ایرلاین پرس | مدیریت منابع انسانی داخل کابین (CRM) و نقش آن در ایمنی پرواز

تاریخ خبر: // کد خبر: 83242 // // // //


مدیریت منابع انسانی داخل کابین (CRM) و نقش آن در ایمنی پرواز

سوانح هوایی از حیث آماری آنچنان بالا نیست ولی از لحاظ روحی روانی بسیار سخت و ناراحت کننده می باشد، لذا بخش اعظمی از تلاش متولیان صنعت هوانوردی معطوف به جلوگیری از چنین سوانحی شده است. در این راستا همگی معتقدند تهیه دستورالعمل های مختلف و رعایت صحیح و به موقع آن می تواند به میزان قابل توجهی از بروز سوانح جلوگیری کند.


مدیریت منابع انسانی داخل کابین  (CRM)  و نقش آن در ایمنی پرواز

مقوله بروز سوانح هوایی از بدو پیدایش صنعت هوانوردی، همواره چون یک کابوس وحشتناک با دست اندر کاران این صنعت همراه بوده است. سوانح هوایی از حیث آماری آنچنان بالا نیست ولی از لحاظ روحی روانی بسیار سخت و ناراحت کننده می باشد، لذا بخش اعظمی از تلاش متولیان صنعت هوانوردی معطوف به جلوگیری از چنین سوانحی شده است. در این راستا همگی معتقدند تهیه دستورالعمل های مختلف و رعایت صحیح و به موقع آن می تواند به میزان قابل توجهی از بروز سوانح جلوگیری کند.
مدیریت منابع انسانی داخل کابین (CRM)  به عنوان یکی از حلقه های گمشده و یکی از با ارزش ترین حلقه های ایمنی معرفی گردید. بررسی های آماری آشکار ساخت 80 درصد سوانح دارای علت انسانی است اگر چه بررسی سوانح و تعیین میزان بالای علت انسانی در بروز آن ها، ایکائو را مجبور به تدوین و برگزاری کلاس های CRM  نموده است لیکن هنوز اهمیت موضوع برای بسیاری ملموس  و قابل درک نیست.
کامل نبودن آموزش های تئوری و پروازی ، رفتارهای انسانی در شرایط طبیعی و بحرانی در ایمنی پرواز موثر است لذا بایستی گروه های روانشناسی آگاه به امور هواپیمایی به تحلیل رفتاری و آداب اجتماعی خدمه پرواز با توجه به فرهنگ قومی و اقلیتی  و شرایط خاص زمانی بپردازد و تمامی عوامل را در این امر دخیل نمایند تا در نهایت بتوان الگوهای غلط را شناسایی، گلوگاه های خطر را تعیین کرد، نقاط اوج روانی را شناخت و هنجار و ناهنجاری آنرا مشخص کرد. چرا که ناآگاهی از همین موارد سبب می گردد انجام  کلیه امور تمرین با مانع مواجه شود و بالعکس، علم به آنها سبب تسریع روند انجام دستورالعمل ها خواهد شد.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی IR_CabinCrew


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو