پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ۵ فروند ATR جدید هما در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست

تاریخ خبر: // کد خبر: 88674 // // //


۵ فروند ATR جدید هما در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست

دقایقی پیش ۵ فروند ATR ۶۰۰-۷۲ نوساز ایران ایر که از شهر تلوز فرانسه به سمت تهران در حال پرواز بود ، در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست.


۵ فروند ATR جدید هما در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست

این هواپیماها در ادامه خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR است که در فضای پسابرجام قرارداد خرید آن ها میان ایران ایر و شرکت هواپیماسازی ایتالیایی- فرانسوی ATR به امضا رسیده است.

تاکنون ۸ فروند از این هواپیماها وارد کشور شده که با این ۵ فروند در مجموع ۱۳ هواپیمای توربوپراپ برای استفاده از فرودگاه های کوچک و کمتر برخوردار و مسیرهای کوتاه تر مورد استفاده قرار می گیرند.

بر اساس این گزارش، قرار بود پیش از این ایران از بوئینگ، ایرباس و ATR در مجموع ۲۰۰ فروند هواپیما خریداری کند که با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید علیه دولت ایران، بوئینگ اعلام کرد به هیچ وجه دیگر به ایران هواپیما نخواهیم داد. همچنین شرکت ATR نیز اعلام کرده بود در تلاشیم بتوانیم تا پیش از ۱۱ مرداد تعدادی از ATRهای ساخته شده را به ایران تحویل دهیم که این ۵ فروند در راستای توافق ATR با اوفک (اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا) وارد کشور شده است.

همچنین به گفته اصغر فخریه کاشان مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل، این ۵ فروند نیز به صورت نقدی از محل صندوق توسعه ملی خریداری شده است در حالی که قرار بود هواپیماها از محل فاینانس به صورت تامین ۸۵ درصد از سوی فاینانسر و ۱۵ درصد پیش پرداخت ایران صورت بگیرد که به دلیل عدم تامین فاینانس، این اتفاق رخ نداد و کلیه هواپیماهای برجامی ایران اعم از ۳ فروند ایرباس و ۱۳ فروند ای تی آر به صورت نقدی خریداری شدند.

گفتنی است تعدادی از مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) که برای تحویل این هواپیماها به شهر تلوز فرانسه سفر کرده بود، همراه با این ۵ فروند به تهران بازگشتند.

منبع : خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو