ایرلاین پرس | پرواز آخر، سند جنایت آمریکا علیه ایران

تاریخ خبر: // کد خبر: 82567 // // // //


پرواز آخر، سند جنایت آمریکا علیه ایران

تهران- ایرنا – مسافران و خدمه پرواز هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران در آخرین پرواز در آبهای خلیج نیلگون همیشه فارس آرام گرفتند تا سندی برای همیشه تاریخ از جنایات آمریکایی ها علیه جمهوری اسلامی ایران باشند.


پرواز آخر، سند جنایت آمریکا علیه ایران

یکی از تلخ ‌ترین جنایاتی که آمریکایی ها علیه مردم شریف ایران مرتکب شدند و در تاریخ بشر کمتر همانندی داشته یا اصلا نداشته است، حمله ناو وینسنس آمریکا به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران است.
روز دوازدهم تیر 1367 مطابق با سوم ژوئیه سال 1988 میلادی، پرواز مسافربری تهران – دوبی با شماره 655 شرکت هواپیمایی ایران‌ایر پس از توقف در بندرعباس به حرکت خود به سمت دوبی ادامه داد، اما این پرواز به دلیل اصابت دو موشک هدایت شونده ریم-66 از ناو وینسنس آمریکا به مقصد نرسید و در خلیج فارس سقوط کرد. بیش از 290 سرنشین این هواپیما، یعنی 66 کودک، 52 زن، 172 مرد و 36 نفر از اتباع یوگسلاوی سابق، هند، پاکستان، ایتالیا و امارات در این پرواز قربانی شدند.
این جنایت را مردم و مسئولان جمهوری اسلامی به شدت محکوم کردند و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در سازمان ملل علیه آمریکایی ها اقامه دعوا کرد.

* گزارش دروغ مقامات آمریکایی
19 اوت سال 1988، حدود هفت هفته پس از این رویداد (حمله به هواپیمای مسافربری ایران)، پنتاگون گزارش 53 صفحه‌ای در مورد این حادثه منتشر کرد، در متن این گزارش، ادعاهای پیشین مقامات آمریکایی رد شد.
بر اساس اسناد موجود بین المللی، با این حال همچنان تاکید شد که کاپیتان و دیگر افسران وینسنس به درستی عمل کردند.
گزارش پنتاگون همچنین با تایید اظهارات رئیس ستاد ارتش وقت آمریکا مبنی بر اینکه هواپیمای ایرانی 9 هزار پا ارتفاع داشت و با کاهش ارتفاع به طور مستقیم به سمت ناو وینسنس می‌آمد و با توجه به هشدار ناو وینسنس به هواپیمای ایرانی، اعلام کرده که خلبان در هنگام صعود می‌بایست با دو مرکز کنترل ترافیک هوایی ارتباط برقرار می‌کرد و احتمالا فرصتی برای شنیدن پیغام های کانال هوایی بین‌المللی نداشت.
با این همه جورج بوش، معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا (ریگان) اقدام وینسنس را «دفاع از خود» توصیف کرد و گفت: من هرگز از جانب آمریکا عذرخواهی نخواهم کرد؛ من اهمیتی نمی دهم که واقعیت چیست. دولت آمریکا هرگز مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفت و بابت آن عذرخواهی نکرد.

* حمله ای که ناقض امنیت ملی ایران بود
طبق گزارش ها، ناو وینسنس در زمان وقوع حادثه و ارتکاب جرم، در داخل آبهای ایران قرار داشته و مقامات ارشد پنتاگون که نگران بودند نقض آشکار حقوق بین‌الملل باعث تحقیر آنها شود،‌ در این مورد دروغ گفتند.
سال 1992، چهار سال پس از این حادثه رئیس وقت ستاد ارتش آمریکا در شبکه ای بی سی، پذیرفت که وینسنس در زمان شلیک موشک به هواپیمای ایرانی در آبهای ایران بود. در سال 1988، او گفته بود که وینسنس در آبهای بین‌المللی بود.

* شورای امنیت آمریکا را محکوم نکرد
شورای امنیت دو هفته بعد از درخواست جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نشست اضطراری، 25 تیر 1367 تشکیل جلسه داد و در تاریخ 30 ژوئیه 1988 ( 24 تیر 1367) قطعنامه 616 را تصویب کرد.
ابراز تاسف عمیق از حادثه،‌ تاکید بر ضرورت تبیین حقایق با بازرسی بیطرفانه و لزوم اجرای فوری و کامل قطعنامه 598 شورای امنیت از محورهای قطعنامه بود.
دولت جمهوری اسلامی ایران به ایکائو (سازمان بین‌المللی هواپیمایی) نیز شکایت برد، ایکائو 14 ژوئیه 1988 (‎23 تیر 1367) در جلسه فوق‌العاده تصمیم گرفت با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، عوامل حادثه را بررسی کند ولی این شورا، ایالات متحده را بابت این فاجعه محکوم نکرد.
اگر تاریخ انقلاب اسلامی را جست و جو کنیم ردپاهایی از جنایات آمریکایی‌ها علیه مردم ایران اسلامی همواره دیده می‌شود، جنایاتی که برای بیان هر یک از آنان می‌توان مقالات و کتاب‌های متعددی نوشت.

* خبرنگار ایرنا

انتهای پیام /*


منبع : ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو