ایرلاین پرس | ضرورت تبیین شاخص های دقیق ارزیابی نیروی انسانی با ابزارهای به روز

تاریخ خبر: // کد خبر: 85128 // // //


ضرورت تبیین شاخص های دقیق ارزیابی نیروی انسانی با ابزارهای به روز

سرپرست دبیرخانه هیات مرکزی گزینش وزارت راه و شهرسازی در افتتاحیه برنامه اجرایی دوره آموزشی اصول کاربردی مصاحبه، بر ضرورت فراهم شدن ابزارهای جدید و تبیین و به کارگیری شاخص های دقیق ارزیابی در گزینش نیروی انسانی تاکید کرد.


ضرورت تبیین شاخص های دقیق ارزیابی نیروی انسانی با ابزارهای به روز
سرپرست دبیرخانه هیات مرکزی گزینش وزارت راه و شهرسازی در افتتاحیه برنامه اجرایی دوره آموزشی اصول کاربردی مصاحبه، بر ضرورت فراهم شدن ابزارهای جدید و تبیین و به کارگیری شاخص های دقیق ارزیابی در گزینش نیروی انسانی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران داریوش آسترکی پیش از ظهر امروز (25 تیر) در افتتاحیه این برنامه یک روزه که به کوشش هیات مرکزی گزینش وزارت راه و شهرسازی و با همکاری هسته گزینش شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه شرکت های پیشرو برای داشتن نیروهای خلاق و بهره ور با یکدیگر رقابت می کنند، عنوان کرد: در چنین شرایطی مسئولیت مصاحبه کنندگان و گزینش گران، حساس است و در تلاشیم از طریق تعامل با هیات عالی گزینش نهاد ریاست جمهوری بتوانیم از ابزارهای جدید برای به کارگیری و تبیین شاخص های دقیق گزینش استفاده کنیم.

سرپرست دبیرخانه هیات مرکزی گزینش وزارت راه و شهرسازی با اذعان بر دشواری انجام تحقیقات و صدور حکم و نظر دادن درباره هر پرونده گزینش، گفت: انجام مصاحبه و تحقیق به ویژه در حوزه های تخصصی و حاکمیتی بسیار دشوار است و در این راه باید بتوانیم با استفاده از تجربه 40 ساله عمر نظام جمهوری اسلامی بر اساس فرمان های امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری از تندروی های جاهلانه و تسامح و تساهل ضربه زننده دوری کنیم.

وی با بیان اینکه مصاحبه گران باید به دستورالعمل ها کاملا مسلط باشند تا به بهترین ارزیابی بپردازند، افزود: به زودی دوره های آموزشی متعددی را در حوزه های تحقیق و مصاحبه های راهبردی برگزار خواهیم کرد.

در این برنامه همچنین حجت اسماعیل زاده، مدیر هسته گزینش شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در سخنانی با تاکید بر اهمیت موضوع مصاحبه در گزینش با توجه به مشکلات موجود در تحقیقات، عنوان کرد: هدف از برگزاری دوره آموزشی اصول کاربردی مصاحبه استفاده از تجربه اساتید این حوزه برای انجام تحقیقات صحیح تر است.

اسماعیل زاده تاکید کرد: با توجه به اینکه نیروی انسانی در هر سازمان از سرمایه های بالایی در مقایسه با دیگر ابزارها محسوب می شود و جذب نیروی انسانی پس از فرایند آزمون مصاحبه تخصصی افراد معرفی شده انجام می شود، شایسته گزینی در این فرایند بسیار مهم است و گزینش نقش بسیار خطیری را ایفا می کند.

مدیر هسته گزینش شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران افزود: از سوی دیگر فرایند فعلی گزینش خصوصا تحقیقات در زوایای مختلف فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی با مشکلات متعددی روبه رو شده و محققان با معضلاتی مواجه هستند. در چنین شرایطی ضرورت آموزش و به روز رسانی مصاحبه کاملا محسوس است.

اهمیت کشف استعدادها و انتخاب شایسته

همچنین در این مراسم، علی اکبر دلوریان زاده،  مدیرکل آموزش و توسعه نیروی انسانی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در سخنانی عنوان کرد: در نامه 53 امام علی (ع) در نهج البلاغه که منشور مدیریت نظام اسلامی است و عهدنامه مالک اشتر برای مدیریت در نظام و حاکمیت اسلامی محسوب می شود، آمده است که «به امور کارگزارانت نیک بنگر و آنان را پس از آزمودن به کار گمار و نه با سهل انگاری و خودرایی، زیرا به کارگماردن آنها بدون نظرخواهی و مشورت و بررسی و آزمون نوعی ستمگری و خیانت است.» و پیامبر اسلام (ص) نیز در انتصاب حاکم مکه فرمودند که «کارگزارانت را از میان مردمی باتجربه و با حیا و از خاندان پاکیزه و با تقوا که در مسلمانی سابقه درخشانی دارند انتخاب کن زیرا اخلاق آنها گرامی تر  آبرویشان محفوظ تر و طمع ورزیشان کمتر  نیز آینده نگریشان بیشتر است.»

دلوریان زاده تاکید کرد: یک جامعه دینی علوی که به دنبال هدایت افراد به سمت ارزش های دینی و تحقق آرمانشهر علوی است باید دارای کارگزارانی باشد که از شایستگی های علمی و عملی و اخلاقی و نیز صفات حسنه و پسندیده برخوردارند، بنابراین نباید دراین نظام افرادی با هر نوع اعتقاد و نگرش و گرایش فکری مغایر وارد بدنه کارگزاری نظام اسلامی شوند.

مدیرکل آموزش و توسعه نیروی انسانی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه هسته گزینش، دستگاه تمیزدهنده افراد و کارگزاران است، افزود: در دنیای امروز نقش نیروی انسانی بیش از پیش چشمگیر شده و نحوه انتخاب و ورود کارکنان به سازمان ها از مسایل مهم و پرچالش فراروی مدیران است.

وی گفت: هر شغل و منصبی برای هرکس مناسب نیست و باید میان شغل و شاغل تناسب و ارتباط منطقی وجود داشته باشد، بنابراین تامین نیروها و کارکنانی که مطابق اهداف سازمانی از عهده وظایف محول شده به خوبی برآیند و از جهت پیشبرد اهداف و خط مشی سازمان ها نقش خود را به خوبی ایفا کنند یکی از دغدغه های مهم مدیران است. هرچند همه مردم از نظر حقوقی برابرند و در پیشگاه الهی هیچ کس بر دیگری برتری ندارد ولی همگان در ابراز توانایی های خود یکسان نیستند و به تعبیر حضرت علی (ع) مردم مانند درخت هستند که با یک آب آبیاری می شوند ولی میوه های متفاوتی دارند.

دلوریان زاده همچنین عنوان کرد: گاهی انتخاب نادرست زمان و انرژی سازمان را در فرایند استخدام و آموزش هدر می دهد و سرمایه گذاری های مستقیم و غیر مستقیم بعدی بر روی مستخدم جدیید بر باد داده می شود که بهترین راه برای پرهیز از این اشتباه انتخاب افراد مناسب و آموزش دیده برای انجام یک مصاحبه هدفدار و طراحی شده است.

مدیرکل آموزش و توسعه نیروی انسانی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: با توجه به مقتضیات زمانی و مکانی باید به آسیب شناسی اقدامات گزینش و استفاده از ابزارها و روش های جدید برای احصای اطلاعات دقیق در تحقیقات بپردازیم و نیز لازم است دستگاه ها و سازمان ها با هسته های گزینش هماهنگی داشته باشند و کارکنان گزینش در هر رده ای از آموزش های لازم برخوردار شوند.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو