ایرلاین پرس | ملاقات‌های دوستانه، دستاورد نمایشگاه‌های هوایی ایران

تاریخ خبر: // کد خبر: 85892 // // //


ملاقات‌های دوستانه، دستاورد نمایشگاه‌های هوایی ایران

دستاورد برگزاری نمایشگاه‌های هوایی که طی سالیان اخیر تعداد آن کم نبوده است و هزینه‌های بسیاری سنگینی را به‌دنبال داشته همواره مورد سؤال بازیگران و فعالان صنعت هوانوردی کشور است.


ملاقات‌های دوستانه، دستاورد نمایشگاه‌های هوایی ایران

تین‌نیوز | 

دستاورد برگزاری نمایشگاه‌های هوایی که در سالیان اخیر تعداد آن کم نبوده است و هزینه‌های بسیاری سنگینی را به‌دنبال داشته همواره مورد سؤال بازیگران و فعالان صنعت هوانوردی کشور است.

به گزارش تین‌نیوز، از همین رو هفته‌نامه «حمل‌ونقل» گفتگویی با رضا اصلانی، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه صنایع هوایی و فضایی کشور که هرساله این اتحادیه اقدام به برگزاری نمایشگاه می‌کند، داشته است.

او در ابتدای این گفت و گو در پاسخ به این سوال که از نظر شما دلیل اصلی برگزاری این تعداد نمایشگاه هوایی که استقبال‌کننده و رونق آن‌چنانی هم ندارد، چیست؟ می‌گوید: صنعت هوایی و فضایی کشور ظرفیت خاص و محدودی دارد که می‌توان آن را در یک یا دو نمایشگاه هوایی خلاصه کرد و برگزاری تعداد زیادی نمایشگاه در این حوزه به‌جز اتلاف انرژی و هزینه نتیجه خاصی به‌دنبال نخواهد داشت.

او در این رابطه می افزاید: نکته مهم دیگر این است که صنعت هوایی و فضایی کشور با مشکلات بسیار سختی دست و پنجه نرم می‌کند که اصلی‌ترین آن تحریم است و این موضوع به بدترین و سخت‌ترین نوع ممکن در این صنعت در مقایسه با سایر حوزه‌ها تحمیل شده است.

این عضو اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران تاکید میکند: از ابتدای انقلاب تمام درها به روی صنعت هوافضا از جابه‌جایی پول تا معامله و همکاری با سایر شرکت‌های خارجی، بسته شد و همین موضوع یک ظرفیت خاص و محدود را در این صنعت ایجاد کرد. حال با توجه به این محدودیت‌ها باید مراقب باشیم بی‌گدار به آب نزنیم؛ کسانی که در این حوزه وارد می‌شوند و به‌دنبال برگزاری نمایشگاه هستند باید به‌خوبی بدانند به چه حوزه‌ای ورود کرده‌اند.

او گفت: این صنعت مانند صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و … نیست برخی تصور می‌کنند به‌دلیل اینکه در سایر حوزه‌ها توانسته‌اند نمایشگاه برگزار کنند به‌راحتی می‌توانند در این بخش هم عملکرد قابل‌توجهی داشته باشند. از همین رو می‌بینیم افراد بسیار زیادی طی سالیان اخیر اقدام به برگزاری نمایشگاه هوایی کرده‌اند اما به‌دلیل اینکه تصور کاملا وارونه‌ای در این حوزه داشته‌اند شکست خوردند.

اصلانی معتقد است؛ در ایران دو نمایشگاه هوایی بیشتر در کشور نداریم که باید تمامی بازیگران فعال در صنعت هوایی و فضایی کشور تمرکز خود را در این دو نمایشگاه معطوف کنند یعنی نمایشگاه هوایی ایرشوکیش و نمایشگاه توانمندی‌های هوایی و فضایی کشور که در تهران برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه این دو نمایشگاه که شما اعتقاد دارید همه باید روی آنها تمرکز کنند چه دستاوردهایی را به‌دنبال داشته است؟ گفت: طی برگزاری‌های نمایشگاه‌های هوایی قراردادهایی امضا شده و حتی شرکت‌های خارجی برای مذاکره آمدند اما نمی‌توانیم مانند سایر نمایشگاه‌هایی که در جهان برگزار می‌شود آن را اعلام کنیم. برای مثال در آخرین دوره برگزاری نمایشگاه هوایی کیش که شرایط برجام مناسب بود نمایندگان ایرباس و بوئینگ برای مذاکره به این نمایشگاه آمدند و مذاکره خوبی هم با شرکت‌ها داشتند، اما اعلام نشد.

بر اساس گفته او؛ ما خیلی نمی‌توانیم نمایشگاه‌های هوایی که در ایران برگزار می‌شود را با سایر نمایشگاه‌ها مقایسه کنیم.

او افزود: در همان اولین دوره نمایشگاه هوایی کیش که بسیار خوب و آبرومند برگزار شد نیروی هوایی کشور حضور بسیار پررنگی داشت اما ما در آن دوره شاهد بودیم که عوامل امنیتی غربی آمدند و شروع به عکسبرداری از شماره هواپیماها و جزئیات قطعات کردند تا میزان عمر هواپیما و نوع فناوری را بررسی کنند. زمانی که دیده شد کشور از لحاظ امنیتی آسیب می‌بیند در دوره دوم نمایشگاه هوایی کیش حضور برخی نهادهای نظامی محدود شد.

وی گفت: ولی درهرصورت مهم‌ترین دستاورد ما در نمایشگاه هوایی هوا و فضای تهران و ایرشوکیش این بود که این نمایشگاه یک عامل و بهانه‌ای شود تا بازیگران اصلی این صنعت به مدت چند روز دور یکدیگر جمع شوند و فضای ملاقات‌هایی که شاید در فضای بیرون از نمایشگاه ممکن نبوده در این نمایشگاه ایجاد شود.


منبع : تین نیوز


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو