ایرلاین پرس | بساط آموزشگاه های آزاد برچیده شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 83797 // // //


بساط آموزشگاه های آزاد برچیده شود

شغل مهمانداری هواپیما به دلیل جذابیتش از جمله مشاغلی است که در سال های اخیر علاقه مندان فراوانی را به سمت خود کشانده است؛ به طوری که بسیاری از جوانانی که در سن انتخاب رشته و شغل آینده خود هستند (چه دختران و چه پسران) این شغل را در صدر انتخاب های خود قرار داده و آینده کاری خود بر این اساس بنا نهاده اند.


بساط آموزشگاه های آزاد برچیده شود

شغل مهمانداری هواپیما به دلیل جذابیتش از جمله مشاغلی است که در سال های اخیر علاقه مندان فراوانی را به سمت خود کشانده است؛ به طوری که بسیاری از جوانانی که در سن انتخاب رشته و شغل آینده خود هستند (چه دختران و چه پسران) این شغل را در صدر انتخاب های خود قرار داده و آینده کاری خود بر این اساس بنا نهاده اند.
بر اساس آمارهای غیررسمی سالانه صدها نفراز رشته مهمانداری هواپیما از آموزشگاه های آزاد فارغ التحصیل می شوند که البته به قول برخی از این فارغ التحصیلان پایان درس تازه ابتدای پوشیدن کفش آهنین برای یافتن کار است.
این فارغ التحصیلان رشته مهمانداری هواپیما می گویند ” با وجود هزینه های مالی فراوانی که برای اتمام دوره های مهمانداری هواپیما پرداخت کرده اند تا بتوانند مدرک لازم برای استخدام در شرکت های هواپیمایی را دریافت کنند پس از گذشت ماه ها و حتی سال ها، همچنان بین بخش های مربوط به جذب نیروی ایرلاین ها سرگردان هستند و نمی دانند عاقبت برگه های استخدامی که در این شرکت ها پر کرده اند ختم به خیر شده و آنها بالاخره لباس رسمی مهمانداری شرکت مورد درخواست خود را به تن خواهند کرد و یا قرار است هچنان جستجوها برای یافتن ادامه پیدا کند.
افزایش روزافزون تعداد فارغ التحصیلان رشته مهمانداری هواپیما و نگرانی آنها از آینده شغلی شان موجب شد تا با یکی از مهمانداران ارشد هواپیمایی جمهوری اسلامی که البته چند سال از بازنشستگی اش نیز می گذرد گفت و گو کنیم.
محمد جهانی در ابتدای سخنانش با مقایسه نحوه آموزش در دوره ای که خودش وارد رشته مهمانداری شد با چگونگی مهماندار شدن در این روزها می گوید: در زمانی که من وارد دوره های آموزش مهمانداری هواپیما شدم، اینطور نبود که فرد خودش برای ثبت نام در دوره های آموزشی ثبت نام کند بلکه در آن زمان هر ایرلاینی تمامی خدمه پرواز حتی خلبانان را خودش آموزش می داد و حتی در این افراد را برای آشنایی با مدل هواپیماهای مختلف به کشورهای مختلف مانند آمریکا می فرستاد تا در آنجا تحصیل کنند تا در بازگشت به کشور اطلاعاتشان بروز باشد.
جهانی ادامه می دهد: اما امروزه با تغییر روش سابق؛ کسانی که می خواهند خلبان و یا مهماندار شوند باید خودشان دردوره های آموزشی که توسط خود شرکت های هواپیمایی و یا در آموزشگاه های آزاد برگزار می شوند ثبت نام کنند.
این مهماندار بازشنسته همچنین در خصوص نحوه استخدام فارغ التحصیلان رشته مهمانداری هواپیما در شرکت های هواپیما می گوید: در حال حاضر و تا جایی که من اطلاع دارم برخی از ایرلاین ها مدرکی را که فارغ التحصیلان پس از گذراندن دوره های آموزش مهمانداری از آموزشگاه های آزاد دریافت می کند قبول ندارند و به همین خاطر لازم است تا فرد متقاضی استخدام بار دیگر دوره آموزشی خود شرکت هواپیمایی مورد نظر را طی کنند تا به قول معروف کدرک قابل قبول آن ایرلاین را دریافت کنند.
جهانی همچنین به تعداد فارغ التحصیلان جویای کار رشته مهمانداری هواپیما که حتی بعد از گذشت ۳ یا۴ سال پس از دریافت مدرک خود موفق به استخدام در شرکت های هواپیمایی نشده اند اشاره کرده و تصریح می کند: لازم است تا در ابتدا به این موضوع اشاره شود که متاسفانه اینروزها هر فردی با هر امکاناتی داشته توانسته کلاس آموزش مهمانداری و … برپا کند و براساس اطلاعات من حداقل هزینه ثبت نام در این کلاس ها رقمی در حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان است که البته مطمئنا این رقم تا امروز افرایش یافته است. درست است که این آموزشگاه ها پس از پایان دوره آموزشی مدرکی را به دانشجویان خود می دهد اما مدرک صادر شده از سوی آموزشگاه ها مورد تایید ایرلاین ها برای جذب دارنده این مدرک نیست.
مهماندار ارشد هما در توضیح این مطلب می گوید: شاید مهمترین دلیل بی اعتبار و یا کم اعتبار بودن مدارک دریافت شده توسط فارغ التحصیلان آمورشگاه های آزاد، آن است که بسیاری از کسانی که وارد دوره های آموزش مهمانداری هواپیما می شوند شرط سنی لازم برای مهماندار شدن را در نظر نمی گیرند در صورتی این شرط موضوعی بسیار مهم و تاثیرگذار در امر مهماندار شدن است.

جهانی در توضیح شرط سنی برای مهمانداری هواپیما می گوید: شرط سنی برای خانم هایی که تمایل به گذراندن دوره های آموزش مهمانداری هواپیما را دارند حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۰ سال که این عدد برای آقایان بین ۲۰ تا ۲۴ سال است ( لازم است آقایان دوره سربازی را گذرانده باشند) است. رعایت این محدوده سنی در امر مهماندار شدن بسیار مهم است زیرا فردی که وارد دوره های آموزشی مهمانداری هواپیما می شود حداقل ۴ تا ۵ سال باید آموزش ببینید، با در نظر گرفتن طیف سنی که مطرح شد خانمی که در هنگام آغاز دوره آموزشی ۱۸ یا ۱۹ سال داشته در پایان این دوره، ۲۴ یا ۲۵ ساله و آقا نیز ۲۵ یا ۲۹ ساله است که برای هر دو، سنی مناسب برای آغاز فعالیت شان است؛ اما در صورتی که سنشان بالاتر باشد دیگر برای این شغل مناسب نیستند.
محمد جهانی به قد و وزن مشخص به عنوان دیگر خصوصیاتی که یک مهماندار باید از آنها برخوردار باشد اشاره کرده و تاکید می کند: بر اساس استاندارهای هواپیمایی به عنوان مثال قد فرد متقاضی مهماندار شدن باید حداقل ۱۷۵ سانتی متر باشد. از سوی دیگر متقاضیان باید در ۲ بخش تست پزشکی بدهند؛ اولین تست توسط سازمان هواپیمایی کشوری از آنها گرفته شده و دومین تست نیز توسط خود ایرلاین ها از متقاضیان گرفته می شود که در بین ایرلاین ها تست های پزشکی ایران ایر و آسمان بسیار سخت است و به سادگی نمی توان در آنها قبول شد.
در واقع افرادی که می خواهند به عنوان مهماندار در ایرلاین ها استخدام شوند ابتدا باید تست بدهند و پس از آن در صورتی که شرایط آنها با استانداردهای مهمانداری هواپیما در سازمان هواپیمایی کشوری و ایرلاین ها، همخوانی داشته باشد می توانند در این شغل مشغول به کار شوند.
جهانی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید می کند: در نهایت معتقدم به منظور کاهش تعداد فارغ التحصیلان بیکار در این حوزه بهتر است تا خود ایرلاین ها نسبت به برگزاری کلاس های مهمانداری هواپیما اقدام کنند تا از این طریق علاوه بر برچیده شدن بساط آموزشگاه های آزاد، خود ایرلاین ها می توانند مهمانداران را براساس استانداردهای خود انتخاب کرده و آموزش دهند و درآخر از همین فارغ التخصیلان در پروازهای خود استفاده کنند.

منبع: کن نیوز


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو