ایرلاین پرس | جانمایی حدود 34 هزار هکتار از اراضی فرودگاه های کشور

تاریخ خبر: // کد خبر: 82554 // // //


جانمایی حدود 34 هزار هکتار از اراضی فرودگاه های کشور

مدیر ساماندهی عرصه و اماکن فرودگاهی با اشاره به جانمایی 34 هکتار از اراضی فرودگاهی استان های مختلف کشور در لایه حدنگار کشور, از انجام تمام مراحل قانونی و دریافت 200 فقره سند تک برگ متعلق به 12 هزار هکتار از مساحت جانمایی شده خبر داد.


جانمایی حدود 34 هزار هکتار از اراضی فرودگاه های کشور
مدیر ساماندهی عرصه و اماکن فرودگاهی با اشاره به جانمایی 34 هکتار از اراضی فرودگاهی استان های مختلف کشور در لایه حدنگار کشور, از انجام تمام مراحل قانونی و دریافت 200 فقره سند تک برگ متعلق به 12 هزار هکتار از مساحت جانمایی شده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، به دنبال تصویب قانون حدنگار(کاداستر) در اسفند 93 که بر اساس آن دستگاههای اجرایی کشور موظف شدند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اموال غیر منقول خود را مستندسازی کنند، شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران از اواخر سال 94 به این مهم پرداخت و کار رسمی خود را در مستندسازی اراضی فرودگاهی کشور از اوایل سال 95 آغاز کرد. در این راستا همایشی دو روزه در 31 فروردین و یکم اردیبهشت ماه 95 با همکاری شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد که بررسی چالشها و مشکلات پیش روی مستندسازی و پیش بینی راهکارهای لازم را در پی داشت. با توجه به اهمیت پرداختن به ساماندهی عرصه و اماکن فرودگاهی در شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران در سال 95 دفتر ویژه این حوزه راه اندازی و حسین رفیعی که مدیر دفتر ارزیابی عملکرد شرکت بود با حفظ سمت، مسئولیت این دفتر را برعهده گرفت تا اینکه از اواسط اسفند 95 مدیریت وی بر ساماندهی عرصه و اراضی فرودگاهی متمرکز شد.

توفیق شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران در پیشگامی و کسب رتبه نخست مستندسازی اراضی در میان دستگاههای اجرایی به اذعان رئیس و معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بهانه ای شد تا دقایقی در گفت وگو با مدیر ساماندهی عرصه و اماکن فرودگاهی به بررسی مهمترین اقدامات و برنامه های این دفتر بپردازیم.

رفیعی با بیان اینکه سال 95 جانمایی اراضی فرودگاهی کشور در لایه کاداستر آغاز شده است، می گوید: در طول سال 95 و اوایل سال 96 توانستیم 95 درصد اراضی فرودگاهی کشور را شامل نزدیک به 34 هزار هکتار بدون صرف هزینه، جانمایی کنیم. از سال 96 نیز دریافت سند و مستندسازی اراضی را شروع کردیم و تمام مراحل قانونی را پشت سرگذاشتیم. تاکنون توانسته ایم برای 12 هزار هکتار زمین به تعداد 200 فقره سند تک برگ دریافت کنیم.

مدیر ساماندهی عرصه و اماکن فرودگاهی می افزاید: در جانمایی و دریافت اسناد اراضی با مشکلات زیادی روبرو بودیم ولی با پیگیریهای مستمر و بی وقفه و همدلی مدیران شرکت با وجود کمبود نیروی انسانی توانستیم به اذعان رئیس و معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیشتاز در مستندسازی اراضی با فاصله زیاد از دستگاههای دیگر شویم.

وی با بیان اینکه فرودگاههای خراسان جنوبی پیشتاز در مستندسازی اراضی هستند، می گوید: سال گذشته برای تمام اراضی فرودگاههای بیرجند و طبس سند تک برگ دریافت شد.

رفیعی می افزاید: کار مستندسازی و دریافت سند برای اراضی فرودگاه مهرآباد در دستور کار است و امیدوارم با مطالعه، بررسی و شناسایی موارد و موضوعات متنابه آن فرودگاه، امور مستندسازی اراضی آن پیگیر خواهد شد. شایان ذکر است؛ تاکنون برای حدود 100 هکتار از اراضی این فرودگاه سند تک برگ دریافت شده است.

مدیر ساماندهی عرصه و اماکن فرودگاهی با اشاره به اینکه بخشی از اراضی فرودگاههای کشور دولتی هستند، می گوید: دریافت سند برای اراضی دولتی با شناسایی راهکارهای قانونی و استفاده از ظرفیتهای قانونی ذیربط با تمام مشکلات و محدودیتهای موجود مسیر خود را طی می کند ولی امسال در نظر داریم به تطبیق قوانین و مقررات مربوط نسبت به تملک اراضی مستثنیات که دارای دعاوی قضایی نیز هستند، بپردازیم.

رفیعی با اشاره به اینکه شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، شرکتی خودگردان و درآمد- هزینه است، تاکید می کند: شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران باید با شناسایی دارایی های خود به برنامه ریزی برای کسب درآمد و مدیریت هزینه ها بپردازد و باید بتواند به بهترین شکل از دارایی های خود استفاده و از آن صیانت کند.

وی با بیان اینکه اراضی، مهمترین و ماندگارترین دارایی مادی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران است، می گوید: مستندسازی اراضی و دریافت اسناد آنها می تواند نقش تسهیل کننده در افزایش درآمد شرکت ایفا کند.

رفیعی از برنامه ریزی برای شناسایی اماکن فرودگاهی نیز خبر میدهد و می افزاید: برنامه اصلی مدیریت عرصه و اماکن فرودگاهی در سال جاری علاوه بر جانمایی پنج درصد باقی مانده اراضی تا پایان تابستان و تملک بخشی از اراضی در اختیار، ادامه روند امور مستندسازی املاک فرودگاهی است.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو