؟ پاسخ: با واردات کالا با دلار ۴۲۰۰ تومانی و صادرات همان کالا با دلار ۸۲۰۰ تومانی!
سیاست غلط ارزی جریانی غیرقابل باور را در کشور شکل داده است. عده ای با دلار ۴۲۰۰ تومانی کالا وارد کرده و همان کالا را بدون هیچ تغییری به عراق یا افغانستان (یا حتی مابقی کشورها) صادر می کنند! نفع این کار چیست؟ علی القاعده در شرایط عادی چنین کاری حماقت محض است و فقط هزینه های حمل را به فرد تحمیل می کند. اما منفعت میلیاردی این سیاست این است که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می کنند ولی دلار حاصل از صادرات به قیمت بازار آزاد (مثال ۸۲۰۰ تومان) است! (در مورد عراق و افغانستان که حتی نیاز به بازگرداندن ارز صادراتی هم نیست) این بدان معناست فردی که مثلا ۲۰ میلیون دلار سویا با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده، این سویا را صادر می کند و ارز آن را به قیمت بازار آزاد می فروشد! یعنی او برای واردات سویا ۸۴ میلیارد تومان پرداخت می کند ولی برای صادرات همان کالا و بدون هیچ زحمت اضافی ۱۶۴ میلیارد تومان دریافت می کند!

 بلیط مجانی می دهیم، حواله ارزتان را به ما بدهید!

در سیاست ارزی دولت، برای مسافرت های دور و نزدیک ۵۰۰ و ۱۰۰۰ دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان داده می شود. این یعنی اگر خانواده ای سه نفره بخواهند به پاتایا بروند ۳ هزار دلار به آن ها ارز ۴۲۰۰ تومانی داده می شود. وقتی قیمت دلار در بازار سیاه ۸۲۰۰ تومان است یعنی این خانواده برای رفتن به پاتایا ۱۲ میلیون تومان یارانه می گیرند! کار و کاسبی آژانس های مسافرتی در این فضا جالب است. برخی از آژانس ها جدیدا می گویند به شما بلیط مجانی می دهند به شرطی که حواله ارز را به آژانس تحویل دهید! سود آژانس همین اختلاف ارز است خصوصا وقتی آژانس بلیط ها را بصورت چارتر خریده باشد! همین است که می بینیم مسافرت های خارجی در ۳ ماه گذشته رشد بالایی داشته است.

در این باره آقای آیدین زواری دوربین مخفی را تهیه کرده اند که مشاهده می کنید:

صادرکنندگان ارزهایشان را خرج نمی کنند یا در بورس کالا دلالان را میلیاردر می کنند!

تک نرخی کردن دلار در ۴۲۰۰ تومان باعث شده تا صادرکنندگان از مهلت ۶ ماهه وارد کردن ارز حاصل از صادرات استفاده کنند و تا لحظه آخر دلارشان را نفروشند. از طرف دیگر، برخی صادرکنندگان دولتی و شبه دولتی که اقدام به فروش ارزشان در نرخ ۴۲۰۰ تومان می کنند، مدیرانشان (غالبا مدیران میانی) مابه التفاوت ارز را بصورت زیرمیزی دریافت می کنند! و پول به جای اینکه به خزانه دولت برود به جیب مدیر فاسد می رود. برخی دیگر از صادرکنندگان دولتی و شبه دولتی هم ترجیح داده اند خودشان صادرات را متوقف کرده و کالایشان را در بورس کالا بصورت ریالی عرضه کنند. در نگاه اول این کار مطلوب به نظر می رسد. اما می دانید این یعنی چی؟ یعنی دلالانی که مثلا قیر یا محصولات پتروشیمی را در بورس کالا با دلار ۴۲۰۰ تومان از این شرکت ها می خرند اقدام به صادرات آن به عراق و افغانستان (یا هر کشور دیگر) می کنند و ارز آن را به نرخ واقعی می فروشند! همین باعث می شود عرضه ارز بیش از پیش کاهش یافته و قیمت بیخود بالاتر از قیمت واقعی قرار بگیرد.

این ها فقط سه نمونه از تبعات ناخواسته و ناگوار سیاست ارزی دولت است. این سیاست باید سریعا تغییر کند. در غیر این صورت نه تنها منابع کشور به هدر می رود، نه تنها فساد به شدت گسترش می یابد، نه تنها واردات را ارزان کرده و نمی توانیم حجم آن را کنترل کنیم، بلکه اثری که سیاست گذار دنبال آن است یعنی عدم افزایش قیمت کالاهای وارداتی هم محقق نخواهد شد و کالاها خود را با قیمت ارز بازار سیاه تعدیل خواهند کرد.

این سیاست ارزی باید کنار گذاشته شود.

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری اقتصاد آنلاین


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو