پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هشت عنصر اصلی ممیزی ایمنی ایکائو از کشورهای عضو

تاریخ خبر: // کد خبر: 99825 // // // //


هشت عنصر اصلی ممیزی ایمنی ایکائو از کشورهای عضو

در این مطلب هشت عنصر اصلی ممیزی ایمنی ایکائو از کشورهای عضو آورده شده است.


هشت عنصر اصلی ممیزی ایمنی ایکائو از کشورهای عضو

هشت عنصر اصلی ممیزی ایمنی ایکائو از کشورهای عضو:

عنصر اصلی 1 (CE-1): تدوین قوانین
سازمان هواپیمایی کشوری باید قوانین هواپیمایی جامع و تأثیرگذار، متناسب با گستردگی و پیچیدگی فعالیت‌های هوانوردی کشور و هماهنگ با الزامات بیان شده در کنوانسیون شیکاگو تهیه و منتشر نماید. این مجموعه قوانین باید طوری باشد که مرجع قانون‌گذار توانایی قانون‌مدار نمودن کلیه مراکز ارائه‌دهنده خدمات هوانوردی را داشته باشد.

 

عنصر اصلی 2 (CE-2): مقررات خاص عملیاتی
سازمان هواپیمایی کشوری باید مقرراتی تنظیم و منتشر کند که حداقل الزامات ملی برای دستورالعملهای استاندارد عملیاتی، محصولات، خدمات، تجهیزات، زیرساختها منطبق با ضمائم(انکسها) پیمان شیکاگو از آنها قابل استخراج باشد.

 

عنصر اصلی 3 (CE-3):نقش نظارتی سازمان و سیستمی که به این منظور تعریف نموده
سازمان باید آژانس‌ها یا بنگاه‌های حاکمیتی تأسیس نماید و آنها را توسط پرسنل کارآزموده و منابع مالی مکفی مورد حمایت قرار دهد. بنگاه‌های مذکور بخشی از مسئولیت‌های نظارت و مدیریت ایمنی هوانوردی را که به عهده سازمان می باشد، جامه عمل می پوشانند.

عنصر اصلی 4 (CE-4): پرسنل فنی کارآزموده
سازمان باید حداقل الزامات برای پرسنل فنی که مسئولیت نظارت ایمنی را بر عهده دارند، تعیین نموده باشد و آموزش‌های اولیه و بازآموزی مناسب جهت حفظ مهارت ایشان در سطح مطلوب ارائه نماید. سازمان باید سیستمی برای نگهداری سوابق آموزش ایجاد و مستقر نماید.

عنصر اصلی 5 :(CE-5) دستورالعملها و اطلاعات راهنما
سازمان باید تسهیلات، دستورالعملها و منابع راهنمای فنی جامع و به روز، اطلاعات ایمنی مهم، ابزار و تجهیزات و لوازم نقل و انتقال در حد لزوم برای پرسنل فنی تهیه نماید طوریکه ایشان مطابق دستورالعمل تعیین شده و به روش استاندارد بتوانند به درستی به مسئولیت خود -یعنی نظارت موثر- عمل نمایند.

 

عنصر اصلی 6 :(CE-6) الزامات صدور گواهینامه و صلاحیت‌کاری
این عنصر به چگونگی تعریف و اعمال الزامات صدور گواهینامه‌های صلاحیت‌کاری، مجوزها، تاییدیه‌ها توسط سازمان هواپیمایی کشوری می‌پردازد. سازمان باید رویه‌ها و دستورالعملهایی تعریف و اعمال نماید تا نسبت به صلاحیت‌کاری پرسنل و سازمان‌های فعال در حوزه هوانوردی قبل از شروع فعالیت شان، اطمینان حاصل نماید.

عنصر اصلی 7 :(CE-7)الزامات بازرسی و نظارت
سازمان باید رویه‌های نظارتی مستندی را تعریف و برنامه‌ریزی بازرسی، ممیزی و فعالیت‌های پایشی بطور مستمر صورت دهد تا بصورت پیشگیرانه نسبت به رعایت الزامات تعیین شده توسط دارندگان گواهینامه یا مجوز ارائه خدمات هوایی اطمینان حاصل نماید.

عنصر اصلی 8 (CE-8): تحلیل مسائل مرتبط با ایمنی
سازمان باید از رویه مستندی برای اقدامات اصلاحی اتخاذ شده پیروی نماید. این رویه شامل تعیین معیارهایی به منظور تحلیل مخاطرات شناسایی شده نیز می‌باشد. همچنین سازمان باید اطمینان حاصل کند که مسائل مرتبط با ایمنی بطور منظم و سیستماتیک مورد تحلیل قرار می‌گیرند تا از این طریق در روند نظارت موثر و اتخاذ تدابیر کنترلی قابل اعمال باشد.

مرجع: سند 9735 ایکائو

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی مدیریت ایمنی هوانوردی، https://t.me/aviationsafety/781


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو